Parabenii, pe lista neagra a substantelor cosmetice. Ar putea fi interzisi

×
Publicitate

Suferim la frumusete, insa prea de tot, considera cei din Comisia Europeana, care vor sa faca ordine printre ingredientele produselor cosmetice. In vizor sunt si asa-numitii parabeni, considerati de studiile de specialitate posibil cancerigeni.

Romania, te iubesc: 0,5 mld de euro pe an - valoarea pietei de cosmetice

Parabenii apar, alaturi de alte substante, pe lista neagra de la Bruxelles.

Dezbaterea publica s-a incheiat astazi, iar specialistii Comisiei trebuie sa decida acum daca numarul compusilor contestati din sampoane, creme, deodorante va fi restrictionat sau daca vor fi cu totul interzisi.

Parabenii atat de controversati sunt substante folosite inca din 1920 pentru a conserva cosmeticele. Reprezinta un pericol pentru sanatate, sustin dermatologii. Explicatia: se acumuleaza in organism si pot provoca de la eczeme, la cancer, sustin expertii care merg pana la a face o legatura intre ei si aparitia cancerului de san.

Importatorii, dar si producatorii romani de cosmetice, spun ca se vor conforma si deja au inceput sa reduca din cantitatea de parabeni din cosmetice.

Specialistii dau alarma si pentru ca unele cosmetice ne pot afecta sanatatea, daca le folosim in exces. Vorbim despre acelea care contin substante considerate cancerigene de expertii europeni, cum ar fi: clorura de cobalt, acetatul 2 etoxietil, cromatul de strontiu, esteri ai acidului ftalic, 1 metil 2 pirolidon, tricloropropan, cat si controversatii parabeni.

Fie ca vorbim despre creme pentru fata sau corp, deodorante, vopsea de par, parabenii se absorb in organism. Importatorii si producatorii sunt pregatiti sa ia masuri pentru a se conforma interzicerii sau restrictionarii substantelor contestate. Pana cand aceste substante vor fi interzise complet, specialistii ne recomanda sa fim atenti la iritatiile care pot aparea pe piele si sa mergem indata la dermatolog.

Incredibil! Este alergica la... TOT: apa, mancare, hartie, cosmetice...

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Cum scăpăm de transpirația excesivă și în ce situații trebuie să ne îngrijorăm

Deși este normal să transpirăm în anumite condiții, cum ar fi în timpul sportului sau pe vreme de caniculă, unele persoane se confruntă cu sudorație în exces, uneori fără o cauză aparentă.

O pacientă diagnosticată cu cancer devine prima persoană din lume care beneficiază de un tratament „minune”

O pacientă cu cancer devine prima persoană din lume care beneficiază de un tratament „revoluționar”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.

Recomandări
Situație critică în Ceuta. Spania estimează că 49.000 de migranți au intrat în exclavă în ultimele 24 de ore | GALERIE FOTO

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava iberică Ceuta, în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.