Pregătiri de Crăciun la pensiunile de la munte. Prețul unui sejur în această iarnă

×
Publicitate

Nici n-a început postul Crăciunului şi pensiunile din Maramureş sau din Mărginimea Sibiului sunt deja rezervate pentru sărbători.

Prevăzători, turiştii şi-au asigurat sejururile la munte în sate pitoreşti, iar gospodării au început pregătirile: şi-au umplut cămările cu murături, vin, palincă sau afumături care-ţi lasă gură apă, şi aranjează camerele pentru oaspeţi ca să se îndrăgostească de acele locuri şi să tot revină.

Deşi mai e vreme până la Crăciun, în Surdești, judeţul Maramureş, familia Maak a început pregătirile pentru primii turişti. Oaspeţii vor dormi în căsuţe tradiţionale, vor savura mâncărurile locului, vor primi colindatori şi se vor plimba cu săniile trase de cai.

Ciprian Maak, proprietar pensiune agroturistică: "Doamne ajută! Sănătate! Bine aţi venit în Maramureş. La noi pregătirile sunt în toi. Va aşteptăm cu bucate alese, mâncare tradiţională, avem ciolan din porc, cârnaţi tradiţional, făcut de casă, pâine făcută la noi în cuptor. Va aşteptăm cu drag."

La câţiva kilometri distanţă, în Baia Sprie, la o altă pensiune, telefoanele sună fără contenire. Aproape n-a mai rămas niciun loc liber.

Cristina Leș, proprietara pensiune:"La noi pachetul include tăierea porcului, primirea oaspeţilor cu platouri tradiţionale, palincă, vin, produse tradiţionale pe care noi le pregătim aici."

Şi proprietarii de pensiuni din Mărginimea Sibiului au început pregătirile de sărbători. Aproape de Răşinari, pe Valea Stezii, gospodării şi-au umplut cămările cu de toate.

Mary Lupu, proprietar pensiune: "Avem foarte multe solicitări pentru perioada Revelionului, pentru sărbători în general. Crăciun şi Revelion. Acum spre bucuria noastră, avem deja camere rezervate de la Revelionul anterior. Bineînţeles că nu vor lipsi preparatele de porc, afumături, porcării cum le numim noi. Specialităţi de vânat şi mistreţ şi cerb, păstrăv.”

Preţurile pornesc de la 264 de euro pentru 3 nopţi. Iar unele pensiuni sunt dotate cu un răsfăţ mai puţin tradiţional: piscină.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Citește și...
Destinații de top în Franța pentru o vacanță la mare. Cele mai frumoase plaje de pe Coasta de Azur

Franța este o țară minunată, cu atât de multe regiuni spectaculoase și stațiuni de plajă încât poate fi dificil să alegi pe care să le vizitezi în următoarea ta călătorie. 

„Litoralul pentru Toți” revine. O noapte de cazare costă și 42 de lei. Tarifele pe fiecare stațiune

Reprezentanţii Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc au anunţat, luni, lansarea unei noi ediţii a programului social ”Litoralul pentru Toţi”, în cadrul căreia tarifele pornesc de la 42 lei/persoană/noapte şi pot ajunge la 318 lei cazare.

Un expert în călătorii a dezvăluit câteva trucuri care te pot ajuta să eviți întârzierile din aeroport

Poate cea mai frustrantă parte a unei călătorii cu avionul este să afli că zborul tău a fost întârziat și că vei petrece următoarele ore pe un scaun incomod din aeroport.

Recomandări
Grande Chivu, grande Inter. Românul și echipa milaneză au reușit eventul în Italia, după triumful din finala Cupei

Inter Milano a câștigat Cupa Italiei, miercuri seară, după victoria obținută în finala cu Lazio, scor 2-0, într-un meci transmis în direct și în exclusivitate pe VOYO. Astfel, trupa lui Cristi Chivu a reușit să bifeze eventul, după un sezon de vis.

Nicușor Dan și Mark Rutte au explicat ce înseamnă NATO 3.0, după Summitul B9: „Alianța funcționează pe protocoale”

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, la finalul Summitului B9 de la București, că statele de pe Flancul Estic și din zona nordică au o amenințare comună: Rusia. De asemenea, el și Mark Rutte au explicat de înseamnă NATO 3.0.

Economia României a început anul „pe minus” iar inflația a sărit la aproape 11%. „Misterul” exploziei chiriilor

Economia României a început anul pe minus. Datele publicate de Institutul Național de Statistică arată o scădere de 1,7% în primele trei luni, față de aceeași perioadă din 2025.