Simona Halep s-a calificat în optimile turneului Indian Wells

Ultimul update: Miercuri 28 Noiembrie 2018 10:13
Data publicarii: Luni 12 Martie 2018 07:19
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells, după ce s-a impus în fața jucătoarei americane Caroline Dolehide.

Halep (26 ani) a avut nevoie de două ore şi 6 minute pentru a trece de Dolehide (19 ani, 165 WTA), care în runda anterioară o eliminase pe Dominika Cibulkova (Slovacia, cap de serie numărul 30), informează Agerpres.

Jucătoarea americană a dominat primul set, câştigat cu un 6-1 sec, reuşind o serie de lovituri direct câştigătoare. Halep a ridicat nivelul în actul secund, în care s-a desprins la 4-2, după un prim break. Românca a avut 5-3, dar a fost egalată (5-5), meciul ajungând în tiebreak. Simona a jucat mai bine şi a reuşit să se impună cu 7-3. Halep a preluat controlul jocului în setul decisiv, în care s-a detaşat la 3-0 şi 4-1, toate ghemurile fiind adjudecate la diferenţă minimă. Simona s-a impus cu 6-2, după 31 de minute, şi a obţinut victoria.

Halep a reuşit 17 lovituri direct câştigătoare, Dolehide a avut 33, Simona a numărat 30 de erori neforţate, iar americanca 47. Românca a avut un procentaj de 68% la punctele câştigate cu primul serviciu, faţă de 64% la adversară.

Campioana de la Indian Wells din 2015 şi-a asigurat un cec de 88.135 dolari şi 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe chinezoaica Qiang Wang (26 ani, 55 WTA), victorioasă cu 6-1, 6-2 în faţa franţuzoaicei Kristina Mladenovic, cap de serie numărul 14.

Simona Halep Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Agerpres

Simona Halep a învins-o pe Kristyna Pliskova şi s-a calificat în runda a III-a la Indian Wells
Begu şi Halep, învinse în primul tur la dublu la Indian Wells
Indian Wells. Simona Halep și-a aflat prima adversară din turneu
Indian Wells. Simona Halep vizează un bonus de un milion de dolari oferit de organizatori
Cristina Neagu
Cristina Neagu: ”Psihic sunt bine, aştept să mă operez”
Jose Mourinho, dat afară de la Manchester United după 2 ani și jumătate
Franța a învins Rusia și a câștigat în premieră Campionatul European de Handbal
Cristinei Neagu, despre accidentare: „Este foarte greu să stai pe margine”
România a fost învinsă de Olanda în finala mică și a ratat medalia de bronz
Crina Pintea, aleasă cel mai bun pivot de la Campionatul European de Handbal
Simona Halep, US Open
Simona Halep a câştigat competiţia pentru cea mai frumoasă lovitură a anului în tenis
România - Rusia 22-28, în semifinalele EURO. Vom juca pentru medaliile de bronz
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”
Handbal România - Ungaria, 29-31. Fetele s-au calificat în semifinale