USL: In listele electorale permanente pot fi inscrise 14,8-14,9 milioane de persoane

Eugen Nicolaescu

USL considera ca in listele permanente pot fi inscrise 14,8-14,9 milioane de persoane.

Asta in conditiile in care din cifra initiala de 18,2 milioane de cetateni cu drept de vot se scad 3,5 milioane de persoane cu acte expirate, cu resedinta in strainatate sau cu drepturile electorale interzise.

"Daca plecam de la aceste date (transmise de Guvern, n.r.) vom asista la urmatoarea concluzie: la inceput s-a vehiculat cifra de 18,2 milioane de cetateni cu drept de vot; daca din ei scadem 3,5 milioane de cetateni care nu au acte de identitate pentru ca au expirat sau pierdut, persoane care au resedinta stabilita in strainatate, sau care au dreptuir electorale interzise, ajungem la 14,8-14,9 milioane de persoane care pot fi inscrise in listele electorale permanente", a declarat, luni, presedintele interimar al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu.

El a precizat ca, in aceste conditii, raportat la cifra de 14,7 milioane de cetateni cu drept de vot care ar trebui sa se regaseasca pe listele electorale permanente, s-au prezentat la vot 8,4 milioane, adica aproximativ 60% din listele electorale permanente, si au votat pentru demiterea presedintelui suspendat Traian Bsaescu 7,5 milioane, adica 53% din populatia aflata inregistrata in listele electorale permanente.

"De fapt, pentru demitere au votat mai mult de 50% plus unu din cetatenii aflati pe listele electorale permanente, deci mai mult decat necesarul cerut", a spus Nicolaescu.

Citește și
referendum 2012 cover
Actiunea "Acte Expirate" la referendum. Care sunt judetele cu cei mai multi "expirati" si decedati

El a spus ca listele electorale permanente care se intocmesc in Romania pentru cetatenii cu domiciliul in Romania pot cuprinde numai cetateni cu drept de vot din Romania, care au resedinta stabilita in tara, a precizat, luni, presedintele interiamr al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu.

"Azi stim, ca urmare a cifrelor comunicate de Guvern, ca in Romania sunt persoane cu drept de vot care au rezidenta in Romania si care au rezidenta in strainatate; sunt persoane care nu pot avea drept de vot pentru ca nu au acte de identitate cu care sa se poata verifica identitatea si, in consecinta, nu au cum sa reprezinte persoane cu drept de vot, sau sunt persoane cu drepturile electorale interzise prin legislatie. Ca atare, listele electorale permanente care se intocmenc in Romania pentru cetatenii cu domiciliul in Romnia pot cuprinde numai cetateni cu drept de vot cu domiciliul in Romania, care au resedinta stabila in Romania", a spus Nicolaescu.

El a spus ca, in aceste conditii, CC are suficiente informatii ca sa poata sa ia o decizie corecta, legala, care sa dovedeasca faptul ca referendumul a fost desfasurat si organizat potrivit prevederilor legale. Intrebat ce va afce USL adca CC nu va lua in calcul cifrele transmise de Guvern, Nicolaescu a raspuns: "Din punct de vedere politic, nu cred ca o institutie in Romania nu poate sa nu tina cont de date oficiale si sa nu tina cont de votul cetatenilor. Daca, prin absurd, CC se va pune in afara statului de drept (...) atunci USL va trebui sa faca tot ce depinde din punct de vedere politic ca sa apere votul a 7,5 milioane de cetateni, iar acest lucuru il vom decide la vremea respectiva".

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Ce surpriză: antrenorul îi spune ”DA” lui Real Madrid și e gata să semneze!
NEWS ALERT Ce surpriză: antrenorul îi spune ”DA” lui Real Madrid și e gata să semneze!
Citește și...
Referendumul a fost INVALIDAT. Momentele-cheie ale zilei in care Traian Basescu a scapat de demitere
Referendumul a fost INVALIDAT. Momentele-cheie ale zilei in care Traian Basescu a scapat de demitere

stirileprotv.ro au transmis LIVE toate evenimentele si rectiile dupa decizia Curtii Constitutionale.

Actiunea
Actiunea "Acte Expirate" la referendum. Care sunt judetele cu cei mai multi "expirati" si decedati

Conform unor date centralizate de gandul.info, USL ar avea nevoie de stergerea de pe listele electorale a cel putin 1.374.409 persoane pentru validarea referendumului si demiterea presedintelui Traian Basescu.

Vasile Blaga, presedintele PDL: Marti, CCR va da decizia finala, aceasta este convingerea noastra
Vasile Blaga, presedintele PDL: Marti, CCR va da decizia finala, aceasta este convingerea noastra

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a sustinut o conferinta de presa pe marginea celor declarate de premierul Victor Ponta despre listele electorale actualizate.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan: În 2025, democraţia românească ”a reuşit să facă faţă” unui ”război hibrid”
Președintele Nicușor Dan: În 2025, democraţia românească ”a reuşit să facă faţă” unui ”război hibrid”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că democrația din România a reușit în 2025 să înfrunte cu succes ”un război hibrid”, după ”un ciclu electoral prelungit, care n-a fost lipsit de dificultăţi”.  

CAB respinge suspendarea comitetului pentru reforma justiției creat de Ilie Bolojan. CSM critică existența grupului de lucru
CAB respinge suspendarea comitetului pentru reforma justiției creat de Ilie Bolojan. CSM critică existența grupului de lucru

Judecătorii de la Curtea de Apel București au respins cererea de suspendare a activității Comitetului pe justiție constituit la inițiativa premierului Ilie Bolojan. Activitatea, dar și formarea grupului este criticată și de CSM.

CCR decide vineri soarta reformei magistraților asumată de Guvern. Este a treia amânare după refuzul unor judecători
CCR decide vineri soarta reformei magistraților asumată de Guvern. Este a treia amânare după refuzul unor judecători

Curtea Constituțională va lua o decizie vineri, 16 ianuarie, în privința reformei magistraților pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea pe 2 decembrie.