Ungaria nu vrea să ajute Ucraina cu arme și nu permite tranzitul de arme pe teritoriul său

62236153
Getty

Ungaria nu va trimite trupe sau armament în Ucraina şi nu va autoriza ca teritoriul său să fie tranzitat de arme letale destinate Ucrainei.

 

Motivul? Ungaria vrea să mențină securitatea în ţară, a afirmat ministrul de externe Peter Szijjarto, în timpul unei vizite în Kosovo, potrivit Reuters.

Vezi aici ultimele informații despre Războiul din Ucraina | LIVE UPDATE - Ziua 5

Motivul luării acestei decizii este acela că astfel de transporturi ar putea deveni ţinte ale unor acţiuni militare ostile şi ... noi trebuie să asigurăm securitatea Ungariei ... şi că nu vom fi atraşi în acest război”, a declarat Szijjarto după întrevederea cu ministrul de externe al Kosovo, Donika Gervalla.

Viktor Orban: Ungaria va sta în afara conflictului dintre Ucraina şi Rusia

 

Interesul Ungariei este să stea deoparte în ceea ce priveşte conflictul armat dintre Ucraina şi Rusia, a declarat duminică premierul ungar Viktor Orban, reiterând că ţara sa nu va trimite armament vecinului său ucrainean, dar îi va ajuta pe toţi refugiaţii care vin din această ţară, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Şeful executivului de la Budapesta a declarat la televiziunea de stat că guvernul său se va concentra pe interesele Ungariei şi va lua decizii care "ne permit să stăm în afara acestui conflict şi totodată nu ar trebui să existe sancţiuni pentru care să trebuiască să plătim preţul în cele din urmă, chiar dacă rămânem în afara conflictului".

 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Primarul orașului ucrainean Kupeansk, cercetat pentru trădare după ce și-a predat orașul rușilor

Primarul orașului Kupeansk este cercetat sub suspiciunea de trădare după ce și-a predat orașul rușilor. Localitatea se află în provincia Harkov, atacată înca de joia trecută.

Atac rusesc cu rachete în oraşul Harkov din Ucraina, soldat cu cel puțin 11morți

Cel puțin 11 persoane au murit luni şi alte zeci au fost rănite, într-un atac rusesc cu rachete împotriva cartierelor rezidenţiale din oraşul Harkov, aflat la 35 de kilometri distanţă de frontiera cu Rusia.

VIDEO. Un echipaj din Georgia a refuzat să ajute o navă rusească: ”Puteți să vă duceți în ..”

Pe rețelele de socializare s-a viralizat o înregistrare VIDEO a unei discuții între membrii echipajului unei nave rusești și una georgiană.  

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.