Ce urmează pentru bucureșteni după validarea referendumului inițiat de primarul general Nicușor Dan

×
Publicitate

Referendumul inițiat de primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a trecut testul de încredere al bucureștenilor. Toate cele trei întrebări s-au bucurat de susținere. Referendumul este însă consultativ, iar mingea este acum la autorități.  

Înconjurat de angajați din primărie, cu aplauze și pumnii strânși în semn de victorie. Așa a primit primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, vestea că cele două condiții necesare pentru validarea referendumului au fost îndeplinite.

Prima - ca cel puțin 30% dintre bucureștenii cu drept de vot să se prezinte la urne. A doua - ca numărul voturilor valabil exprimate să fie de cel putin 450.000.

Nicușor Dan: ”Vă asigur că înțelegem responsabilitatea pe care ne-o transferați prin votul de azi. Vă previn că marile lucrări de care orașul are nevoie necesită timp pentru proceduri administrative. Însă, după votul de azi, dacă nu vom reuși, nu o să avem nicio scuză”.

Ulterior, pe contul său de Instagram, Nicușor Dan a publicat o poză în timp ce ia primul o felie dintr-o pizza întreagă. Este continuarea clipului postat cu câteva zile în urmă, în care explica modul în care se împart banii din București. Așadar, în urma validării referendumului, are mai multe șanse să rămână cu bugetul întreg.

Punerea în practică a prevederilor, doar după modificarea legii în Parlament

Peste 60% dintre votanți au fost de acord ca doar primarul general să emită autorizațiile de construire în București. Tot peste 60% vor ca împărțirea bugetului Capitalei să se facă în Consiliul General. Nu în ultimul rând, peste 80%, dintre cetățeni sunt pentru derularea unui program de prevenire a consumului de droguri în școli.

Din curtea cetățenilor, mingea s-a mutat la autorități. Pentru ca prevederile referendumului să fie aplicate este nevoie ca ele să treacă prin Parlament și să fie incluse într-un proiect de lege. Iar această procedură poate fi de durată.

Pentru ca autorizațiile de construire să fie emise doar de primarul general este necesară modificarea legii construcțiilor. Iar despre împărțirea banilor din București se poate discuta doar în momentul întocmirii bugetului național pe anul 2025.

Primarul Nicușor Dan spune că va solicita Parlamentului să transpună în legislație, în această săptămână, prevederile referendumului și că nu va aștepta până la alegerea noului Parlament.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
IICCMER avertizează: Călin Georgescu riscă să fragilizeze poziţia democratică a României

Preşedintele Institutului pentru Investigarea Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER), Daniel Şandru, a calificat, luni, drept "izolaţionist" discursul lui Călin Georgescu.

Decizia luată de PSD după demisia lui Marcel Ciolacu. „S-a hotărât în unanimitate”

Conducerea PSD a decis ca de comunicarea politică a partidului să se ocupe, până la alegerile parlamentare, Victor Negrescu, a anunţat, luni, premierul Marcel Ciolacu, care şi-a depus duminică seara demisia din funcţia de preşedinte al partidului.

A început lupta pentru putere în PSD și PNL, după demisiile lui Ciolacu și Ciucă. Cine sunt pretendenții

Rezultatele au dus la schimbări imediate în cele două mari partide ale României, PSD și PNL. Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă și-au înaintat demisiile, iar în spatele lor a început lupta pentru putere.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.