Rezultate referendum pentru demiterea lui Traian Basescu

60595454

Rezultatele de la Referendum 2012 vor putea fi vazute pe www.stirileprotv.ro, in tip real, LIVE TEXT, imediat cum vor fi anuntate de autoritati pe 30 iulie 2012.

30 iulie

10:00 Conform datelor oficiale anuntate de BEC, autoritatile au centralizat 97,52% din numarul total al sectiilor de votare, inregistrandu-se prezenta a 8.297.135 persoane, adica 46,13% din numarul total al persoanelor inscrise pe listele electorale.

Potrivit datelor prezentate de presedintele Biroului Electoral Central, Gabriela Bogasiu, pana la ora 9.30 au fost centralizate rezultatele din 18.089 de sectii de votatre reprezentand 97,52 la suta din totalul de 18.548 de sectii.

Din cele 17.984.621 de persoane inscrise in listele electorale, au participat la referendum 8.297.135, reprezentand 46,13 la suta.

Citește și
Ce măsuri a pregătit PSD pentru „susținerea firmelor românești”, în pachetul cu măsuri de relansare economică din Guvern
Ce măsuri a pregătit PSD pentru „susținerea firmelor românești”, în pachetul cu măsuri de relansare economică din Guvern

Numarul voturilor valabil exprimate la intrebarea "DA" privind demiterea presedintelui Traian Basescu a fost de 7.264.819, reprezentand 87,55 la suta. Alti 923.147 de votanti au spus "NU", reprezentand 11,12 la suta dintre cei care s-au prezentat dunminica la urne. Potrivit datelor prezentate de presedintele BEC, 109.169 voturi au fost nule, reprezentand 1,31 la suta din totalul voturilor.

5:30 Biroul Electoral Central va anunta, luni, rezultatele partiale ale referendumului national privind demiterea presedintelui la orele 10.00, 14.00 si 19.00.

"BEC va aduce la cunostinta publica rezultatele partiale ale referendumului national la 10.00, 14.00 si 19.00", a precizat presedintele Biroului Electoral Central, Gabriela Bogasiu.

Conform anuntului BEC facut duminica noapte, prezenta la referendum la ora 23.00, la inchiderea urnelor, era la nivel national de 45,92%. Estimarea a fost facuta pe baza datelor din 2.889 de sectii de votare, cu o marja de eroare de +/- 3%.

29 iulie

Prezenta la referendum la ora 23.00, la inchiderea urnelor, era la nivel national de 45,92%, conform anuntului facut de catre presedintele Biroului Electoral Central, Gabriela Bogasiu. Astfel, in mediul urban se inregistra o prezenta de 41,76%, in timp ce prezenta in mediul rural era de 51,61%.

Astfel, conform sursei citate, 84 % la suta dintre alegatori s-au exprimat pentru demiterea lui Traian Basescu, iar 16% au raspuns cu "nu" la referendumul privind demiterea presedintelui

De asemenea, potrivit estimarilor exit-poll realizate la nivel national de Operations Research, la comanda Realitatea TV, citate de Mediafax, prezenta la referendum pana la ora 21.00 era de 44, 01%.

Pe 29 iulie 2012 va avea loc referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu. Au fost anuntate 18.548 de sectii de votare, dintre care 1235 in Capitala si 306 in strainatate.

Primele rezultate ale referendumului privind demiterea presedintelui Traian Basescu vor fi facute publice luni, 30 iulie 2012, urmand ca aceasta pagina sa fie completata cu cele mai noi informatii, LIVE TEXT, in timp real, pe masura ce acestea vor fi anuntate de autoritati. In schimb, duminica, 29 iulie 2012, in jurul orei 23.00, dupa inchiderea urnelor de votare, vor fi facute publice estimarile exit-poll, care, de asemenea, vor fi preluate si de stirileprotv.ro.

Cand votam?

-► Data referendumului: 29 iulie 2012.

-► Votarea incepe la ora 07.00 si se inchide la ora 23.00.

-► La ora 23.00, presedintele biroului electoral al sectiei de votare declara votarea incheiata si dispune inchiderea salii unde se voteaza.

