Un medicament pentru artrită este eficient împotriva formelor severe de COVID-19

62196463
Shutterstock

Un medicament utilizat în tratamentul artritei s-a dovedit eficient în îngrijirea pacienţilor spitalizaţi cu forme grave de COVID-19, conform unui studiu.

Medicamentul tofacitinib, comercializat, printre alte mărci şi sub denumirea de Xeljanz, a fost testat în cadrul unui studiu clinic la care au participat 289 de pacienţi spitalizaţi cu forme grave de COVID-19 în 15 unităţi medicale de pe teritoriul Braziliei.

Rezultatele studiului au fost publicate, miercuri, în The New England Journal of Medicine, informează AFP.

Jumătate dintre pacienţi au primit medicamentul - două pastile de 10 miligrame pe zi - şi îngrijiri clasice, iar cealaltă jumătate a primit un tratament placebo şi îngrijiri medicale.

După 28 de zile, 18,1% dintre membrii grupului care au primit tratamentul au dezvoltat o formă de insuficienţă respiratorie - care a necesitat, de exemplu, intubare sau ventilaţie mecanică - sau au decedat, comparativ cu 29% dintre cei din grupul placebo.

În total, circa 5,5% dintre membrii grupului placebo au decedat în comparaţie cu 2,8% dintre pacienţii trataţi cu tofacitinib.

''Suntem încurajaţi de primele rezultate ale studiului nostru aleator asupra tofacitinib în rândul pacienţilor spitalizaţi cu pneumonie COVID-19'', a precizat Otavio Berwanger, din cadrul spitalului israelian Albert Einstein, care a condus studiul clinic în parteneriat cu Pfizer.

Tofacitinib este autorizat în Statele Unite pentru tratarea poliartritei reumatoide, reumatismului psoriazic şi rectocolitei hemoragice.

Articol recomandat de sport.ro
Antonela i-a topit inima lui Messi de ziua lui: ”Avem totul datorită ție! Te iubesc infinit!”
Antonela i-a topit inima lui Messi de ziua lui: ”Avem totul datorită ție! Te iubesc infinit!”
Citește și...
Efectul „înfricoșător” al valului de căldură despre care se vorbește prea puțin. Cum îl poți gestiona

Regatul Unit se confruntă cu cea mai fierbinte lună iunie din istorie, temperaturile apropiindu-se de 40°C. Potrivit unui meteorolog, țara se îndreaptă spre o situație în care astfel de condiții meteorologice vor deveni obișnuite.

Studiu: Milioane de oameni ar putea avea deficit de vitamina D fără să știe. Expunerea la soare nu e întotdeauna suficientă

Un studiu realizat pe aproape 300 de persoane din nordul Marii Britanii a constatat că nivelurile de vitamina D rămân adesea scăzute pe tot parcursul anului în rândul persoanelor cu cel mai ridicat risc de deficienţă, scrie Science Daily. 

Ce se întâmplă în organism dacă mănânci înghețată în fiecare zi. Efectele dăunătoare ale acestui desert

Consumul de înghețată în fiecare zi poate avea o serie de efecte asupra organismului.  

Recomandări
Nicuşor Dan: Deciziile pe care le iau sunt pentru binele României. Uneori e mai greu să distingi între paşi

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că "uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3".

Ambasadorul României la Moscova, convocat la Ministerul de Externe al Rusiei: „Va fi informat despre măsurile de represalii”

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, a anunţat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.