Lista celor care vor primi voucher de 500 de lei de la Primărie

61895250

Primăria Capitalei a publicat, miercuri, lista cu cei 5.000 de bucureşteni care au obţinut din partea municipalităţii vouchere în valoare de 500 de lei.

Cu aceste vouchere, beneficiarii îşi vor putea achiziţiona o bicicletă, simplă sau electrică, trotinetă sau dispozitive de tip Segway sau Ninebot. Numărul voucherelor ar putea fi, însă, suplimentat printr-un proiect de hotărâre într-o următoare şedinţă CGMB, după ce peste 30.000 de cetăţeni au depus solicitări pentru aceste vouchere, motiv pentru care înscrierile au fost suspendate la doar două zile de la lansarea proiectului.

Lista beneficiarilor se găseşte pe site-ul Primăriei Capitalei, la secţiunea „Biciclişti în Bucureşti” şi conţine iniţialele numelor acestora şi numărul de înregistrare.

Potrivit municipalităţii, voucherele vor fi livrate prin curier beneficiarilor la domiciliul lor în următoarele două săptămâni, iar în cazul în care livrarea nu se poate face, vor fi returnate Primăriei, urmând a fi ridicate de către beneficiari de la Biroul de Relaţii cu Publicul, în baza unei notificări telefonice prealabile.

"Solicitanţii care nu se regăsesc pe lista primilor 5.000 de beneficiari sunt incluşi în baza de date a programului şi vor primi vouchere în etapa a doua, care va demara imediat după aprobarea de către Consiliul General al Municipiului Bucureşti a suplimentării numărului de vouchere, în şedinţa din 30 august 2017. Detalii privind modul în care vor fi acordate voucherele din etapa a doua vor fi comunicate imediat după aprobarea proiectului de Hotărâre în Consiliul General”, informează primăria.

Tot acolo se găseşte şi lista magazinelor participante la proiect. Acestea sunt: cele opt magazine Auchan din Bucureşti (Titan, Militari, Berceni, Cotroceni, Drumul Taberei, Pallady, Vitan, City Crângaşi), eMAG (Showroom Crângaşi şi Showroom Titan), Hervis Sport (din Mall Militari, Sun Plaza, Promenada Mall, Vulcan Value Center, Mega Mall şi Park Lake), Intersport (din Centrul Comercial Feeria, Afi Palace Cotroceni, Promenada Mall, Mall Vitan, Centrul Comercial Grand Arena), precum şi Decathlon (Militari, Pallady, Berceni, Băneasa) şi Atelierele Pegas din strada Vasile Lascăr şi Calea Floreasca.

De asemenea, bucureştenii îşi mai pot lua biciclete cu ajutorul voucherelor şi din Atelier Pinion, AutoKlass Center (sucursala Sud), Biciclop, Bike&Sky Shop, Bike Boutique and More, Bike Geek, Bike Nature, Bike XCS (Lacul Tei, zona Baba Novac şi cel din strada Nicolae G. Caranfil, care se va deschide în septembrie), BikeXpert (Unirii şi Pantelimon), BizoBike, DHS Bike, DrBike, E-TWOW, EvoBike, Evolio, Freeriders, FreeWheel, Kero Bike, Perfect Bike, Play Bike, Romalex 96 Impex, Rovelo, Smart Balance, precum şi Spokes, the friendly bike shop, Sport Guru, Sport Mood, Teo Bike, Velopedia (zona Victoriei şi zona Tineretului), Veloteca, VEXIO, Xplorer.

Alte magazine participante sunt Grib.ro, Moş Ion Roată, Ninebot România, Roataelectrică şi Alecoair.ro.

Proiectul "Biciclişti în Bucureşti” a fost aprobat în şedinţa CGMB din 30 iunie, iar prin acesta au fost acordate 5.000 de vouchere în valoare de 500 de lei cetăţenilor cu vârsta de peste 18 ani şi cu reşedinţa sau domiciliul în Bucureşti care vor să îşi cumpere o bicicletă, simplă sau electrică, trotinetă sau dispozitive de tip Segway sau Ninebot.

Înscrierile pentru proiect au început în 24 iulie, când au fost depuse aproape 3.000 de solicitări. Înscrierile au fost suspendate, însă, a doua zi pentru că au fost procesate într-un timp foarte scurt zeci de mii de cereri. PMB a anunţat atunci că suspendarea va fi valabilă până când vor fi verificate toate cererile şi vor fi eliminate cele care nu corespund regulamentului programului "Biciclişti în Bucureşti", existând posibilitatea suplimentării numărului de vouchere. Primăria mai menţiona că programul va fi reluat şi în anul următor, iar toţi solicitanţii care au depus cereri în acest an şi nu vor primi vouchere vor rămâne în baza de date a Programului pentru ediţia din 2018.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Ce a pățit un tânăr din Sibiu, după ce a luat niște bani uitați într-un bancomat

Un tânăr din Sibiu a găsit 2500 de lei uitaţi de o femeie în fanta unui bancomat şi, în loc să meargă la poliţie să predea banii, i-a băgat în buzunar şi dus a fost.

A început sărbătoarea UNDERCLOUD

Marți, 22 august 2017, s-a deschis oficial cea de-a zecea ediție, aniversară, a Festivalului Internațional de Teatru Independent UNDERCLOUD.

Protest în Parcului Circului din Capitală. Oamenii nu vor statui pe spaţiul verde

"Nu vrem statui pe spaţiul verde, vrem un parc în care să nu mai mişune şobolanii." Asta au cerut bucureştenii care au protestat în Parcul Circului din Capitală, unde primăria va amplasa, un ansamblu de statui, care costă 8 milioane 500 de mii de lei.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.