Fântâna unde curge vin în loc de apă. Licoarea este gratuită: ”Pentru a-ți recăpăta forțele” | VIDEO

62490008
IMAGO

O fântână din Spania le oferă pelerinilor care merg pe Camino de Santiago vin în loc de apă. Tratația este gratuită și disponibilă tot timpul anului.

Fântâna de vin le apare pelerinilor ca o oază în drumul de pe Camino de Santiago francez și îi îmbie la o tratație gratuită, scrie Escapada Rural.

Pentru a-ți recăpăta forțele”, așa cum se poate citi pe unul dintre afișele de pe fântână. Asta fără să exagerezi cu băutura, desigur.

Fântâna în care curge vin în loc de apă se află în orașul spaniol Ayegui, la câțiva kilometri după ce ai lăsat Estella în urmă, mergând spre Los Arcos. O regiune cunoscută tocmai pentru vinurile sale, cu Denumirea de Origine Navarra.

Fântâna aparține cramelor Irache, care o umplu în fiecare zi cu 100 de litri de vin din recoltele lor. Este încastrată într-unul din pereții săi care dau la drum și sunt, de fapt, două fântâni, pentru că, pentru oricine dorește, există și apă.

Este ușor de găsit, pentru că vei vedea acolo mereu pelerini care se opresc pentru a-și umple sticlele. Deși vinul este gratuit, pelerinul este rugat politicos să îl bea responsabil: „Vă invităm cu drag să bei fără să abuzezi, iar dacă vrei să iei cu tine vinul, acesta trebuie cumpărat”.

În Evul Mediu, doar jumătate dintre pelerini reușeau să ajungă la Santiago de Compostela

Fântâna de vinuri Irache a fost amplasată aici în 1991 de către familia Santesteban, al treilea proprietar al terenului. Cu toate acestea, tradiția de a oferi vin pelerinilor este mult mai veche, deoarece călugării care locuiau inițial în mănăstirea Santa María la Real de Irache, situată lângă crame, obișnuiau să ofere o băutură plimbătorilor care se opreau pe pământul lor.

În secolul al XI-lea, Camino de Santiago a fost una dintre cele mai aglomerate rute ale pelerinajelor creștine. Cu toate acestea, conform site-ului Bodegas Irache, doar 50% dintre pelerini reușeau să ajungă la Santiago de Compostela.

bodegas irache

În Evul Mediu, informațiile despre traseu erau puține și pelerinii se pierdeau pur și simplu pe drum. Mulți sufereau de pe urma furturilor sau de boli, așa că depindeau de ospitalitatea localnicilor de pe drum.

Mănăstirea Irache a fost unul dintre acele locuri în care pelerinii veneau să-și revină după lunga călătorie. Fondată în secolul al X-lea de călugării benedictini, complexul a fost primul spital de pelerini din Navarra. A fost un amestec între ospitalitate, îngrijire spitalicească și centru religios.

Pelerinii duceau adesea lipsă de mâncare, așa că vinul a devenit un regenerator și, în timpul recoltării, călătorii se puteau hrăni cu struguri.

bodegas irache

Zona Ayegui și împrejurimile sale aveau reputația de a fi o țară „cu pâine bună și vin excelent”, așa cum este scris în cartea a cincea a Codexului Calixtinus, care a fost primul ghid al pelerinilor către Santiago de Compostela.

Unele dintre cele mai râvnite vinuri au fost tocmai cele făcute de călugării din Irache, deoarece în secolul al XII-lea erau favoriții familiei regale din Navarra.

Viile sale extinse, favorizate de componentele solului și ale climei, au făcut ca, și după secularizarea din 1836-1837 și desființarea mănăstirii, succesorii săi să continue tradiția viticulturii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
City Break la malul mării. Cât costă un astfel de sejur la Constanța și ce surprize îi așteaptă pe turiști

Au fost 28 de grade la malul mării. Pentru a atrage turiști pe litoral la fiecare sfârșit de săptămână, în extrasezon, hotelierii au conceput pachete de „city break”.

Stațiunea din România pe care străinii încep să o adore. „Ne-a uimit cu calitatea foarte înaltă a serviciilor”

Turismul balnear românesc atrage din nou clienți din străinătate, în special din Cehia, Austria și țările nordice. În anii '80 soseau la Oradea - cu destinația Băile Felix - chartere pline cu finlandezi sau norvegieni.

Palatul BNR - cel mai frumos sediu al unei instituții din România

Banca Națională a României își desfășoară în prezent activitatea în mai multe clădiri, toate fiind monumente istorice cu o arhitectură deosebită.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.