Victor Ponta: Guvernul a primit din partea CC doua adrese cu doua solicitari diferite

×
Publicitate

Premierul Ponta a transmis Curtii Constitutionale luni seara o scrisoare in care arata ca Guvernul a primit din partea acestei institutii doua adrese care contin solicitari diferite.

"Prin adresa dumneavoastra nr. 5305 din data de 03 .08.1201 ati solicitat Guvemului sa dispuna masurile necesare pentru actualizarea listelor electorale permanente la data de 29 iulie 2012 si sa transmita Curtii Constitutionale numarul persoanelor inscrise in listele electoralepermanente. Ulterior, ati revenit cu adresa nr. 5306 din 06.08.2012 motivata pe interpretarile diferite aparute in mass-media si ne aduceti la cunostinta faptul ca prin adresa nr. 5305 din 3 august 2012, Plenul Curtii Constitutionale a solicitat Guvernului listele electorale permanente, actualizate conform dispozitiilor art.17 alin. (2) din I.egea nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, liste in baza carora s-a desfasurat referendumul din 29 iulie 2012. Simpla lecturare a celor doua adrese releva faptul ca cele doua texte contin solicitari diferite", scrie premierul.

Astfel, arata premierul, urmare adresei nr.5305, Guvernul trebuie sa dispuna masuri pentru actualizarea listelor electorate permanente si sa transmita numarul persoanelor ce trebuiau inscrise in acestea la data de 29 iulie 2012, pentru a se putea stabili de CC daca referendumul este valabil an conformitate cu dispozitiile art.5 alin.(2) din Legea nr.3/2000, dar si ca in cea de-a doua adresa textul prin care se sustine ca sunt aduse clarificari se refera la liste in baza carora s-a desfasurat referendumul.

"Ori, listele in baza carora s-a desfasurat referendumul din 29 iulie 2012, in conformitate cu dispoziiiile legale, sunt depuse centralizat la Biroul Electoral Central, care ulterior le transmite Autoritatii Electorale Permanente, in vederea depistarii eventualelor voturi multiple. In acest caz, precizarea din adresa nr.5306 este menita sa creeze o confuzie din cauza faptului ca obiectu1 solicitarii dumneavastra, adica listele electorale permanente, nu se afla in posesia Guvernului sau a unei institutii din subordinea sa", apreciaza Ponta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
PNL și USR au depus un nou proiect de lege privind integritatea

PNL și USR au depus un nou proiect de lege privind integritatea, care va fi dezbătut și votat săptămâna viitoare, într-o nouă sesiune extraordinară. 

CTP, despre o ”specie” aparte de politicieni. ”Nici măcar o Românie ajunsă gubernie rusească nu i-ar deranja”

O bună parte din politicienii români au un crez sincer: ”fie pâinea cât de rea, de furat mai ceva” – consideră CTP. Potrivit gazetarului, pe aceștia, interesați de putere cu orice preț, nu i-ar deranja ”nici măcar o România ajunsă gubernie rusească”. 

Calcule interminabile pentru guvern, niciun partid nu găsește soluția corectă. ”Matematica din Parlament e schimbătoare”

Prima sesiune extraordinară a Parlamentului din această vară s-a încheiat, dar discuțiile pentru formarea Guvernului continuă. Social-democrații încearcă să adune voturile necesare pentru un guvern minoritar. 

Recomandări
Ilie Bolojan: Stare de alertă la nivel național. România va primi energie nucleară din Ucraina, ca ajutor de urgență

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri stare de alertă la nivel național pe toată perioada lunii august, în contextul crizei energetice. România va primi energie nucleară din Ucraina, ca ajutor de urgență.

Criza migranților din Ceuta. Mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen. Reacția lui von der Leyen

Apelurile venite din țări europene care cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen s-au înmulțit vineri, după afluxul masiv de migranți din Maroc către orașul spaniol Ceuta din Africa de Nord, informează EFE.

România aşteaptă decizia Fitch. O retrogradare ar însemna credite mai scumpe şi investiţii mai puţine

Vineri noapte aflăm unul dintre cele mai importante verdicte pentru economia României.