Control fulger la Spitalul de Urgenta Ilfov, dupa sesizarile pacientilor si medicilor. "Sunt stocuri lipsa, gandaci"

×
Codul embed a fost copiat

Control fulger la Spitalul Clinic de Urgenta Ilfov. Trei echipe ale Ministrului Sanatatii au verificat documentele contabile, contractele de achizitii, conditiile igienico-sanitare si modul de raportare a infectiilor nosocomiale.

Asta, dupa ce au aparut informatii potrivit carora ar exista nereguli grave la acest spital.

Surse apropiate Ministerului Sanatatii au anuntat ca la acest control au fost luate in calcul si mai multe sesizari venite de la fosti pacienti sau chiar personalul medical care raportau dotarea proasta a spitalului cu materiale sanitare si chiar lipsa dezinfectantilor pentru combaterea infectiilor intraspitalicesti.

De altfel, realitatea din spitale este cunoscuta de pacientii sai.

Citește și
hexi pharma
Rezultate surprinzatoare in cazul primelor teste pe dezinfectantii Hexi Pharma. Probele vor fi trimise in strainatate

Angajat al spitalului: "In momentul de fata nu avem fire de sutura, reactivi. Sunt stocuri lipsa, gandaci. Bolnavii nu sunt dusi in camere de consultatii, ci adusi imbracati pe sectii, nu avem nici garderoba desi in acte sunt trecute."

Poate de aceea Corpul de control al Ministrului Sanatatii a urmarit in special serviciul achizitii, cel care trebuie sa aiba grjia ca toate cele necesare sa fie disponibile pentru pacienti si medici.

Verificarile incepute luni urmaresc si felul in care cele 88 de milioane de lei, din care 70 din fonduri europene nerambursabile, au fost folosite pentru modernizarea spitalului.

Cladirea a fost renovata si s-au facut amenajari in interior insa angajatii vorbesc de lipsa unor echipamente necesare si mai ales de produse de proasta calitate.

Asistenta medicala: "Le cer pacientilor sa aduca leucoplast, din ala special, care sa nu se dezlipeasca. Spitalul are, dar se dezlipeste usor si bebelusii dau din maini si trebuie sa ii intepi din nou ca sa le pui branula. Ce sa facem?"

Ministerului Sanatatii a precizat ca este vorba de un control anual tematic, iar rezultatele vor fi facute publice la final. Contactata de reporterii PROTV, conducerea Spitalului Ilfov nu dorit pana la aceasta ora sa ofere un punct de vedere.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Efectul
Efectul "Colectiv". Ministerul Sanatatii impune norme noi privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in spitale

Ministerul Sanatatii a impus norme tehnice noi privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in spitale, printr-un ordin de ministru.

Rezultate surprinzatoare in cazul primelor teste pe dezinfectantii Hexi Pharma. Probele vor fi trimise in strainatate
Rezultate surprinzatoare in cazul primelor teste pe dezinfectantii Hexi Pharma. Probele vor fi trimise in strainatate

Procurorul general Augustin Lazar a afirmat marti ca a fost finalizata efectuarea testelor de eficienta in cazul dezinfectantilor Hexi Pharma, pe unul dintre loturile care au fost supuse analizei.

Primele masuri luate la Spitalul
Primele masuri luate la Spitalul "Sf. Spiridon" din Iasi, dupa ce 3 pacienti au murit din cauza infectiilor: "Folosim clor"

Se iau primele masuri dupa ce trei pacienti infectati in Spitalul "Sf. Spiridon" din Iasi au murit luna trecuta. Medicii spun ca infectiile nosocomiale sunt tinute sub control prin dezinfectii repetate cu clor.

Recomandări
Vânt puternic, ninsori viscolite și polei. ANM a emis avertizări meteo pentru toată țara. HARTĂ
Vânt puternic, ninsori viscolite și polei. ANM a emis avertizări meteo pentru toată țara. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat vineri arbitrul suprem al oricărui acord de pace între Ucraina şi Rusia, el declarând pentru Politico faptul că, până nu aprobă el, Volodimir Zelenski „nu are nimic”.

Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea
Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea

Aproape o jumătate de tonă de articole pirotehnice, deținute și depozitate ilegal, a fost descoperită de polițiști în urma unor percheziții desfășurate în județul Vâlcea.