Blaga si Boc se bat pe sefia PDL, dar au acelasi obiectiv: guvernarea

×
Publicitate

Dupa Emil Boc, a venit randul lui Vasile Blaga sa intre oficial in cursa pentru sefia PDL. Spre deosebire de contracandidatul sau, cel care este supranumit "buldogul" a fost mult mai sobru si a citit un discurs pe care il avea dinainte pregatit.

"In primul rand candidez pentru ca sunt convins ca partidul are nevoie de o schimbare, de o rupere de ritm, de o noua abordare in actiunea sa politica", a spus Vasile Blaga, care a mai mentionat ca "munceste" in acest partid de 20 de ani si ca il iubeste ca pe propria familie.

Din acest motiv, Blaga stie ca "in PDL se poate mai bine", desi este constient ca partidul si-a asumat guvernarea intr-un moment de criza.

Emil Boc
 La fel ca si "rivalul" Emil Boc, Blaga a anuntat ca principalul sau obiectiv este acela de mentinere a Partidului Democrat Liberal la guvernare, inclusiv dupa anul 2012. Chiar si numele motiunii seamana putin cu cea a lui Boc. Documentul lui Blaga se numeste "O Romanie dreapta, o Romanie europeana", in timp ce motiunea lui Boc se numeste "Romania dreapta, Romania puternica".

Vasile Blaga a venit la sediul central al PDL alaturi de sustinatorii sai, intre care Sorin Frunzaverde, Cristian Boureanu, Cezar Preda, Costica Canacheu, Catalin Croitoru, Radu F. Alexandru, Cristian Radulescu sau Mihail Boldea. De asemenea, Radu Berceanu l-a asteptat la Blaga la sediu, fiind in comisia de organizare a congresului.

Emil Boc, primul care s-a inscris in cursa pentru PDL

Vasile Blaga si Emil Boc
 Primul care a intra oficial in aceasta cursa pentru presedintia PDL a fost chiar actualul lider al partidului, Emil Boc. Destul de emotionat, Boc a renuntat sa mai citeasca discursul pe care il avea pregatit pe foaie.

"Dragi colegi vreau in primul rand sa va multumesc ca ati ales azi sa fiti alaturi de mine, intr-un moment important pentru ceea ce inseamna si destinul meu politic, dar si ceea ce inseamna Partidul Democrat Liberal", a spus Boc de pe treptele sediului PDL din aleea Modrogan, inconjurat de zeci de membri ai echipei de campanie.

Fara sa mai divagheze, Emil Boc a trecut direct la subiect: "Candidez, de asemenea, cu doua obiective foarte clare. Primul, mentinerea PDL-ului la guvernare, si cel de-al doilea, castigarea alegerilor locale si parlamentare din 2012 si, in consecinta, continuarea guvernarii".

Cu aceasta ocazie, Boc le-a amintit celor prezenti ca, de cand este presedinte al PDL, a castigat toate competitiile electorale. "Cu alte cuvinte, aveti incredere ca stiu ce trebuie facut sa castigam si urmatoarele competitii electorale", a mai spus, zambind, seful Executivului.

In incheiere, Emil Boc a precizat ca este un "sustinator din plin al dezbaterilor din PDL" si ca, de aceea, le ureaza succes si celorlalti colegi care isi depun candidaturile.

Premierul a venit astazi la sediul central al PDL insotit de Ioan Oltean si Gheorghe Flutur si a fost primit cu aplauze. Aproximativ 80 de membri PDL l-au asteptat la Boc, printre acestia aflandu-se Gheorghe Falca, Roberta Anastase, Mircea Toader, Raluca Turcan, Daniel Buda, Silviu Prigoana, Dumitru Pardau, Gelu Visan, dar si ministrii Valeriu Tabara, Ion Ariton, Daniel Funeriu, europarlamentarii Elena Basescu si Theodor Stolojan, precum si deputatul Sever Voinescu.

Emil Boc a depus, luni, la Comisia pentru pregatirea Conventiei Nationale din 14 mai, cererea de a candida pentru un nou mandat, insotita de motiunea "Romania dreapta, Romania puternica", precum si de cele 35 de semnaturi necesare.

Paleologu: "...sunt, totodata, credibil, cred eu"

Vasile Blaga
 Aparitia lui Theodor Paleologu in cursa electorala pentru conducerea Partidului Democrat Liberal va descreti fruntile celorlalti candidati. Cel putin asa crede chiar Paleologu, care s-a inscris astazi, oficial, in aceasta competitie cu motiunea "Privind spre viitor".

"Chiar daca am spus, si repet acest lucru, motiunea mea "Privind spre viitor" are si darul, sper, de a destinde atmosfera in partid - nu insemna ca nu e o motiune si un demers cat se poate de serios." - a declarat fostul ministru al culturii, care a venit la sediul PDL fumand tacticos din pipa.

Paleologu a mai mentionat ca "a trebuit" sa intre in aceasta cursa tarziu, insa este mandru ca textul motiunii a fost scris in totalitate de el.

"Motiunea mea, veti vedea, este foarte scurta. Fiind scurta, sper ca o s-o citeasca foarte multa lume. Se citeste repede (...) In spatele fiecarui cuvant din motiune sunt in intregime investit in ceea ce spuns si o spun cu toata convingerea si sunt totodata foarte credibil, cred eu, in acele teme pe care le abordez" - a mai spus Paleologu.

Theodor Paleologu va candida la sefia PDL, desi nu are 5 ani vechime

Articol recomandat de sport.ro
„Europa va încerca să prevină acest lucru!” Lovitura de proporții pregătită la Moscova
„Europa va încerca să prevină acest lucru!” Lovitura de proporții pregătită la Moscova
Citește și...
Traian Băsescu: ”Nicușor Dan și-a abandonat rolul de președinte”. Pe cine ar vota dacă ar candida iar cu George Simion

Traian Băsescu spune că Nicușor Dan și-a abandonat rolul de președinte al României după ce a transmis partidelor că nu va mai desemna un alt candidat pentru funcția de premier până când acestea nu-i vor propune pe cineva care să aibă 51% din voturi. 

Președintele României participă la summitul NATO de la Ankara, pe 7-8 iulie. Cu cine se va întâlni Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, va participa, în perioada 7-8 iulie 2026, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc la Ankara, Republica Turcia.

Premierul interimar Ilie Bolojan: Mulțumesc militarilor americani care contribuie la siguranța României

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj, sâmbătă, 4 iulie, de Ziua Independenței Statelor Unite ale Americii, o zi în care, spune el, ”celebrăm națiunea care a influențat semnificativ evoluția lumii moderne”.

Recomandări
Atac masiv asupra Kievului. Bombardamentele ruseşti au ucis cel puţin 10 persoane. GALERIE FOTO

Bombardamentele ruseşti au ucis cel puţin 10 persoane luni în regiunea Kiev, unde jurnaliştii AFP au fost martori la zeci de explozii, în ajunul summitului NATO la Ankara.

Liderii NATO se reunesc la Ankara în încercarea de a aplana tensiunile cu Donald Trump. Cine este „consilierul matrimonial”

Liderii europeni își propun să lase la o parte neînțelegerile cu Donald Trump și urmează să semneze cu americanii contracte de înarmare de zeci de miliarde de dolari, la summitul NATO care va avea loc la Ankara în perioada 7-8 iulie. 

Înmatriculările de mașini noi au crescut ușor în România, iar cele electrice au înregistrat un avans spectaculos

Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în România cu 0,3% în primele șase luni ale anului, în timp ce mașinile electrice au înregistrat un avans spectaculos de 76,6%, arată datele APIA.