Vecina României care și-a majorat rezervele de aur cu 3.000% în 10 ani. Fiecărui locuitor îi revin acum câte 10 grame de aur

62448842
Shutterstock

Ungaria a înregistrat cea mai mare creștere procentuală din lume a rezervelor sale de aur, cu aproape 3.000% în 10 ani. Potrivit Băncii Centrale, fiecărui maghiar îi revin acum 10 grame de aur.

 

Rezervele de aur ale Ungariei au crescut cu aproape 3.000% la sută într-un deceniu, fiecărui maghiar revenindu-i acum câte 10 grame de aur, scrie Index.

Cu toate acestea, metalul prețios, care este încă popular pe piața globală și folosit ca rezervă, este greu de cheltuit, notează publicația economică maghiară.

Rezervele de aur ale Ungariei au crescut cu 2.968 la sută din 2013, procent care plasează această țară pe primul loc în lume ca rată de creștere.

În comparație, Polonia, aflată pe locul al doilea din acest punct de vedere, și-a majorat rezervele de aur cu ”doar” 122 la sută în perioada analizată, care au crescut la 228,7 tone, în timp ce economiile dezvoltate nu și-au mărit cu adevărat stocurile.

SUA au cea mai mare rezervă de aur din lume: peste 8.000 de tone

Banca Națională a Ungariei a crescut astfel rezervele de aur ale țării la 94,5 tone de aur în mai multe etape, mai ales în timpul pandemiei de Covid-19. Asta înseamnă că fiecărui maghiar îi revin acum câte 10 grame de aur.

Fostul vicepreședinte al băncii centrale, Márton Nagy, s-a opus anterior aurului, argumentând că metalul prețios este un activ nelichid, scump de depozitat și că ar fi o idee mai bună să cumperi, să zicem, obligațiuni germane de stat.

Aurul rămâne însă o monedă sigură de refugiu. Acesta rămâne valoros, este util mai ales în vremuri de adversitate economică, poate fi folosit pentru a calma piața și pentru a ajuta la menținerea inflației sub control.

Este o practică obișnuită ca băncile centrale să mențină rezerve constante de aur. Rezerva Federală - banca centrală a Statelor Unite ale Americii - are în prezent peste 8.000 de tone de aur, adică aproximativ 480 de miliarde de dolari.

Cea mai mare rezervă de aur din Europa o are Franța: 2.400 de tone

În Europa conduce rezerva Franței, care depășește 2.400 de tone. Portugalia păstrează 382 de tone de metale prețioase, în timp ce majoritatea țărilor europene au rezerve de aur mult mai mici. România, de exemplu, are o rezervă de aur de 104 tone.

Este un fapt că aurul crește de obicei în valoare în timpul crizelor și a perioadelor incerte, cu toate acestea, un factor puternic de nostalgie contribuie la valoarea sa de piață, iar populația îl vede ca pe o monedă de evadare.

Aurul costă în prezent mai mult de 2.300 de dolari pe uncie, dar în 2019 valoarea metalului prețios atingea nici măcar jumătate din această sumă.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Fiul regizorului Rob Reiner, Nick,acuzat că şi-a ucis părinţii,solicită acces la averea familiei pentru a se apăra

Nick Reiner, fiul regizorului american Rob Reiner, solicită acces la un fond fiduciar în valoare de 1,5 milioane de dolari, constituit de părinții săi, pe care este acuzat că i-a ucis, potrivit documentelor judiciare, transmite miercuri AFP.

Cel puţin 12 morţi şi 9 răniţi într-un atac armat în Africa de Sud. Zece suspecţi, urmăriţi

Cel puţin 12 persoane au fost ucise, iar alte nouă rănite de către bărbaţi care au deschis focul marţi seara într-un cartier de periferie al oraşului Cleveland, situat la est de Johannesburg, în Africa de Sud.

Japonezii se revoltă după ce Trump s-a transformat în Naruto: 20.000 de semnături împotriva folosirii personajelor anime

Aproape 20.000 de persoane au semnat o petiţie online în Japonia, în semn de protest faţă de folosirea de către preşedintele american Donald Trump şi de către Casa Albă a unor personaje manga şi anime în postări pe reţele de socializare, relatează AFP.

Recomandări
SURSE: CCR amână decizia în cazul SAFE. Sesizarea lui Grindeanu privind conflictul dintre Guvern și Parlament, în așteptare

Curtea Constituțională nu va lua miercuri o decizie în cazul sesizării depuse de președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, privind un posibil conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament în legătură cu SAFE. 

Trump bombardează Iranul, imediat după ce anunțase, pentru a 38-a oară, încheierea războiului

La doar câteva ore după ce a anunțat că Statele Unite ar putea ajunge la un acord cu Iranul, președintele Donald Trump a dat ordin armatei să bombardeze coastele iraniene.

Președinta Bulgariei critică România pentru întârzierea construcției celui de-al treilea pod peste Dunăre: „Nu pot explica”

Președinta Bulgariei, Iliana Iotova, și-a exprimat nemulțumirea față de întârzierea de ani de zile a construcției celui de-al treilea pod peste Dunăre, la Ruse - Giurgiu.