Steaua - Dinamo, urmările unui derby violent: huligani căutați de poliție, pagube de zeci de mii de euro și amenzi uriașe

×
Publicitate

Înfruntarea dintre Steaua si Dinamo s-a încheiat cu o victorie pentru clubul Armatei, dar și cu amenzi usturatoare după circul pe care l-au făcut suporterii celor două echipe.

Gazdele trebuie să plătească 33.000 de lei, însă s-au ales și cu daune de zeci de mii de euro, pentru că indivizi căutați acum de poliție au incendiat scaunele și au distrus băile din arena sportivă. Noua arenă din Ghencea a costat 100 de milioane de lei.

Reprezentanților clubului Armatei li se reproșează că au lăsat suporterii să intre în stadion cu torțe, dar și cu bannere cu mesaje interzise.

Și firma privată de pază a stadionului a fost sancționată de Jandarmerie cu 5.000 de lei, pentru că suporterii au putut să intre în stadion cu articole pirotehnice și chiar să dea foc la scaune.

Potrivit conducătorilor clubului Steaua, daunele provocate de suporterii agresivi se ridică la 15-20.000 de euro. Mai multe grupuri sanitare au fost distruse, dar a fost afectat și gazonul.

Peste 15 suporteri au primit interdicție pe stadioane

De altfel, suporterii celor două echipe s-au încăierat de mai multe ori până să pătrundă în stadion și a fost nevoie de intervenția mascaților ca să se potolească. Potrivit Jandarmeriei, 14 indivizi au fost predați poliției până la ora începerii meciului după ce au distrus mobilier stradal, au aruncat cu petarde și au tulburat ordinea și liniștea publică. Alți patru au fost prinși cu droguri sau cu arme albe.

La finalul intervențiilor, 17 huligani au primit interdicție de a mai pătrunde pe stadioane timp de 6 luni sau un an.

Potrivit cifrelor poliției, anul trecut peste 300 de suporteri aveau emise pe numele lor astfel de interdicții.

La derby au asistat si fostul ministru al Apărării, Vasile Dîncu, dar si fostul selecționer al naționalei, generalul Anghel Iordanescu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
O nouă regulă dură în fotbal: Jucătorii care își acoperă gura când vorbesc vor primi cartonaș roșu. Care este explicația

IFAB a aprobat în unanimitate o nouă măsură disciplinară: jucătorii care îşi acoperă gura atunci când vorbesc în timpul unei confruntări pot fi eliminaţi. Această decizie urmează să intre în vigoare la Cupa Mondială din 2026.

Semifinalele Ligii Campionilor: PSG a învins Bayern cu 5-4, într-o primă manșă nebună. Ce recorduri s-au doborât

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 5-4 (3-2), marţi seara, pe Stadionul ''Parc des Princes'', într-un meci foarte spectaculos din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Încă o lovitură pentru gimnastica românească. Ana Bărbosu ar putea fi suspendată doi ani după ce a ratat testările antidoping

Gimnasta Ana Bărbosu ar putea fi suspendată pe o perioadă de doi ani de Agenţia Internaţională de Testare (ITA) după ce nu a fost găsită de trei ori de agenţii antidoping la locaţia anunţată.

Recomandări
Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

UE se adaptează la criza energetică: a redus limitările la ajutoare de stat. Marii beneficiari: agricultura și industria

CE relaxează temporar regulile privind ajutoarele de stat. Asta înseamnă că guvernele vor putea da mai ușor bani firmelor lovite de scumpirea combustibilului, a îngrășămintelor și a energiei electrice, ca urmare a crizei din Orientul Mijlociu.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.