Petrecerile au inceput in Vama Veche si Mamaia. Turistii au facut baie in mare inainte ca temperaturile sa scada drastic

×
Publicitate

A inceput deja vacanta la malul marii. Cele doua puncte fierbinti sunt Vama Veche si Mamaia, acolo unde continua sa soseasca turisti.

Cine a ales Vama s-a bucurat de o zi superba cu soare si baie in mare, in nordul litoralului vremea a fost schimbatoare. 25 de mii de turisti sunt asteptati zilele acestea la mare.

Si trenurile au lasat vineri in gara Mangalia sute de tineri. Toti au avut ca destinatie finala vestita plaja din Vama Veche. Marea stralucitoare, nisipul fin, barurile de pe plaja abia ii asteptau.

Turist: "Am venit cu trenul 9 ore de la Iasi, am plecat ieri. as vrea sa ma distrez, sa ma relaxez."

Si cum ziua a aratat ca una de inceput de vara, multi au facut plaja, dar si baie. Grei au fost doar primii doi trei pasi.

mamaia

Spiritul liber din Vama este deja faimos peste hotare. Arianne a venit din Canada, dar si-a luat si catelul. Nu avea nimic aranjat insa cum aici prieteniile se leaga repede a gasit cazare in cortul unor baieti pe care i-a intalnit joi seara.

Arianne: "E frumos aici, e cel mai indepartat loc de casa mea in care am ajuns in viata mea. Pentru mine Romania este un soc cultural, romanii sunt oameni ospitalieri. Ce faci in Vama Veche ramane in Vama Veche."

Iar manifestul tinerilor ramane acelasi. Odata ajuns in acest loc nu conteaza cat de lung ai parul, cate beri ai baut, sau ce muncesti ca sa traiesti.

Turist: "Aici poti face ce vrei, asta e frumos, si mi se pare cel mai tare, oamenii se simt bine impreuna, se formeaza prietenii, gasti, aici toata lumea e egala e la fel."

Macar pentru trei zile si trei nopti.

La Mamaia startul petrecerilor s-a dat de joi noaptea. Cateva mii de tineri s-au distrat la trei festivaluri de muzica electronica. Nordul statiunii arata dimineata ca in mijlocul verii. Dar dupa-amiaza statiunea a fost invaluita de ceata. Cei care au ales sa vina la mare in acest weekend prelungit se pot considera norocosi, spun meteorologii. In aer se vor inregistra chiar si 20 de grade Celsius, iar apa marii va avea 13 grade Celsius.

Nerabdatori sa revada marea multi turisti au ajuns inca de aseara in Mamaia. In nordul statiunii au loc in acelasi timp trei festivaluri de muzica electronica.

Daca dimineata, nisipul era scaldat de soare, dupa-amiaza tinerii care aveau in plan sa se arunce in valuri au avut parte de o surpriza. Plaja a fost inghitita de un nor de ceata. In doar cateva minute temperatura a scazut brusc de la 18 la 8 grade, iar oamenii abia se mai zareau.

mamaia

Char si asa nimeni nu va renunta la petrecerile din acest weekend.

Vineri se deschid oficial toate cluburile din Mamaia, asa ca toata lumea va petrece pana la rasarit.

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Ce nu știai despre Centrul Vechi din București. Locuri ascunse și povești fascinante

Centrul Vechi al Bucureștiului este un amestec de istorie, stil de viață, divertisment și un loc preferat de întâlnire pentru turiști și localnici. 

Plaja mai puțin cunoscută din Grecia desemnată una dintre cele mai frumoase din Europa. Poți ajunge aici doar cu barca

Dacă îți cauți următoarea destinație de vacanță și visezi la un loc care chiar să merite eticheta de „paradis”, există câteva variante care ies clar în evidență.

11 destinații de film din România. Locuri de la noi din țară în care s-au turnat filme celebre

România, cu decorurile ei fantastice, a fost, de-a lungul timpului, casa multor producții internaționale. O sumedenie de actori de top ne-au trecut pragul și au filmat aici proiecte care au ajuns pe marile ecrane din întreaga lume. 

Recomandări
Vremea se schimbă radical în România, din cauza unei mase de aer polar. Lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în București

Vremea se răceşte accentuat începând de marţi, aşa încât în Săptămâna Mare vor fi precipitaţii mixte, chiar şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în Capitală, cel mai rece fiind în cursul zilei de vineri.

Răzvan Lucescu și-a vizitat tatăl la spital. Fostul selecționer este în stare critică. „E o situație grea”

Tehnicianul echipei PAOK Salonic, Răzvan Lucescu, a mers noaptea, imediat după ce a ajuns în ţară, la Spitalul Universitar pentru a-l vedea pe Mircea Lucescu, internat în stare critică.

Regula esențială care te ajută să cumperi haine fără să „faci gaură” în buget. Sfaturile unui consultant vestimentar

Când toate se scumpesc, ca acum, merită să ne uităm la cheltuielile mai puțin vizibile, iar hainele pot fi printre ele.