Institutiile din Timisoara isi deschid portile pentru elevi in cadrul programului „Scoala altfel”.Ce activitati le pregatesc

61495567

 Elevii au intrat, de luni, 7 aprilie, in saptamana „Scoala altfel”, dedicata activitatilor extracurriculare si extrascolare. Dupa aceasta saptamana, elecii intra in vacanta de primavara care se va incheia in 22 aprilie, dupa Sarbatorile Pascale.

 Programul „Scoala altfel” se va desfasura in toata tara in saptamana 7-11 aprilie. Cadrele didactice vor fi cele care vor stabili programul elevilor si ce activitati vor avea in cele cinci zile.

La Timisoara, mai multe institutii publice isi deschid portile pentru elevi si le pregatesc diverse activitati.

Garnizoana Timisoara ii asteapta pe elevi sa viziteze unitatile militare timp de trei zile. Astfel, marti, 8 aprilie, elevii pot vizita Brigada 18 Infanterie „Banat”, situata in Piata Libertatii. Miercuri, copiii pot merge sa viziteze Batalionul 184 Aparare Antiaeriana „Timis” (strada Bujorilor), iar joi, 10 aprilie, Batalionul 32 Infanterie „Mircea” de pe strada Chisodei isi deschide portile.

In cele trei zile, elevii timisoreni vor vizita salile de traditii militare, vor asista la prezentarea unor tipuri de tehnica, armament, aparatura, echipamente militare, exercitii demonstrative si vor viziona filme de prezentare ale unitatilor militare.

Si Aeroportul International „Traian Vuia” se pregateste sa primeasca vizitatori in saptamana „Scoala Altfel”. Peste 1300 de elevi si copii de gradinita, insotiti de 150 de profesori, invatatori sau educatori si-au anuntat prezenta la aeroport.Cei mici vor avea ocazia sa parcurga toti pasii pe care ii face un pasager, de la controlul documentelor de calatorie, la cel de securitatea persoanelor si bagajelor. De asemenea, ei vor putea sa vada toate operatiunile care se desfasoara intr-un aeroport, decolarea şi aterizarea unei aeronave si toate pregatirile, cum ar fi alimentarea cu combustibil, debarcarea sau imbarcarea pasagerilor si a bagajelor, asistenta echipajelor de pompieri.

Institutul Francez din Timisoara propune, in cadrul saptamanii “Scoala altfel” o serie de activitati educativ-distractive pentru prescolari si scolari: de la proiectii de filme documentare, teatru, improvizatie teatrala pana la dans, jocuri educative si ateliere de pictura.

Alte doua institutii din Timisoara care se implica in acest program destinat elevilor sunt Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „Banat” si E-ON. Peste 3000 de elevi din municipiu vor primi lectii despre siguranta si energie de la cele doua institutii. Voluntarii E.ON alaturi de reprezentantii ISU Banat vor prelua rolul de profesori si ii vor invata pe elevi despre modul de comportament in caz de incendii sau alte situatii cu potential devastator.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Politia de Frontiera Timis face ancheta interna pentru a afla cum au trecut contrabandistii de tigari prin vama Moravita

 Cei doi soferi urmariti duminica de politistii de frontiera din Moravita, dupa ce nu au oprit la un filtru organizat la intrare in localitatea Moravita, au fost audiati, iar unul dintre ei a fost retinut pentru 24 de ore.

Zaher Iskandarani, dat in urmarire nationala dupa ce a fost condamnat la cinci ani de inchisoare pentru contrabanda cu tigari

  Sirianul Zaher Iskandarani a fost dat in urmarire nationala, pentru a fi incarcerat dupa ce a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Bucuresti la 5 ani de inchisoare pentru contrabanda cu tigari.

Pentru 10 lei, timisorenii au putut vedea orasul de la inaltime, dintr-un balon cu aer cald. Banii,folositi in scop caritabil

  Un balon cu aer cald s-a ridicat ieri deasupra Timisoarei, pentru un scop nobil.

Recomandări
Incendiu puternic la o hală din Sectorul 1. A fost emis mesaj RO-Alert. Fum dens vizibil de la câțiva kilometri

Un incendiu violent a izbucnit, joi noapte, la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. Flăcări imense și un fum dens au pus în alertă zeci de echipaje de pompieri care intervin și la această oră pentru a stinge ultimele focare.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).