Targul de Carte Gaudeamus s-a incheiat duminica, cu peste 100.000 de vizitatori. Care au fost "vedetele" fiecarei edituri

×
Codul embed a fost copiat

Pavilionul Central de la Romexpo a parut a fi duminica neincapator pentru iubitorii de carte. In ultima zi a Targului Gaudeamus cititorii s-au inghesuit sa obtina autografe de la autorii preferati, ori sa-si cumpere carti la reduceri.

Unele edituri au fost luate prin surprindere de cererea foarte mare si au ramas fara volume in rafturi. Pare greu de crezut, dar aceste imagini sunt din Romania, una dintre ultimele tari din Uniunea Europeana la consumul de carti. Ca in fiecare an, Targul de Carte Gaudeamus pare desprins dintr-o alta lume si reuseste sa stranga in doar cateva zile peste 100.000 de vizitatori.

Pana duminica, ultima zi a evenimentului, cele mai vandute carti la Editura Humanitas au fost noul roman al Ioanei Parvulescu "Inocentii", volumul de proze "Astept sa crapi" de Radu Paraschivescu, dar si cartea autobiografica a lui Clotilde Armand. Pe primul loc s-a aflat, imbatabil, istoricul Lucian Boia cu - "Un joc fara reguli, despre imprevizibilitatea istoriei".

Lucian Boia, istoric: "Am vorbit despre criza Uniunii Europene, despre Brexit, despre toate evenimentele astea, in fond neprevazute. Istoria se accelereaza. Ne aflam in inima unei mutatii, unei crize, unei mutatii care tine de civilizatia actuala. Istoria merge tot mai repede, se construieste altceva sub ochii nostri, ce va fi nu stim inca prea bine, vom vedea."

Citește și
Jurnalista Liliana Nicolae
"30 de povestiri adevarate". Jurnalista Liliana Nicolae isi lanseaza a doua carte de reportaje si "stiri povestite"

De altfel, Lucian Boia s-a tot aflat in topul preferintelor in ultimii ani.

Lidia Bodea, directorul editurii Humanitas: "Deprinderile de lectura nu se schimba de la un an la altul, de la un targ la altul. Exista cititorii fideli pentru Humanitas: stiinta, memorii, jurnale, literatura, eseistica."

Pe rafturile Editurii Polirom nu s-a mai putut gasi duminica nici macar un exemplar al antologiei de povestiri semnata de Charles Bucowski, tradusa pentru prima data in Romania - "Dragoste la 17 dolari si 50 de centi". La fel s-a intamplat si cu volumul lui Tudor Chirila, "Exercitii de Echilibru".

In topul vanzarilor se numara si lucrarea lui Mircea Mihaies, premiat recent in Romania, - "Ulise 732, Romanul romanului", urmat de colectia de scrisori a lui Vladimir Nabokov catre sotia sa, Vera si volumul de eseuri semnat de Haruki Murakami, "Meseria de romancier."

Claudia Fitcoschi, reprezentantul editurii Polirom: "Am observat ca sunt cautate povestile de viata exceptionale, radiografiile lumii arabe, dar si cartile de calatorie."

La Editura Rao, printre preferinte s-a numarat noua editie a romanului Inferno a lui Dan Brown, ultima carte aparuta dupa disparitia lui Gabriel Garcia Marquez, Calatorind prin Europa de Est, precum si o editie multi premiata cu povesti si retete de prajituri specifice Craciunului la New York.

In schimb, la Editura Litera copiii au gasit multe motive de bucurie. Cartile Disney sau Lego au fost la mare cautare.

Reprezentantii editurilor nu au facut inca bilantul incasarilor pe acest an, dar spun ca sunt comparabile cu cele de la editia anterioara. Anul trecut, Gaudeamus a avut 125.000 de vizitatori, care au investit peste trei milioane de euro in carti.

Articol recomandat de sport.ro
Gest de clasă! David Popovici și membri ai Lotului Național de Canotaj au premiat 35 de tineri excepționali
Gest de clasă! David Popovici și membri ai Lotului Național de Canotaj au premiat 35 de tineri excepționali
Citește și...
GAUDEAMUS 2016. Cine este cel mai cautat scriitor strain in Romania. A vandut peste un milion de exemplare
GAUDEAMUS 2016. Cine este cel mai cautat scriitor strain in Romania. A vandut peste un milion de exemplare

Iubitorii de lectura se bucura, incepand de miercuri, de cel mai asteptat eveniment al anului - targul de carte Gaudeamus. Peste 200 de expozanti si-au deschis standurile incarcate cu volume cunoscute sau abia lansate.

"30 de povestiri adevarate". Jurnalista Liliana Nicolae isi lanseaza a doua carte de reportaje si "stiri povestite"

Jurnalista Liliana Nicolae, cu o experienta de peste 25 de ani in mass-media, isi lanseaza cea de a doua carte din cariera sa, "30 de povestiri adevarate", aparuta la Editura Casa de Pariuri Literare.

GAUDEAMUS 2015. Cartile autorilor romani, cele mai vandute. Cate persoane au vizitat targul din Capitala
GAUDEAMUS 2015. Cartile autorilor romani, cele mai vandute. Cate persoane au vizitat targul din Capitala

Se spune ca unele carti trebuie gustate, altele devorate si doar cateva pot fi digerate. Fideli acestor cuvinte, mii de cititori au cautat duminica la targul Gaudeamus sa isi umple casele de carti care sa le faca serile lungi de iarna mai frumoase.

Recomandări
Șeful Pentagonului, Pete Hegseth: ”Vor rămâne trupe în România”, ”relația cu România este foarte bună”
Șeful Pentagonului, Pete Hegseth: ”Vor rămâne trupe în România”, ”relația cu România este foarte bună”

Președintele american Donald Trump a lăudat relația cu România în timpul întâlnirii de vineri cu premierul maghiar Viktor Orban. Totodată, Trump spune că retragerea unor militari americani de la noi din țară face parte din strategia de rotire a trupelor.

POLITICO: România vrea să ceară o derogare pentru a amâna sancțiunile SUA în cazul Lukoil. Închiderea ar afecta Moldova
POLITICO: România vrea să ceară o derogare pentru a amâna sancțiunile SUA în cazul Lukoil. Închiderea ar afecta Moldova

Decizia SUA de a sancţiona Lukoil şi Rosneft a creat haos în mai multe ţări europene, care încearcă să evite blocarea aprovizionării cu combustibil.

 

30 de ani de PRO TV. 2002 - Românii puteau pleca pentru prima dată fără vize în spațiul Schengen
30 de ani de PRO TV. 2002 - Românii puteau pleca pentru prima dată fără vize în spațiul Schengen

În 2002, România se ridică încet, dar sigur, din cenușa tranziției. Cu ochii spre Europa și cu speranța că, de data asta, drumul nu se va mai închide la graniță.