Teroristii SI ataca la un alt nivel. Fotografii cu victime ale extremistilor indica un posibil atac cu arme chimice

ISIS retele de socializare

Militantii din gruparea jihadista auto-intitulata Stat Islamic (SI) au trecut la un alt nivel in lupta pe care o poarta cu cetatenii kurzi: armele chimice.

O agentie de stiri pe probleme de politica internationala, din Orientul Mijlociu, a scos la iveala noul nivel al extremistilor gruparii SI in lupta cu cetatenii kurzi, scrie Elite Daily.

Trei victime ale teroristilor, din orasul Kobane, din luna iulie, prezinta rani care, cel mai probabil, spun specialistii, sunt rezultatul unui atac cu arme chimice.

Fotografiile acestora au fost obtinute de agentia de stiri MERIA (Middle East Review of International Affairs), iar publicitatii au fost date prin intermediul publicatiei HuffPost. Piele victimelor pare sa fi fost arsa, in urma unui contact cu o substanta chimica puternica.

Chiar daca nu se stie unde a avut loc atacul chimic, surse din interiorul agentiei spun ca informatia a fost confirmata la scurt timp dupa ce teroristii isi revendicasera o baza cunoscuta inca din timpul lui Saddam Hussein, unde se produc arme chimice.

Citește și
Siria
Razboi in Siria. O femeie conduce lupta kurzilor din orasul Kobane impotriva teroristilor din Statul Islamic

“Posibila existenta in mana teroristilor a unui asemenea laborator de arme chimice este o problema extrem de importanta si trebuie sa reprezinte obiectul unei viitoare anchete. Fotografiile MERIA au fost analizate de experti israelieni care considera ca cetatenii kurzi au fost omorati cu gaz mustar sau ceva similar”, mai spune Jonathan Spyer, editorul agentiei.

Tot Spyer a explicat ca ministrul Sanatatii de la Kobane a discutat despre posibilitatea existentei unui astfel de centru in mainile teroristilor.

Cu toate acestea, pana la aparitia fotografiilor, autoritatile nu au fost ingrijorate de acest laborator chimic intrucat, spuneau acestea, substantele sunt expirate, distruse sau inutile.

Potrivit informatiilor furnizate de MERIA, in centrul in care se produceau arme chimice existau 2500 de rachete pline cu gaz mustar sau gaz sarin, care au facut la acea vreme zeci de mii de victime in randul kurizlor.

“Nu credem ca in acel loc se mai afla armament chimic, materiale de razboi, si daca ar fi asa este foarte complicat sa le muti dintr-un loc in altul. Din acest motiv, daca a existat recent un atac chimic, atunci armamentul provine de la armata siriana”, a declarat purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat, Jen Psaki.

Rezervele de arme chimice detinute de presedintele sirian Bashar al-Assad au fost distruse intr-un raid care a avut loc in luna august, atunci cand peste 1000 de persoane au murit, majoritatea fiind minori.

In luna septembrie, potrivit unei informatii lansate din partea unor surse siriene, la Damasc exista 12 unitati subterane unde sunt tinute in regim secret arme chimice.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Statul Islamic are celule ACTIVE pe teritoriul Bulgariei, spune un fost ambasador. Cati musulmani traiesc in tara vecina
Statul Islamic are celule ACTIVE pe teritoriul Bulgariei, spune un fost ambasador. Cati musulmani traiesc in tara vecina

Diplomatul bulgar Kiriak Tonev a anuntat pe postul national de televiziune de la Sofia ca la sud de Dunare s-ar putea crea o baza a auto-proclamatului Stat Islamic.

Razboi in Siria. O femeie conduce lupta kurzilor din orasul Kobane impotriva teroristilor din Statul Islamic
Razboi in Siria. O femeie conduce lupta kurzilor din orasul Kobane impotriva teroristilor din Statul Islamic

O femeie ii conduce pe combatantii kurzi in batalia impotriva jihadistilor din cadrul organizatiei Statul Islamic (SI), care ameninta sa cucereasca orasul sirian kurd Kobane, la frontiera cu Turcia, potrivit unui ONG si unor militanti.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.