Proiect de lege pentru testarea anuală a funcționarilor. Ce ar putea primi la „lucrarea de control” și ce pățește cine o pică

×
Publicitate

Funcționarii publici ar putea fi testați anual, la locul de muncă. Asta prevede un proiect de lege depus la Senat și semnat de 55 de parlamentari de la PSD și minorități, printre care și premierul Marcel Ciolacu.

Testul ar putea conține întrebări din legislație, iar cine ia notă mică riscă să fie concediat. Evaluarea anuală a performanţelor profesionale ale funcţionarilor publici ar putea să cuprindă şi un test scris.

Acesta trebuie se verifice cunoştinţele teoretice privind legile care se aplică în activităţile desfășurate de angajații de la stat.

Ideea aparține mai multor parlamentari de la PSD și minorități, care au depus la Senat proiectul de lege.

Radu Marinescu, ministrul Justiției: ”Din trecerea anilor s-a constatat faptul că este necesar să se verifice în ce măsură funcționarii publici cunosc la un nivel actualizat care sunt actele normative care reglementează atribuțiile pe care ei le au în confirmitate cu fișa postului. Va fi o examinare scrisă, tocmai pentru a nu exista niciun fel de dubiu cu privire la rigoarea cu care se face această evaluare”.

Funcționarii care sunt în primii ani de muncă, cei cu funcții de conducere ori de execuție ar urma să dea anual lucrare de control.

Verificarea cunoștințelor teoretice se va face la sediul autorității sau a instituției publice, în prezența unei persoanei competente sau a unui funcționar public competent.

În România sunt circa 180.000 de persoane care au statutul oficial de „funcționari publici”, deci cam 14% din numărul total de angajați la stat, așa cum sunt ei raportați de Ministerul Muncii și de Ministerul Finanțelor Publice. Totalul de 1,3 milioane nu include însă alte câteva zeci de mii de persoane angajate în companii de stat.

Funcționarii sunt de acord cu testarea, dar nu și cu o concediere 

Fiecare angajat va primi o foaie cu întrebări, iar răspunsurile vor fi evaluate cu note de la 1 la 5. Cine obține între 1 și 3 primește calificativul ”nesatisfăcător”, iar cei care au știut să răspundă corect la mai bine din jumătate de întrebări vor primi calificativul ”satisfăcător”.

Reporter: Ce se va întâmpla cu angajații care vor lua note mici? Riscă să fie dați afară?

Radu Marinescu: În măsura în care un funcționar public nu reușește să treacă o evaluare anuală de cunoștiințe teoretice minimale actualizate, atunci există și acest risc cu siguranță. Nu urmărim sub nicio formă cei care am inițiat acest proiect să ajungem la astfel de situații”.

Angajații de la stat nu se tem și spun că sunt pregătiți de test.

”- Ați face față unui test?

- Da, da!

- Vi s-ar părea în regulă ca angajații care nu obțin un calificativ să fie dați afară?

- Nu. Sancționați cu o abatere disciplinară, cu o mustrare, dar nu cred că de dat afară”.

Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în Senat și trimis la Camera Deputaților, care este for decizional.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Studiu: Bărbații negociază mai bine salariile decât femeile, iar ele schimbă mai des angajatorul

Bărbații sunt mai înclinați decât femeile să folosească ofertele de angajare primite de la alte companii pentru a negocia o majorare salarială la actualul loc de muncă, arată un studiu realizat de Rockwool Foundation Berlin, citat de Reuters.

Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Recomandări
Ministrul Apărării: A fost publicat Ordinul prin care interviurile din comisiile de selecție MApN se filmează ”în toată țara”

Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, a anunțat, luni, că a fost publicat în Monitorul Oficial ordinul de ministru prin care s-a decis ca interviurile din comisiile de selecție ale MApN să fie filmate ”în toată țara, în toate unitățile”.

Fostul premier al României, Florin Cîțu, avertizează: ”Puneți-vă bani deoparte, trebuie să plătiți miliardele în plus”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, afirmă într-un mesaj publicat pe Facebook că românii ar trebui să pună bani ”deoparte”, pentru că, în perioada următoare, vor trebui să suporte ”miliardele în plus pentru legea salarizării unitare”.

Bușteniul a fost distrus de viitura extraordinară. Șuvoaiele au săpat în asfalt și au măturat totul în cale

Viitura cu o forță extraordinară care a măturat duminică orașul Bușteni a lăsat în urmă dezastru.