Un olandez şi un belgian, bolnavi a doua oară de Covid-19. Anticorpii nu au prevenit reinfectarea

62141654
Getty

Medicii au confirmat că un pacient din Olanda şi altul din Belgia s-au reinfectat cu noul coronavirus, a anunţat marţi postul public olandez de radio şi televiziune (NOS), citând doi experţi în virusologie, informează Reuters.

Informaţia a fost dezvăluită la scurt timp după un raport publicat în această săptămână de cercetătorii din Hong Kong despre un bărbat care s-a reinfectat cu SARS-CoV-2 la patru luni şi jumătate după ce fusese declarat vindecat de COVID-19.

NOS o citează pe experta în virusologie Marion Koopmans, care a spus că pacientul olandez este o persoană în vârstă şi cu un sistem imunitar slăbit, potrivit Agerpres.

Potrivit declaraţiilor sale, cazurile unor persoane care au fost bolnave vreme îndelungată din cauza virusului, apoi boala lor a cunoscut o nouă intensificare, sunt mai bine cunoscute.

Însă o adevărată reinfectare, aşa cum s-a întâmplat în cazul pacientului din Hong Kong, a celui din Olanda şi a celui din Belgia, necesită testări genetice ale virusului atât în prima fază a infecţiei, cât şi în cea de-a doua, pentru ca medicii să poată vedea dacă între cele două tulpini virale există uşoare diferenţe.

Marion Koopmans, consilier al guvernului olandez, a spus că specialiştii se aşteptau deja la astfel de cazuri de reinfectare.

"Faptul că a apărut un caz de reinfectare nu mă sperie. Trebuie să vedem dacă acest lucru se întâmplă des", a explicat specialista olandeză.

Pacientul belgian a prezentat simptome uşoare, a raportat postul de televiziune NOS, citându-l pe medicul virusolog Marc Van Ranst. "Însă acest caz nu este o veste bună", a precizat specialistul belgian.

Potrivit declaraţiilor sale, anticorpii dezvoltaţi de pacientul belgian în timpul primei sale expuneri la noul coronavirus nu au fost suficienţi pentru a preveni o a doua infectare a organismului său, cauzată de o variantă uşor diferită a virusului.

Acelaşi specialist a precizat că deocamdată nu este foarte clar dacă astfel de cazuri sunt rare sau dacă există "mulţi alţi oameni care trec printr-o reinfectare după şase sau şapte luni".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Cele mai sigure țări pentru cei care pleacă singuri în vacanță. Europa domină topul destinațiilor

Prima călătorie pe cont propriu poate fi intimidantă, însă există cu siguranță modalități prin care experiența poate deveni mai puțin stresantă.

Un militar a murit și alți trei sunt răniți, după ce un elicopter s-a prăbușit pe o bază aeriană din Cehia

Un militar a murit, iar mai mulţi alţii au fost răniţi într-un accident de elicopter la bordul căruia se aflau cinci militari, joi, la aproximativ 200 de kilometri sud-est de Praga, în Cehia, declară serviciul de salvare AFP.

Cei doi tineri de 19 ani dispăruți în râul Argeș au fost găsiți morți, după trei zile de căutări

Cei doi tineri cu vârsta de 19 ani, dispăruţi în râul Argeş, în zona localităţii dâmboviţene Ioneşti, au fost găsiţi, joi, decedaţi, după trei zile de căutări, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Dâmboviţa.

Recomandări
ANALIZĂ. De ce este importantă vizita președintei Indiei în România: „Cei 40 de oameni de afaceri nu au venit să facă turism”

Vizita oficială la București a preşedintei Indiei, Droupadi Murmu, prima în România a unui șef de stat indian după 32 de ani, este considerată foarte importantă, cel puțin din punct de vedere economic de către unii analiști de politică externă.

Ilie Bolojan, declarații după ședința de Guvern: Legea salarizării nu va fi gata până la 1 august

Ilie Bolojan a declarat că, în condițiile actuale, legea salarizării nu va putea fi votată în următoarea sesiune parlamentară extraordinară și că proiectul ar putea fi gata la începutul lunii august.

LIVE pe PRO TV și VOYO: FCSB - FK Auda, de la ora 20:45, în Conference League. Adversarii posibili din următorul tur

FCSB debutează în noul sezon din Conference League joi seară, contra formației letone FK Auda. Meciul se dispută pe stadionul Ghencea și va fi transmis în direct la PRO TV și pe VOYO.