Radu Stroe: Au venit peste 65% din datele din teritoriu legate de liste; va fi interesant

Crin Antonescu, Radu Stroe

Ministrul delegat al Administratiei, Radu Stroe, a declarat, sambata, ca peste 65% din datele privind listele electorale permanente "au venit" din teritoriu. 

"Speram ca maine (duminica - n.r.) sa incepem centralizarea datelor. (...) Luni va trebui sa avem totul gata, «capacul la lucrare»", a mai spus Stroe, dupa o sedinta desfasurata la sediul Ministerului Administratiei si Internelor.

Ministrul delegat pentru Administratie nu a precizat in ce ar consta eventualele schimbari majore pe listele electorale permanente, in urma actualizarii, rezumandu-se sa afirme: "Va fi interesant, veti vedea".

Intrebat de jurnalisti ce anume va fi "interesant", Radu Stroe a evitat, zambind, sa spuna despre ce e vorba, precizand doar ca "va fi o surpriza", dar ca nu poate da detalii, daca va fi una "placuta sau neplacuta".

Ministrul Administratiei si Internelor, Mircea Dusa, a declarat anterior, tot sambata, ca actiunea de strangere a datelor din teritoriu necesare pentru documentele cerute de Curtea Constitutionala, in legatura cu referendumul, va continua pana luni, cand se spera ca aceasta va fi finalizata. Dusa a mai spus ca, tot luni, ar urma sa fie redactate respectivele documente, in urma centralizarii informatiilor privind listele electorale permanente.

Citește și
Ion Iliescu
Ion Iliescu ii ataca pe procurori: "Cine i-a trimis intr-o asemenea misiune, de esenta FASCISTA?"

Intrebat despre posibilitatea ca PDL sa boicoteze actualizarea listelor, ministrul a spus: "Nu cred ca cei de la PDL pot sa boicoteze o actiune legala, dispusa de Curtea Constitutionala".

Curtea Constitutionala a admis, marti, solicitarea formulata de presedintele suspendat, Traian Basescu, de preschimbare a termenului sedintei CC la care va fi decisa validarea sau invalidarea referendumului de demitere, pentru 21 august, motivand instabilitarea politica si impactul asupra economiei. "Plenul Curtii Constitutionale a luat in discutie cererea de preschimbare a termenului de judecata stabilit pentru examinarea respectarii procedurii pentru organizarea si desfasurarea referendumului national din data de 29 iulie 2012 pentru demiterea Presedintelui Romaniei si confirmarea rezultatelor acestuia, cerere formulata de presedintele suspendat al Romaniei, domnul Traian Basescu", se arata intr-un comunicat al CCR.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Dusa: Speram sa centralizam luni datele privind referendumul cerute de Curtea Constitutionala
Dusa: Speram sa centralizam luni datele privind referendumul cerute de Curtea Constitutionala

Ministrul Administratiei si Internelor, Mircea Dusa, a declarat, sambata, ca actiunea de strangere a datelor din teritoriu necesare pentru documentele cerute de Curtea Constitutionala, in legatura cu referendumul, va continua pana luni. 

Ion Iliescu ii ataca pe procurori:
Ion Iliescu ii ataca pe procurori: "Cine i-a trimis intr-o asemenea misiune, de esenta FASCISTA?"

Presedintele onorific al PSD, Ion Iliescu, critica anchetele declansate de procurorii DNA in mai multe judete din tara, pe care le considera "fasciste si primitive". 

Cristian Preda: N-ar fi rau ca Ponta sa trimita mai devreme decat i-a cerut CC datele arhicunoscute
Cristian Preda: N-ar fi rau ca Ponta sa trimita mai devreme decat i-a cerut CC datele arhicunoscute

Prim-vicepresedintele PDL Cristian Preda a spus ca n-ar fi rau ca premierul sa demonstreze ca doreste sa contribuie la depasirea crizei si sa trimita mai devreme Curtii Constitutionale datele "arhicunoscute". 

Recomandări
LIVE TEXT: Alegeri în București 2025. Capitala alege noul primar general la alegerile locale parțiale. S-au deschis secțiile
LIVE TEXT: Alegeri în București 2025. Capitala alege noul primar general la alegerile locale parțiale. S-au deschis secțiile

Pe 7 decembrie 2025 bucureștenii sunt chemați la urne pentru a-și alege noul primar general al Capitalei, în cadrul alegerilor locale parțiale. Scrutinul are loc după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

Criza apei potabile din Prahova. Furnizarea apei în Câmpina, întreruptă din nou, la 24 de ore după reluare
Criza apei potabile din Prahova. Furnizarea apei în Câmpina, întreruptă din nou, la 24 de ore după reluare

Furnizarea apei în Câmpina și parțial în Poiana Câmpina a fost din nou întreruptă sâmbătă seară, după apariția unor avarii apărute la doar o zi de la reluarea alimentării, în plină criză a apei potabile din Prahova.