Progrese uimitoare pentru copiii cu autism sau Sindrom Down care fac terapie cu cai

×
Publicitate

Terapia asistată de cai chiar face minuni. Mulţi copii cu autism, Sindrom Down sau depresie au făcut progrese uimitoare, urmând un astfel de program.

Comunică mai uşor, au mai puţine temeri şi mai multă încredere în ei.

Drept dovadă, sâmbătă au trecut cu brio de probele unui concurs de echitaţie, organizat la Vinţu de Jos în Alba.

La concursul de la Vințu de Jos au participat zeci de copii, mulţi dintre ei cu probleme de sănătate.

Părinţii lui George, un puşti în vârstă de 14 ani diagnosticat cu Sindrom Down, au văzut terapia asistată de cai dresaţi ca pe o salvare. De un an şi jumătate, îşi însoţesc fiul la tratament. Băiatul a făcut progrese, iar acum participă fără emoţii şi la concursuri.

Şi Alexia, în vârstă de 10 ani, a fost diagnosticată cu aceeaşi boală. De 6 ani însă, face hipoterapie şi s-a îndrăgostit de cai.

Lucian Docea, tatăl Alexiei: "Era foarte timidă, zgomotele o speriau, destul de închisă în sine, mai introvertita, acum este mult mai prietenoasă, mai curajoasă. Am început iniţial pentru probleme de limbaj făceam logopedie pe cal. Acum vorbeşte foarte bine."

Csilla Balogh, logoped: "Hipoterapia într-adevăr îi ajută pe copii nu numai din punct de vedere emoţional mai mult optimism, mai multă încredere în sine ci şi din punct de vedere motric şi al proceselor cognitive. Sunt copii care pe cal spun primele cuvinte şi li se dezvoltă limbajul."

La concurs au participat şi copiii fără probleme de sănătate. Şi pe ei însă echitaţia îi ajută să capete mai multă încredere în forţele proprii.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Dezechilibrele din sistemul de pensii accelerează. În jumătate dintre județe deja sunt mai mulți pensionari decât angajați

Cu milioane de români plecați la muncă în străinătate și o rată a natalității foarte scăzută, în România se adâncește raportul dintre cei care muncesc și cei ajunși la pensie. 

Studiu: Românii nu mai văd administraţia publică drept un dezastru, dar România rămâne ţara „dosarului cu şină”

Aproape jumătate dintre participanţii la un studiu naţional realizat de Centrul de Formare APSAP descriu experienţa cu serviciile publice drept mediocră, iar peste 8 din 10 au stat la coadă la ghişeele instituţiilor publice în ultimul an.

Recomandări
Reuters: Vladimir Putin probabil va escalada războiul din Ucraina, în pofida eforturilor de pace ale lui Donald Trump

Președintele rus Vladimir Putin respinge apelurile pentru negocieri de pace cu Ucraina și este hotărât să continue războiul, susțin surse apropiate Kremlinului.

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

O femeie din București care amenința că se sinucide a fost salvată la timp de polițiști. Agenții au intrat pe ușă și pe geam

Poliţiştii au salvat o femeie în vârstă de 56 de ani, aflată într-un apartament din Bucureşti şi care ameninţa ameninţa că se sinucide. Echipele de intervenţie au pătruns în acelaşi timp în locuinţă prin spargerea uşii, dar şi pe fereastră.