Pe buletinul de vot va exista o singura intrebare: "Sunteti de acord cu demiterea presedintelui Romaniei, domnul Traian Basescu?". Variantele de raspuns sunt urmatoarele: "DA" sau "NU".

Reamintim ca si la referendum, la fel ca la alegerile locale este interzisa intrarea in cabinele de vot cu telefoanele mobile.

LISTA SECTII DE VOTARE, referendum 2012. Unde putem vota pe 29.07, in functie de adresa de domiciliu

Rezultatele referendum 2012 - LIVE pe stirileprotv.ro

Primele date ale scrutinului de duminica, 29 iulie 2012, privind prezenta la vot, incidentele la nivel national (raportate de autoritati), dar si rezultatele de la Referendum 2012 le veti afla pe www.stirileprotv.ro.

Astfel, in ziua referendumului, corespondentii ProTv vor transmite LIVE imagini pe www.stirileprotv.ro si vor relata din cele mai importante locuri.

ESTI DE ACORD CU DEMITEREA LUI TRAIAN BASESCU? INTRA SI VOTEAZA ACUM IN APLICATIA REFERENDUM STIRILEPROTV.RO

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Ce măsuri a pregătit PSD pentru „susținerea firmelor românești”, în pachetul cu măsuri de relansare economică din Guvern
Ce măsuri a pregătit PSD pentru „susținerea firmelor românești”, în pachetul cu măsuri de relansare economică din Guvern

"Dacă va fi nevoie, schimbăm lăutarul". Este refrenul cântat la unison, zilele acestea, de Sorin Grindeanu și Claudiu Manda, cu referire la Ilie Bolojan.

Anunțul președintelui Nicușor Dan despre ”Consiliul pentru Pace”, propus de Trump, care ar costa România un miliard de dolari
Anunțul președintelui Nicușor Dan despre ”Consiliul pentru Pace”, propus de Trump, care ar costa România un miliard de dolari

Președintele Nicușor Dan a anunțat, marți, că ”salută” inițiativa președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, privind formarea unui așa numit ”Consiliu al Păcii” pentru conflictul din Gaza și pentru ”alte provocări globale majore”.

Primarul Buzăului: ”Banii pe care îi luăm de la oameni în plus să ne rămână” nouă, primăriilor
Primarul Buzăului: ”Banii pe care îi luăm de la oameni în plus să ne rămână” nouă, primăriilor

Primarul Buzăului, Constantin Toma, afirmă că dacă primarii din ţară vor fi consultaţi cu privire la proiectul de buget pe anul 2026, va cere ca banii plătiți de cetăţeni în plus la taxe şi impozite să rămână la bugetele locale.

Recomandări
Răspunsul dur al UE pentru SUA, în scandalul Groenlanda. Europarlamentarii au suspendat acordul comercial cu americanii
Răspunsul dur al UE pentru SUA, în scandalul Groenlanda. Europarlamentarii au suspendat acordul comercial cu americanii

Parlamentul European a decis să suspende procesul de ratificare a acordului comercial între UE și SUA, ca urmare a recentelor amenințări din partea președintelui american Donald Trump, au confirmat principalele grupuri politice europalamentare.

Două baraje au înghețat din cauza gerului extrem. 50.000 de oameni primesc apă cu întreruperi: „Foarte frig, -14 grade”
Două baraje au înghețat din cauza gerului extrem. 50.000 de oameni primesc apă cu întreruperi: „Foarte frig, -14 grade”

Specialiștii de la Apele Române intervin de urgenţă la Barajul Gurghiu, în judeţul Mureş, unde din cauza gerului din ultimele zile, s-a format un imens pod de gheaţă.

Șeful trupelor NATO: Rusia a fost descurajată să atace datorită nivelului de pregătire al Armatei Române
Șeful trupelor NATO: Rusia a fost descurajată să atace datorită nivelului de pregătire al Armatei Române

Comandantul suprem al forțelor NATO din Europa, Alexus G. Grynkewich, a declarat că Rusia a fost descurajată de a ataca o țară membră a Alianței datorită nivelului de pregătire al Armatei Române.