Finala s-a incheiat. BC Timisoara a pierdut si meciul al patrulea, dupa prelungiri

baschet Timisoara Ploiesti

“Leii din Banat” au condus aproape pe toată durata jocului, dar au fost egalaţi cu cinci secunde înainte de final. În prelungiri, CSU Ploieşti s-a impus şi a devenit campioana baschetului românesc.

CSU Ploieşti a câştigat din nou în faţa Timişoarei şi a dus scorul general la 4-0. Chiar dacă prahovenii au fost superiori bănăţenilor în primele trei jocuri ale finalei, alb-violeţii meritau o victorie în jocul al patrulea. Predrag Badnjarevic dă vina pe oboseala jucătorilor săi, dar şi pe arbitraj.

BC Timişoara a condus şi cu 10 puncte diferenţă (28-18 în sfertul al doilea), însă jucătorii lui Arnautovic au avut forţa de a reveni, iar cu câteva secunde înainte de finalul celor 40 de minute regulamentare au egalat, 72-72. Ploieştenii au fost mai proaspeţi în prelungiri, iar scorul final a fost 80-78.
“Ne aflam într-o situaţie foarte grea, cu acest 0-3 la partide, dar am încercat să învingem şi să readucem seria la Timişoara. Şi miercuri şi joi am arătat că avem puterea să depăşim Ploieştiul. În această ultimă confruntare, am făcut cel mai bun meci, însă am căzut fizic pe final, am ratat aruncări libere şi, în plus, am avut probleme şi cu arbitrajul, probleme care devin o obişnuinţă. Meritam să câştigăm acest al patrulea meci. Putem fi trişti pentru jocurile pierdute la Timişoara, însă eu unul sunt mândru pentru ceea ce am arătat la Brazi. I-am felicitat pe băieţi, am avut multe succese în acest sezon, a fost o experienţă foarte interesantă, iar într-un viitor apropiat sper ca Timişoara să cucerească un trofeu”, a declarat antrenorul Predrag Badnjarevic pentru site-ul oficial al lui BC Timişoara.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

CSU Ploiesti a castigat pe teren propriu in fata alb-violetilor, scor 63-55, dupa ce castigasera si primele doua partide ale finalei, la Timisoara.

Ploiestiul a ucis finala! BC Timisoara a pierdut si al doilea meci de pe teren propriu

”Leii din Banat” sunt conduși cu 2-0 în finala campionatului de baschet. Timișorenii au pierdut al doilea meci de acasă, scor 65-79.

În plin an electoral, oficialii PSD-PNL au în plan o nouă majorare a salariilor. Cu cât ar crește, din iulie, salariul minim

Deși presați de cheltuieli prea mari la buget, oficialii au în plan o nouă majorare a salariilor, în an electoral.

Europenii vor să-și întărească armatele, în timp ce Ucraina primește un nou pachet de ajutor

Noul pachet de ajutor american pentru Ucraina va include și rachete ghidate cu o rază de acțiune de 300 de km.

Filmul evenimentelor. Cum s-a rupt coaliția PSD-PNL la Primăria Capitalei, din cauza medicului Cătălin Cîrstoiu

După două luni de căutări și încă una în care au făcut campanie pentru medicul Cătălin Cîrstoiu, liderii PNL și PSD au anulat toate planurile comune pentru Primăria generală a Capitalei.