Un imigrant a murit înecat în Canalul Mânecii. Era învelit cu sticle de plastic

62072518
iStock

Un imigrant din Irak s-a înecat după ce a încercat să traverseze înot Canalul Mânecii. Acesta își atașase mai multe sticle de plastic în jurul corpului, ca să îl ajute să plutească.

Bărbatul a fost găsit în apropierea liniei de coastă a Belgiei, într-o zonă în care erau plasate turbine eoliene. Autoritățile spun că acesta încerca să ajungă în Marea Britanie după ce Germania a refuzat să îi ofere azil, scrie Metro.

Imigrantul și-ar fi început călătoria înot chiar din Franța, potrivit guvernatorului proviciei Flandra de Vest, Carl Decaluwe.

"Își pusese înotătoare mari, care să îi dea mai multă viteză, dar avea doar una. Probabil cealaltă a rămas în apă. Mă întristează când văd că în secolul 21 oamenii încearcă să înoate din Franța până în Marea Britanie. E o nebunie", a declarat el.

În urmă cu aproximativ o săptămână, un marinar a anunțat autoritățile că a văzut un bărbat care încearcă să întoate în apropierea coastei de nord Franței.Nu este clar dacă este vorba de aceeași persoană, însă acesta purta o curea pe care erau atașate sticle de plastic goale, potrivit marinarului.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Un bărbat din Argeș a fost arestat după ce a vrut să agreseze sexual o femeie în pădure. Victima l-a convins să renunțe

Un bărbat de 62 de ani din Argeș a fost arestat preventiv pentru tentativă de viol, după ce ar fi agresat sexual, într-o pădure, o femeie venită la cules de ciuperci. 

Caz șocant în Argeș. O femeie și-a ucis soțul în urma unui scandal izbucnit după ce au consumat alcool împreună

Crimă într-o familie din Argeș! O femeie a fost reținută, după ce a recunoscut că și-a ucis soțul, un bărbat de 49 de ani. Cei doi soți au împreună 3 copii, iar apropiații spun că adesea părinții se certau și ajungeau la conflicte violente. 

Un bărbat de 53 de ani din Iași și-ar fi ucis tatăl de 81 de ani după ce i-a cerut un lucru

Caz extrem de violență în familie, încheiat cu o crimă. Un bătrân de 81 de ani a fost ucis într-o pădure din județul Iași, iar principalul suspect este chiar fiul acestuia, un bărbat de 53 de ani. 

Recomandări
Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Asaltul celor 60.000 de migranți asupra Spaniei s-a oprit, locuitorii din Ceuta rămân cu groaza: ”Vor intra cu forța în case”

Mulți dintre migranții care au luat cu asalt, în ultimele două zile, teritoriile spaniole Ceuta și Melilla s-au întors acasă.

Cod roșu de căldură extremă în România. Temperaturile depășesc 25 de grade Celsius și noaptea. HARTA

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă un cod roșu de căldură extremă pentru duminică, 2 august, care vizează vestul României. Aici, temperaturile vor depăși 25 de grade Celsius și noaptea. Canicula va afecta însă toată țara.