Marius Lulea, prim-vicepreşedinte AUR: ”România riscă să se confrunte cu o criză economică profundă în perioada următoare”

Marius Lulea
Agerpres

Marius Lulea, prim-vicepreşedinte AUR, afirmă că economia României traversează una dintre cele mai dificile perioade din ultimii ani.

În opinia sa, datele economice recente reflectă o serie de provocări majore, cu perspective îngrijorătoare pentru evoluţia viitoare.

El arată că, dacă tendinţele actuale nu sunt inversate prin politici economice eficiente şi reforme structurale, România ”riscă să se confrunte cu o criză economică profundă” în perioada următoare.

Potrivit reprezentantului AUR, în al doilea trimestru al anului 2024, economia românească a înregistrat o stagnare aproape completă, cu o creştere de doar 0,1%, mult sub media Uniunii Europene.

Aceasta reprezintă o încetinire severă în comparaţie cu primul trimestru, când creşterea economică fusese de 0,5%. Ritmul de creştere este departe de a fi unul robust, de promisiunile şi propaganda făcută de PSD şi PNL. Un semnal de alarmă şi mai grav îl reprezintă evoluţia pieţei muncii. România a înregistrat cea mai mare scădere a gradului de ocupare a forţei de muncă din Uniunea Europeană, cu o contracţie de 0,5% în trimestrul al doilea din 2024. Această scădere pune presiune pe veniturile gospodăriilor şi contribuie la reducerea consumului intern, motorul principal al economiei româneşti”, spune Lulea, potrivit News.ro.

Citește și
Bolos si Ciolacu
Guvernul impune măsuri de austeritate: Se opresc toate angajările la stat. Ce se întâmplă cu banii necheltuiți din PNRR

Prim-vicepreşedintele AUR subliniază că un alt sector afectat negativ este cel al construcţiilor.

”Datele privind activitatea în acest domeniu arată o contracţie de 2,5% pe primele şase luni ale anului 2024. Sectorul construcţiilor, unul dintre pilonii economiei în anii anteriori, devine încă un sector care sub guvernarea PSD – PNL are de suferit”, arată Marius Lulea.

El arată că pe lângă sectorul construcţiilor, şi cel al serviciilor, care reprezintă principala ramură a economiei, este afectat de această criză.

În luna iunie 2024, volumul serviciilor a înregistrat o scădere de peste 15% comparativ cu luna mai, marcând cea mai abruptă contracţie din întreaga Uniune Europeană iar această scădere reflectă o încetinire a cererii şi a activităţilor economice, cu efecte directe asupra veniturilor bugetare şi a locurilor de muncă.

”Semnalele cu privire la criza economică ce ne pândeşte nu se opresc aici. Pe primele opt luni ale anului 2024, deficitul bugetar al României aproape că a atins nivelul întregului an 2023, depăşind mult cota de 4,% din PIB. Proiecţiile indică faptul că deficitul se îndreaptă vertiginos către 8%, ceea ce reprezintă un dezechilibru major în gestionarea finanţelor publice. În paralel, datoria publică a ajuns la 52,6% din PIB, iar trendul de creştere continuă. Mai mult, doar dobânzile la această datorie depasesc 2% din PIB, ceea ce pune presiune suplimentară pe bugetul de stat”, afirmă Marius Lulea.

Potrivit lui Lulea, cauza principală a acestui dezechilibru financiar este creşterea cheltuielilor statului, care au înregistrat un salt de 23,4%.

Politicile fiscale expansioniste şi lipsa de reforme structurale sunt factori care contribuie la deteriorarea finanţelor publice.

Dacă tendinţele actuale nu sunt inversate prin politici economice eficiente şi reforme structurale, România riscă să se confrunte cu o criză economică profundă în perioada următoare. Totul poate să fie evitat dacă la alegerile din acest an vom pune capăt dictaturii PSD – PNL din fruntea ţării. Doar dacă tăiem răul din rădăcină, cu ajutorul românilor, putem să evităm o criză economică mai puternică decât cea din 2009 – 2012”, avertizează reprezentantul AUR.

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Guvernul a aprobat OUG prin care speră să adune peste 9 miliarde de lei, pentru a reduce deficitul bugetar
Guvernul a aprobat OUG prin care speră să adune peste 9 miliarde de lei, pentru a reduce deficitul bugetar

Guvernul speră să adune peste 9 miliarde de lei, printr-o serie de măsuri aprobate miercuri, pentru a reduce deficitul bugetar.

Guvernul impune măsuri de austeritate: Se opresc toate angajările la stat. Ce se întâmplă cu banii necheltuiți din PNRR
Guvernul impune măsuri de austeritate: Se opresc toate angajările la stat. Ce se întâmplă cu banii necheltuiți din PNRR

În fața unui deficit bugetar peste așteptări, Ministerul Finanțelor propune un nou set de măsuri de austeritate.

Ce spun analiștii despre amnistia fiscală anunțată de Executiv: „Îmi este greu să cred că Guvernul României va reuși”
Ce spun analiștii despre amnistia fiscală anunțată de Executiv: „Îmi este greu să cred că Guvernul României va reuși”

Datorii la stat șterse chiar și pe jumătate și penalități anulate. Guvernul a luat aceste măsuri pentru a-i convinge pe datornici să-și achite taxele și impozitele, sperând astfel să reducă deficitul bugetar.

Statul se împrumută cu și mai mulți bani pentru acoperirea deficitului bugetar din 2024. De unde va obține finanțare
Statul se împrumută cu și mai mulți bani pentru acoperirea deficitului bugetar din 2024. De unde va obține finanțare

Ministerul Finanțelor a revizuit de la 181 miliarde de lei la 217 miliarde de lei ținta pentru împrumuturi în acest an, cea mai mare parte a banilor urmând să acopere deficitul bugetar din 2024.

Recomandări
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat pentru agenția rusă RIA Novosti, sâmbătă seară târziu, că președintele rus Vladimir Putin este pregătit să poarte un dialog cu omologul său francez, Emmanuel Macron, potrivit AFP.

Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”
Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”

Un marş memorial pe traseul Piaţa Victoriei - Piaţa Universităţii - Piaţa Revoluţiei, este anunţat pentru 21 decembrie, de la ora 17.00.

S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”
S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”

În 20 decembrie s-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România. Sirenele, care atunci anunțau că oamenii și-au recâștigat libertatea, au răsunat din nou în oraș, în semn de omagiu.