Orban despre OUG privind revizuirea sentinţelor: Dimensiunea ticăloşiei este uriaşă

61967793
Inquam Photos / George Calin

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, joi seară, că Ordonanţa de Urgenţă privind revizuirea sentinţelor anunţată de către ministrul Justiţiei Tudorel Toader este ”o aberaţie”, întrucât Guvernul nu poate să se substituie instanşelor.

Orban spune că scopul acestei este de a-l salva de la închisoare pe liderul PSD, Liviu Dragnea, relatează news.ro.

Orban a fost întrebat, joi seară, la Realitatea TV, ce părere are despre Ordonanţa de Urgenţă privind revizuirea sentinţelor anunţată de către ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, şi a răspuns: ”Dimensiunea ticăloşiei este uriaşă. Ei au încercat să facă lucru ăsta prin modificarea Codului de Procedură Penală. Erau prevederi care, de fapt, urmăreau aceeaşi intenţie, de a declanşna revizuiri pentru toate probele din dosare care au fost rezultat al unor interceptări SRI, probabil, pe baza unor mandate de siguranţă naţională”.

Orban a spus că demesrul îl vizează în mod clar pe Liviu Dragnea.

”Cred că totul este legat de Dragnea, pentru că el, fiind condamnat în primă instanţă, ei trebuie să-i şteargă cazierul, să-l spele de de păcate până la decizia definitivă pe care ar urma să o ia instanţa de apel. Ca să nu facă puşcărie, ar putea să-i anuleze sentinţa din Dosarul Referendumului”, a mai spus Orban.

Acesta a afirmat că posibilitatea ca sentinţa lui Liviu Dragnea să rămână definitivă în dosarul de instigare la abuz în serviciu esplică ”disperarea” celor care doresc să-l salveze.

OUG nu este supusă controlului constituţionalităţii, un viciu major de fond al Constituţiei din România”, a afirmat liderul PNL.

Acesta a spus că OUG anunţată de Toader este ”o aberaţie”.

Nu are nicio bază, este o aberaţie, nu poate Guvernul să se substituie instanţelor. Instanţele sunt cele care trebuie să ia decizia, dacă în cadrul unui probatoriu o probă este legală sau nelegală”, a spus Orban.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat, miercuri seară, la Antena 3, că va propune premierului adoptarea unei Ordonanţe de Urgenţă prin care persoanele care cred ca au fost condamnate în baza interceptărilor ilegale sau a protocoalelor cu SRI să poată cere revizuirea sentinţei. El a spus că o astfel de ordonanţă va fi dată "într-un timp scurt, imediat ce se termină concediile", iar prin aceasta îi va fi dată încredere românului că "justiţia se înfăptuieşte aşa cum cere Constituţia".

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Fifor și-a ”reparat” gafa cu rachetele balistice: ”Avem doar interceptoare”. Ce spun analiștii

Ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, a precizat joi că în România există doar rachete interceptoare.

Ordonanța anunțată de Tudorel Toader este considerată un nou atac la independența justiției

Ministrul Justiției Tudorel Toader a anunțat că pregătește o Ordonanță de Urgență pentru revizuirea unor condamnări penale definitive! 

Ministrul Educației, la bilanțul de 6 luni: „Manualele școlare este un subiect intens”

Ministrul Educației, Valentin Popa, a prezentat joi bilanțul la 6 luni de mandat, ocazie cu care a făcut câteva greșeli de exprimare.

Recomandări
Bulgaria a devenit lider mondial în stocarea energiei. Vecinii care țin aprinsă lumina în România sunt peste SUA și Australia

Bulgaria a devenit lider global al capacităților de stocare a energiei, depășind California, Chile sau Australia, regiuni care se bazează pe energie solară. Bulgaria asigură din această energie stocată majoritatea necesarului importat de România. 

Ministerul Apărării de la Chișinău: Drona doborâtă la Galați este rusească, a venit din Ucraina și a traversat Moldova

Drona doborâtă duminică dimineața la Galați este rusească și a traversat Republica Moldova, venind dinspre Ucraina, înainte de a intra în spațiul aerian al României, a transmis Ministerul Apărării de la Chișinău.

Președinții curților de apel cer explicații despre întâlnirea șefei CCR cu Bolojan: Lipsă de transparenţă profund inadecvată

Președinții curților de apel cer clarificări privind întâlnirea dintre șefa CCR, Elena-Simina Tănăsescu, și Ilie Bolojan și critică lipsa de transparență.