Gimnasta Simone Biles a câştigat aurul olimpic şi în finală la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Paris. FOTO

Simone Biles
IMAGO

Gimnasta Simone Biles a câştigat, sâmbătă, medalia de aur şi în finală la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după cele cu echipa şi la individual-compus.

România va avea reprezentare, luni, în finalele de la bârnă şi sol.

Biles a fost notată cu 15.700 la prima săritură şi cu 14.900 la cea de-a doua (medie 15.300, ca în calificări), iar pe podium au mai urcat Rebeca Andrade (Brazilia, medie 14.966) şi Jade Carey (SUA, medie 14.466).

Pentru Simone Biles este a treia medalie de aur la Paris, după cea cu echipa şi alta la individual-compus. La sărituri a mai câştigat aurul olimpic în 2016.

Duminică va avea loc finala la paralele, iar luni cele de la bârnă şi sol. Sabrina Maneca Voinea este calificată la bârnă şi sol, iar Ana Maria Bărbosu în finala la sol.

Anterior, medalia de aur la individual-compus a revenit gimnastei Simone Biles (SUA), care a câştigat aurul olimpic şi în competiţia pe echipe, în care România a revenit după 12 ani şi s-a clasat pe locul 7.

Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile Olimpice de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry"

Viața lui Doroftei în Canada: ”Erau zile când nu măncam, mă dureau mâinile”. Îi trimitea ”târâș, dar fericiți” acasă

La 27 de ani gimnasta americană Simone Biles a câștigat încă un titlu olimpic la individual compus după ce luase și aurul cu echipa.

Gimnasta americană Simone Biles a câştigat, joi, medalia de aur în finala la individual-compus, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Simone Biles, o nouă performanță istorică. Gimnasta din SUA a cucerit al 22-lea aur mondial

Americanca Simone Biles, revenită în competiţie după doi ani, a obţinut al 22-lea său titlu mondial, impunându-se în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, relatează AFP.

A fost declarată stare de alertă în Galați și Vaslui. Se pregătesc noi măsuri în județele devastate de inundații

În judeţele Galaţi şi Vaslui, puternic afectate de inundații, a fost instituită stare de alertă. Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a admis, luni seară, solicitarea autorităţilor locale.

Cutremur puternic în România, luni după-amiază. Seismul cu magnitudinea de 5,4 a fost resimțit și în București

Un cutremur puternic, cu magnitudinea 5,4, a avut loc, luni, în România. Seismul s-a resimţit şi la Bucureşti.

Primele imagini din timpul cutremurului care a zguduit România. Ce a surprins o cameră din Buzău. VIDEO

Un cutremur puternic, cu magnitudinea de 5,4, s-a produs, luni după-amiază, în judeţul Buzău, arată Institutul Naţional pentru Fizica Pământului.