Aplicația pentru noul buletin românesc este disponibilă pentru cei care vor să exploreze beneficiile lui

62357476
Shutterstock

Ministerul de Interne anunţă că aplicaţia pentru cartea electronică de identitate poate fi descărcată prin accesarea următorului link: https://hub.mai.gov.ro/aplicatie-cei şi poate fi instalată pe laptop sau PC.

"Deţinătorii de cărţi electronice de identitate (CEI) pot explora beneficiile noului document de identitate cu ajutorul aplicaţiei dedicate CEI, care poate fi descărcată de pe portalul HUB de servicii electronice al MAI, prin accesarea următorului link: https://hub.mai.gov.ro/aplicatie-cei. Pentru a veni în sprijinul utilizatorilor, pe HUB-ul de servicii electronice al MAI a fost publicat un Ghid pentru utilizarea aplicaţiei dedicate cărţii electronice de identitate. Menţionăm faptul că aplicaţia se instalează doar pe o staţie de lucru PC sau laptop", precizează MAI într-un comunicat de presă.

Ce putem face în aplicația CEI

Aplicaţia dedicată cărţii electronice de identitate permite utilizatorilor, într-un format modern şi uşor de utilizat, vizualizarea informaţiilor personale înscrise pe CEI (inclusiv domiciliul şi reşedinţa), autentificarea în sisteme informatice, precum şi semnarea electronică a documentelor folosind semnătura electronică avansată. Documentele semnate cu certificatul pentru semnătură electronică avansată emis de MAI au aceeaşi valoare ca documentele semnate olograf.

Totodată, aplicaţia oferă posibilitatea vizualizării informaţiilor înscrise în certificatele digitale emise de MAI care sunt stocate pe CEI, precum şi resetarea PIN-urilor de autentificare şi de semnare (opţiune utilă în situaţia în care utilizatorul a uitat PIN-ul stabilit iniţial).

Pentru a utiliza cartea electronică de identitate este nevoie de un cititor de carduri (integrat în laptop, tastatura PC sau conectat extern) şi de aplicaţia dedicată CEI.

Citește și
Veteranul din Gorj care a împlinit 104 ani. Ororile la care l-au supus rușii în Siberia și secretul longevității sale
Veteranul din Gorj care a împlinit 104 ani. Ororile la care l-au supus rușii în Siberia și secretul longevității sale

buletin electronic

În prezent, specialiştii MAI lucrează la dezvoltarea unei aplicaţii care va permite dematerializarea CEI, respectiv transformarea acesteia într-un document digital, accesibil cetăţenilor pe smartphone în orice moment, acest serviciu electronic fiind prevăzut în cadrul proiectului D4eID - Digitalizare pentru promovarea cărţii de identitate, finanţat prin PNRR, cu termen de finalizare luna mai 2026.

Începând de marţi, 10 iunie, prin HUB-ul de servicii electronice va fi disponibil serviciul electronic de atestare a domiciliului/reşedinţei.

Astfel, utilizatorii vor putea obţine online, prin intermediul HUB-ului, un certificat care atestă adresa de domiciliu sau reşedinţă, semnat electronic cu certificat calificat de către Direcţia Generală pentru Evidenţa Persoanelor pe care îl vor putea transmite pe email oricărei persoane juridice sau fizice interesate.

Prima versiune a acestui serviciu va permite obţinerea unui certificat în limba română, dar ulterior va fi disponibilă o versiune multilingvă pentru a putea fi folosit de români în alte ţări din Uniunea Europeană, fiind semnat cu un certificat calificat recunoscut la nivelul UE.

Prima carte electronică de identitate se eliberează gratuit pentru cetăţenii români începând cu vârsta de 14 ani, în limita fondurilor asigurate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

Principalele beneficii ale CEI:

* dimensiune standardizată, similară cardurilor bancare, conform normelor europene;

* elemente avansate de securitate, care asigură protecţie împotriva falsificării şi a furtului de identitate;

* posibilitatea utilizării ca document de călătorie;

* acces facil la servicii electronice şi posibilitatea utilizării pentru semnătura electronică.

Cetăţenii pot solicita o carte electronică de identitate chiar şi înainte să le expire actualul document de identitate (model 1997).

Persoanele interesate să afle mai multe informaţii despre avantajele noii cărţi electronice de identitate pot accesa pagina de internet https://carteadeidentitate.gov.ro/.

Articol recomandat de sport.ro
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Citește și...
Veteranul din Gorj care a împlinit 104 ani. Ororile la care l-au supus rușii în Siberia și secretul longevității sale
Veteranul din Gorj care a împlinit 104 ani. Ororile la care l-au supus rușii în Siberia și secretul longevității sale

Cel mai în vârstă veteran de război din Gorj a ajuns la venerabila vârstă de 104 ani. Destinul i-a fost pus la grea încercare. 

Ce au descoperit polițiștii locali din Iași la o persoană care folosea un căruț cu rotile pentru a provoca mila trecătorilor
Ce au descoperit polițiștii locali din Iași la o persoană care folosea un căruț cu rotile pentru a provoca mila trecătorilor

Poliția locală din Iași a anunțat că a depistat o persoană care apela la mila trecătorilor pentru a primi bani, dar, de fapt, ducea ”o viață de lux”.

Taxele de salubrizare au crescut în mai multe orașe. Cine riscă amenzi de până la 1.000 de lei
Taxele de salubrizare au crescut în mai multe orașe. Cine riscă amenzi de până la 1.000 de lei

Atenție, noul an aduce în unele localități și creșteri de taxe pentru ridicarea gunoiului. Primii vizați sunt cei care nu au un contract de salubrizare. În unele cazuri, suma poate să urce până la o mie de lei de persoană pe an.  

Recomandări
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor

În ședința coaliției s-a agreat un calendar clar pentru adoptarea bugetului de stat pe 2026, procedurile urmând să se finalizeze până pe 27 februarie, susțin surse politice pentru Știrile ProTV.

Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case
Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case

A început cea mai rece săptămână din această iarnă. Deja s-au înregistrat -20 de grade în zori, iar acum polul frigului a fost în Maramureş.

„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde
„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde

Președintele SUA, Donald Trump, a „sfătuit” Europa să se concentreze mai degrabă pe războiul din Ucraina și nu pe Groenlanda.