Pelerinaj de Sfântul Dumitru. Falși tămăduitori au ademenit credincioșii cu substanțe vindecătoare

×
Codul embed a fost copiat

Cel mai mare pelerinaj organizat în capitală a ajuns sâmbătă la punctul culminant.

În cele trei zile de rugăciune peste 30000 de oameni au trecut pe la racla cu moaştele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou şi s-au închinat la icoana şi moaştele Sfântului Ierarh Calinic.

Sâmbătă dimineaţă, slujba a fost ţinută de Patriarhul Daniel. Din păcate, în marea de credincioşi şi-au făcut loc şi impostori, care le promit credulilor ''sănătate veșnică'', fără să mai aibă nevoie de medicamente, dacă vor lua de la ei mir şi apă sfinţită.

Au fost 3 zile şi 3 nopţi de rugăciune neîncetată pe colina Patriarhiei.

Citește și
catalin paraschiv
Klaus Iohannis amână decizia de înaintare în grad a colonelului Paraschiv

Femeie: - La 8 jumate am sosit.

Reporter: - Aţi mâncat ceva?

Femeie: - Un sandviş ne-a dat şi am băut o cafea acasă.

Reporter: - De unde toată răbdarea?

Femeie: - De la Dumnezeu, de unde să mai aşteptăm? Numai de la Dumnezeu, sănătate bucurie.

Mulţi dintre credincioşii care au aşteptat peste 8 ore la coadă, împreună cu cei care au umplut platoul din faţa altarului de vară, au asistat şi la Liturghia săvârşită de Patriarh. Cu toţii l-au prăznuit pe Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotirorul Bucureştilor.

''Sfântul nostru cel mai iubit de bucureşteni. Ne apără şi ne ocroteşte de atâtea sute de ani'', spune o femeie.

La slujbă a asistat şi Viorica Dăncilă, care s-a închinat la raclă. Oficialii nu au stat la rând cu mulţimea.

În peisaj şi-au făcut loc şi aşa-zişi ”tămăduitori”. Un individ cu o cruce de lemn legată la spate le promite oamenilor că dacă vor lua apă sfinţită şi mir de la el, se vor însănătoşi complet.

Tămăduitor: - Nu mai ai nevoie de pastile dacă iei asta şi nici de medicamente, deloc, trebuie să ştiţi asta. Vă ajuta foarte mult. Uite aşa, era suficient şi o picătură.

Reporter: - Le-aţi spus că nu mai trebuie medicamente.

Tămăduitor: - N-o să mai aibă nevoie dacă beau aşa ceva, că se vindecă cu asta.

Reporter: - Dar e o responsbailitate mare să le spuneţi să bea apă şi să nu ia medicamente.

Tămăduitor: - Medicamenate poate să ia toată ziua, dar nu se vindecă, numai cu astea.

Reprezentanţii Patriarhiei avertizează că activitatea acestor oameni este ''complet ilegală şi deplasată''.

Pelerinajul se încheie luni. Până acum, 50 de oameni care au avut probleme de sănătate au avut nevoie de ajutorul medicilor.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Petreceri cu mii de tineri în cluburile din Capitală: ”Sărbătorim Halloween-ul”
Petreceri cu mii de tineri în cluburile din Capitală: ”Sărbătorim Halloween-ul”

Mulţi tinerii și-au petrecut seara de vineri în cluburi. Fie că au avut de sărbătorit vreun Dumitru, fie au celebrat în avans sărbătoarea de Halloween, un lucru este cert: distracţia a fost la ea acasă.

Klaus Iohannis amână decizia de înaintare în grad a colonelului Paraschiv
Klaus Iohannis amână decizia de înaintare în grad a colonelului Paraschiv

Președintele României, Klaus Iohannis, a decis să amâne înaintarea în grad a colonelului Dumitru Paraschiv până când organele judiciare vor emite un punct de vedere final cu privire la violențele de la protestele din 10 august.

Pelerinaj cu zeci de mii de oameni de Sf. Dumitru, la Patriarhie. Mesajul unor tineri pentru preoți
Pelerinaj cu zeci de mii de oameni de Sf. Dumitru, la Patriarhie. Mesajul unor tineri pentru preoți

Creştinii ortodocşi şi greco catolici sunt în sărbătoare. Este Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, iar în Capitală are loc un pelerinaj impresionat, la care au participat până acum în jur de 20.000 de oameni.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.