Feliciano Lopez se retrage din tenis. “Sunt foarte mândru că nu am ratat niciun turneu major în 20 de ani“

Retragere spaniol tenis
Profimedia

Spaniolul Feliciano Lopez, în vârstă de 41 de ani, şi-a încheiat joi cariera de jucător de tenis, fiind învins în ultimul meci de Yannick Hanfmann, la turneul de la Mallorca.  

Hanfmann s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4 în confruntarea contând pentru sferturile competiţiei, citează news.ro.

Astfel, Lopez părăseşte circuitul ATP după 26 de sezoane în care a activat ca jucător profesionist.

“Am fost un jucător diferit fără să încerc asta, datorită identităţii mele ca jucător, stilului meu şi serviciului meu. Însă nu m-am antrenat pentru a avea acest stil de tenis. Am crescut ca majoritatea spaniolilor. M-am antrenat la Barcelona, însă am decis natural să fiu acest tip de jucător, diferit de ceilalţi”, a afirmat Lopez.

Feliciano Lopez deţine recordul de 79 de participări consecutive la turneele majore. “Sunt foarte mândru că am putut să nu ratez niciun turneu major în 20 de ani, dar şi pentru că am lăsat o impresie bună în faţa colegilor mei şi a oamenilor cu care mi-am petrecut timpul”, afirmă spaniolul.

Citește și
Tragerea la sorţi a grupelor Cupei Mondiale 2026
S-au stabilit grupele turneului final al CM. Dacă vor trece de play-off, românii vor înfrunta SUA, Paraguay şi Australia

Lopez a câştigat şapte titluri ATP la simplu şi şase la dublu, între care şi Roland Garros în 2016.

În plus, are în palmarez patru trofee obţinute cu Spania în Cupa Davis.

Mesajul emoționant a lui Rafael Nadal

Rafael Nadal i-a transmis un mesaj lui Feliciano Lopez, după ce acesta a jucat ultimul său meci. 

"Mesajul pentru prietenul meu, Feliciano Lopez, care astăzi a jucat ultimul său meci ca un profesionist."

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Bernadette Szocs a cucerit medalia de aur la Jocurile Europene, la tenis de masă
Bernadette Szocs a cucerit medalia de aur la Jocurile Europene, la tenis de masă

Românca Bernadette Szocs a reușit să câștige, marţi seară, medalia de aur în proba de simplu feminin la tenis de masă, Jocurile Europene Cracovia - Malopolska (Polonia).

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.