Oprescu: Modificarile calitatii aerului vor fi comunicate in timp util

60311757

Sorin Oprescu, a cerut Directiei de Mediu din Primaria Capitalei si Administatiei Spitalelor si Serviciilor Medicale sa tina permanent legatura cu Ministerul Mediului si cu cel al Sanatatii si sa fie pregatiti sa aplice orice decizie a Guvernului.


Astfel, reprezentantii Directiei de Mediu din cadrul PMB, impreuna cu Agentia pentru Protectia Mediului Bucuresti, monitorizeaza calitatea aerului in permanenta, orice modificare semnificativa fiind comunicata in timp util.

Administratia Nationala de Meteorologie a anuntat ca norul de cenusa vulcanica se va extinde asupra Europei pana sambata, la ora 21.00, incluzand teritoriul Romaniei, dar tara nu va fi afectata de cenusa la nivelul solului.

Autoritatile au dat asigurari ca norul de cenusa vulcanica nu va avea impact asupra sanatatii populatiei.

Guvernul INCHIDE INTREG SPATIUL AERIAN pe teritoriul

Romania, acoperita TOTAL de norul de cenusa, pana la ora 18:00!

HAOS pe aeroporturi! 16.000 de zboruri anulate in spatiul aerian european


 

Articol recomandat de sport.ro
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
Citește și...
Pensii august 2026. De ce s-a întârziat plata pensiilor în această lună. Când intră și banii de alocații

Peste 4 milioane de pensionari așteaptă plata pensiilor, ca de obicei, încă din prima zi a lunii. 1 august a picat însă sâmbătă, iar Poșta Română nu lucrează în weekend, astfel încât poștașii vor începe să bată la ușă începând de luni, 3 august.

Peste 500 de incendii mari în 3 zile, majoritatea de la cei care au dat foc vegetației. Amenzile ajung și la 100.000 lei

Pompierii au stins, în ultimele trei zile, la nivel naţional, peste 500 de incendii, aproape trei sferturi dintre acestea fiind arderi necontrolate, informează Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU). 

Arhive. Primii militari români executați pentru trădare, în august 1916: ”Puși la cale de dușmanii noștri seculari, ungurii”

Institutul de Studii Sud-Est Europene a publicat din arhivele oficiale relatări despre primii militari români executați pentru trădare, în august 1916. Autoritățile vremii i-au condamnat la moarte după ce au încercat să arunce în aer un tren cu ofițeri.

Recomandări
Ilie Bolojan, despre criza energetică: ”Fac un apel încă o dată, să luăm măsuri voluntare”. Dacia și Ford opresc producția

Premierul demis Ilie Bolojan a cerut, luni, românilor, companiilor și autorităților publice să reducă voluntar consumul de energie, din cauza crizei energetice care afectează România în special în perioada ”orelor de seară”.

FOTO și VIDEO. Armata a reușit să arunce în aer o stâncă, într-o operațiune fără precedent, pentru a devia cursul Dunării

Armata a reușit, luni, să detoneze și să distrugă stânca pentru blocarea Brațului Bala, într-o operațiune fără precedent, pentru devierea cursului Dunării.

Cod roșu de caniculă extins, temperatura urcă la 41 grade Celsius la umbră. Autoritățile activează planul de măsuri | HARTĂ

ANM a extins Codul roșu de caniculă pentru vestul țării, unde marți se vor înregistra 41 de grade Celsius la umbră. În cursul zilei de luni, doar sud-estul și parțial centrul scapă de caniculă. Ministerul Sănătății a activat planul de măsuri specifice.