Anton Anton, propus ministru: "Eu sunt profesorul de fluide". Ce a spus despre apocalipsă

anton anton
Pro TV

La ieşirea de la audieri, Anton Anton a făcut o serie de declaraţii cel puţin surprinzătoare.

 

Ministrul propus al Energiei, Anton Anton, le-a declarat jurnaliştilor, la finalul audierilor din Parlament, că el a fost o viaţă întreagă profesor de fluide şi a subliniat importanţa domeniului pe care îl va gestiona ca ministru, arătând că fără energie nu funcţionează nimic.

"Aş vrea să vă fac o mică declaraţie: nu mi-a fost uşor (la audieri - n.r.). Pentru că, dom'le, sala e plină, oamenii ăştia ştiu despre ce este vorba în propoziţie, nu au venit cu întrebări aiurea. Chiar, cum să vă spun, chiar a fost o audiere după părerea mea bună şi profesionistă. Sigur că la vot nu vreau să comentez faptul că aşa e modelul, opoziţia trebuie să se opună, dar opoziţia nu mi-a pus întrebări încuietoare sau de-astea cu tendinţă. Asta e prima afirmaţie", a susţinut Anton.

Apoi el a ţinut să precizeze cât de important este domeniul pe care îl va gestiona ca ministru.

Citește și
audieri teodor melescanu
Meleşcanu a criticat Schengen la audieri. "Agenda europeană nu e dată de Dumnezeu"

"A doua afirmaţie: cred că energia este unul dintre domeniile cruciale ale economiei. Şi asta nu am inventat-o eu, o ştiţi cu toţii. Nu avem energie, nu se aprinde becul ăla de-acolo cu care filmăm. Nu avem energie, nu funcţionează telefoanele, nu avem energie, nu funcţionează nimic. Există filme suficiente, apocaliptice, pe care le-aţi văzut şi în care lipsa energiei ne duce într-o altă societate. De-aia cred că Ministerul Energiei trebuie să elaboreze o strategie naţională, cu o viziune clară şi limpede", a arătat Anton.

Întrebat de jurnalişti dacă va putea fi în continuare găsit pe aceeaşi adresă de mail, "profesorul de fluide", el a răspuns: "Pe aceeaşi. Am fost o viaţă întreagă profesor de fluide, eu am făcut maşini hidraulice, am predat hidraulică, maşini hidraulice. Tot felul de fluide, de aer, de ventilatoare, astea sunt fluide, eu sunt profesorul de fluide".

Ministrul propus pentru preluarea portofoliului Energiei, Anton Anton, a primit luni aviz favorabil din partea comisiilor reunite de specialitate ale Parlamentului.

Anton Anton a fost validat cu 44 voturi pentru, 13 împotrivă şi nicio abţinere.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Dănuț Andrușca, ministru propus al Economiei: ”Voi face tot ce-mi stă în putințe”
Dănuț Andrușca, ministru propus al Economiei: ”Voi face tot ce-mi stă în putințe”

Ministrul propus pentru portofoliul Economiei, Dănuţ Andruşca, a spus luni, după audierile din comisiile de specialitate, că va face tot ce îi stă ”în putințe” pentru dezvoltarea economiei românești.

Meleşcanu a criticat Schengen la audieri.
Meleşcanu a criticat Schengen la audieri. "Agenda europeană nu e dată de Dumnezeu"

Declaraţii controversate ale actualului şi viitorului şef al diplomaţiei României

Cine este Anton Anton, propus ministru al Energiei
Cine este Anton Anton, propus ministru al Energiei

Anton Anton s-a născut la 22 decembrie 1949, în municipiul Timişoara.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina
Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina

Țările europene și-au declarat disponibilitatea de a trimite între 10.000 și 15.000 de soldați în Ucraina în primele șase luni după încetarea ostilităților, ca parte a garanțiilor de securitate, susține publicația germană Die Welt.

Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”
Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”

Pământenii care au intrat deja în 2026 l-au primit cu bucurie și focuri de artificii. Peste câteva ore va ajunge și la noi.