Jocurile Europene Baku 2015: Romania obtine o noua medalie de argint, la gimnastica aerobica

Medalii

Romania a cucerit medalia de argint in proba de grup, duminica, in concursul de gimnastica aerobica din cadrul Jocurilor Europene de la Baku, dupa ce a fost devansata de Ungaria in clasamentul final.

Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Gabriel Bocser si Lucian Savulescu, care in calificari ocupasera primul loc, au primit in finala 21,094 puncte, terminand la 20 de sutimi in urma Ungariei, 21,144 puncte, in timp ce medaliile de bronz au revenit Spaniei, 20,933 puncte.

La perechi mixte, Lavinia Panaete si Dacian Barna, intraţi in finala cu a doua nota, s-au clasat pe ultimul loc (6), cu 20,100 puncte. Aurul a fost cucerit de spaniolii Sara Moreno Lopez si Vicente Lli Lloris, cu 21,150 puncte, argintul a revenit italienilor Michela Castoldi/Davide Donati, 21,050 puncte, iar bronzul a fost adjudecat de rusii Duhik Djanazian/Denis Solovev, cu 20,500 puncte.

Bilanţul delegatiei Romaniei a ajuns la cinci medalii, trei de argint si doua de bronz. Andreea Iridon a cucerit o medalie de argint la barna si una de bronz la paralele, Roxana Borha si Elena Meroniac au luat argintul la kaiac dublu - 500 m, Marius Berbecar a cucerit bronzul la paralele, iar a treia medalie de argint a fost adusa de grupul Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Gabriel Bocser si Lucian Savulescu.

Presedintele Klaus Iohannis i-a trimis o scrisoare gimnastei Andreea Munteanu, in care i-a transmis felicitari pentru medalia de aur obtinuta la recent incheiatul Campionat European.

Gimnasta Andreea Munteanu a castigat, duminica, medalia de aur in finala la barna, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, iar Marius Berbecar a luat argintul la paralele.

Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la Cupa Mondiala de la Glasgow la gimnastica

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de aur, sambata, la a doua etapa de Cupa Mondiala din sezonul 2014-2015, de la Glasgow.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuzată de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Ce ar fi provocat gaura misterioasă care a apărut în oraşul prahovean Slănic. „Nimeni nu știe ce e dedesubt”

Este alertă la Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.