BC Timisoara a pierdut primul meci al finalei, 89-104 cu CSU Ploiesti

baschet Timisoara Ploiesti

Doua mii de suporteri i-au sustinut frenetic pe banateni,insa acestia nu au reusit sa castige. „Leii din Banat” au sansa de a egala scorul in aceasta seara, de la ora 20:00.

Ajunsă din nou în finală după trei ani, BC Timişoara a dat peste acelaşi adversar care a învins-o atunci în ultimul act, în 2009. CSU Ploieşti a dovedit şi acum că are mai multă experienţă şi s-a impus categoric în primul meci disputat, aseară, în Banat, scor 104-89.
Rămaşi fără echipă de fotbal în prima ligă, suporterii alb-violeţi au găsit consolarea la câteva sute de metri de stadionul de fotbal, în sala "Constantin Jude", acolo unde trupa lui Badnjarevic se bate pentru a aduce titlul de campioană în oraş.
CSU Ploieşti a pornit în finală cu dezavantajul de a juca un meci în plus în deplasare în cazul unui "decisiv", dar s-a străduit să refacă rapid acest handicap. Cu Angel Santana şi Darius Hargrove în mare formă, ploieştenii au pus stăpânire pe joc încă din prima jumătate a meciului, cu ajutorul lor diferenţa de scor urcând până la zece puncte. A fost 39-46 la pauza mare, dar, în startul sfertului al treilea, "triţa" lui Burlacu le-a asigurat oaspeţilor un avans de 13 puncte, moment în care tribuna bănăţeană a îngheţat.
Nici Sarovic, salvatorul timişorenilor din meciurile precedente, nici ceilalţi coechipieri ai săi nu au putut repeta revenirile spectaculoase avute în acest sezon. Prahovenii au fost mai lucizi sub panou şi mai atenţi în apărare, iar în ultimele două sferturi nu au ratat aproape nimic de la distanţă. Pe tot parcursul meciului, jucătorii lui Arnautovic au marcat nu mai puţin de 12 aruncări de trei puncte. În plus, Aleksandar Vlahovic şi-a condus magistral echipa în partea secundă. Oaspeţii s-au impus cu 104-89 şi au acum prima şansă la câştigarea titlului. BC Timişoara nu şi-a spus însă ultimul cuvânt, pentru început având şansa de a restabili egalitatea în această seară (ora 20:00), când este programată a doua partidă din posibila serie de şapte a finalei.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
Citește și...
Maine incepe finala! BC Timisoara vrea sa scrie istorie in baschetul romanesc
Maine incepe finala! BC Timisoara vrea sa scrie istorie in baschetul romanesc

Primele doua confruntari dintre echipa lui Badnjarevic si CSU Ploiesti se joaca miercuri si joi, in sala „Constantin Jude”. Echipa banateana este singura care i-a invins in acest an pe ploiesteni, chiar de doua ori.

BC Timisoara va juca finala campionatului de baschet
BC Timisoara va juca finala campionatului de baschet

“Leii din Banat” au invins campioana en-titre, U Mobitelco Cluj, dupa doar trei meciuri si vor intalni in ultimul act al competitiei pe CSU Ploiesti.

Recomandări
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen

Curtea de Apel Bucureşti amânat judecata pe cererile depuse de avocata AUR, Silvia Uscov, prin care se solicită suspendarea numirilor lui Mihai Busuioc şi Dacian Cosmin Dragoş la CCR.

ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic
ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos
Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat joi că Ucraina nu este un obstacol în calea păcii, respingând comentariile făcute cu o zi înainte de preşedintele american Donald Trump.