Ragaz de 5 ani pentru absolventii "ilegali" de la Spiru Haret

×
Publicitate

Studentii care au absolvit o specializare neacreditata la Universitatea Spiru Haret au la dispozitie 5 ani sa obtina o diploma legala.

 

Universitatea Spiru Haret este cea care va plati pentru examenele de validare pe care trebuie sa le sustina acesti absolventi. Este mesajul transmis de ministrul educatiei, Ecaterina Andronescu.

O comisie va ajunge vineri la Universitatea Spiru Haret. Trebuie sa afle cati absolventi au primit de-a lungul anilor diplome ce nu sunt recunoscute de Ministerul Educatiei.

Ministerul Educatiei va incepe verificarile in toate Universitatile din Romania, de stat sau particulare. Potrivit oficialilor de la invatamant, sunt institutii care si-au depasit termenul de autorizare provizorie sau au trecut mai mult de cinci ani de cand au fost acreditate si ar trebuie sa fie din nou evaluate.

 

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Citește și...
Piața muncii s-a schimbat. Angajații caută stabilitate, iar angajatorii au din nou avantajul în recrutare

După ani marcați de schimbări rapide de carieră, angajații caută acum mai multă stabilitate, odată cu salariul motivant și beneficiile extra-salariale.

Omerta publică: România nu știe să spună câți bugetari are. Sute de mii au mai multe contracte de muncă la stat

România anului 2026 nu știe câți angajați plătește în instituțiile sale publice, însă a aflat că sute de mii de bugetari au cel puțin două contracte de muncă, marea majoritate tot la stat, dar și pensie. Informațiile apar într-un raport guvernamental. 

Asociația coordonată de părintele Dan Damaschin trimite 1.500 de copii săraci din Iași să vadă marea pentru prima dată

Pentru mii de copii fără posibilități din județul Iași, vacanța mare se rezumă la zile petrecute acasă, fără excursii sau tabere.

Recomandări
România își întărește apărarea antidronă. Tehnologii noi prezentate la București

Peste 650 de companii din industria mondială de apărare, aeronautică și de securitate și-au adus în București produsele de ultimă generație.

Grande Chivu, grande Inter. Românul și echipa milaneză au reușit eventul în Italia, după triumful din finala Cupei

Inter Milano a câștigat Cupa Italiei, miercuri seară, după victoria obținută în finala cu Lazio, scor 2-0, într-un meci transmis în direct și în exclusivitate pe VOYO. Astfel, trupa lui Cristi Chivu a reușit să bifeze eventul, după un sezon de vis.

Economia României a început anul „pe minus” iar inflația a sărit la aproape 11%. „Misterul” exploziei chiriilor

Economia României a început anul pe minus. Datele publicate de Institutul Național de Statistică arată o scădere de 1,7% în primele trei luni, față de aceeași perioadă din 2025.