Donatorii de sânge primesc prin tragere la sorți gadgeturi

×
Publicitate

Este lipsă acută de sânge în centrul de transfuzie din Maramureș, unde numărul donatorilor aproape că s-a înjumătățit în ultima perioadă.

Medicii fac un apel disperat către populație și au demarat mai multe campanii de recompensare a donatorilor. Pe lângă stimulentele financiare și ziua liberă de la muncă, aceștia primesc prin tragere la sorți device-uri inteligente.

Doar 15-16 oameni mai vin zilnic să doneze sânge, față de 28-30, media de anul trecut. Ca să asigure necesarul de sânge medicii îi sună pe donatorii care și-au făcut un obicei din acest gest. Printre puținii donatori, se numără cei care donează de zeci de ani, dar și tinerii.

Tânără: "E gratis și pot să-l dau și să ajute. Se întâmplă de multe ori să fim și sunați, dar după 3 luni de zile revin."

Tânăr: "Ajuți persoane care au nevoie de sânge și te gândești poate că e cineva apropiat. E bine atât pentru alții cât și pentru tine."

Fată: "Am venit cu intenția de a dona, în primul rând pemntru că e gratis și dacă putem să ajutăm de ce nu am face-o."

Bărbat: "Ajutăm semenii și ne ajutăm și pe noi."

Pe lângă monitorizarea stării de sănătate, 7 tichete de masă, o zi liberă la locul de muncă și reducere de 50% la transportul în comun, donatorii mai pot primi prin tragere la sorți câte un ceas inteligent.

Daniela Veber, director Centrul de Transfuzie Sanguină Maramureș: "În prezent stocurile de sânge sunt insuficiente la nivelul județului Maramureș, Deocamdată avem stoc de urgență ceea ce nseamna ca suntem in prag critic cu stocurile de sange și îndemn populația să vină să doneze."

De luna viitoare, reprezentanții centrului de transfuzii din Baia Mare vor extinde și programul de muncă cu două ore.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ana Bogdan a uitat de inhibiții în vacanță! Departe de teren din cauza problemelor medicale, sportiva s-a fotografiat în costum de baie
FOTO Ana Bogdan a uitat de inhibiții în vacanță! Departe de teren din cauza problemelor medicale, sportiva s-a fotografiat în costum de baie
Citește și...
Pasajul Basarab intră în reparații. Modificări importante în transportul din București

Circulaţia rutieră şi transportul public în zona Pasajului Basarab vor fi afectate începând de sâmbătă, când încep lucrările de remediere a acestei infrastructuri, a informat Primăria Capitalei.

Aproape 12.000 de români primesc pensii speciale. Cine încasează o pensie de 25.586 lei pe lună

Aproape 12.000 de români primesc pensii de serviciu, mai cunoscute sub denumirea de pensii speciale, potrivit CNPP. Cei mai mulți beneficiari se află în rândul magistraților, categorie în care se achită și cea mai mare pensie specială: 25.586 lei/lună.

Federaţia "Solidaritatea Sanitară”: Creșterile din noua lege a salarizării duc, de fapt, la scăderea veniturilor în Sănătate

Creșterile anunțate în noua lege a salarizării vor duce, în realitate, la scăderea veniturilor din Sănătate, susțin sindicaliștii Federației ”Solidaritatea Sanitară”. Potrivit datelor prezentate de aceștia, 20% din angajați ar primi salarii reduse.

Recomandări
România a intrat sub ”cupola de foc”. Primul val de caniculă a venit din Africa și afectează vestul și sudul țării

Am intrat sub cupola de foc! Primul val de caniculă din acest an a adus peste 36 de grade la umbră și nopți tropicale. Masa de aer fierbinte de origine nord-africană s-a extins rapid deasupra Europei și provoacă disconfort termic accentuat.

Iranul va închide din nou Strâmtoarea Ormuz, după atacurile din Liban. Teheranul acuză SUA și Israelul că au încălcat acordul

Teheranul a decis să închidă din nou Strâmtoarea Ormuz, după atacurile israeliene din Liban, pe care le consideră o încălcare a armistițiului recent convenit cu SUA.

Ce se întâmplă acum în PNL. Ilie Bolojan își construiește o nouă echipă de conducere. Adrian Veștea a renunțat la luptă

Partidul Național Liberal este în prag de congres. Se schimbă statutul și se alege o nouă echipă de conducere. Singurul candidat înscris pentru șefia formațiunii este Ilie Bolojan, actualul președinte.