Franța extinde vaccinarea împotriva virusului papiloma uman (HPV) și la băieți. “Protecţie împotriva cancerelor ORL"

Țările aproape să eradicheze cancerul uterin, datorită vaccinului anti-HPV
Shutterstock

Mult timp rezervat fetelor, vaccinul împotriva virusului papiloma uman (HPV) este acum extins în Franţa şi la băieţi.

Această extindere este necesară atât pentru a-i proteja împotriva anumitor tipuri de cancer, cât şi, în cele din urmă, pentru a spera să se elimine complet aceste boli, scrie AFP.

În Franţa, vaccinarea împotriva HPV este recomandată pentru fetele cu vârste cuprinse între 11 şi 14 ani din 2007, iar pentru băieţii de aceeaşi vârstă din 2021.

Un program de vaccinare gratuită şi generalizată pentru elevii din anul 5 de liceu va începe pe 2 octombrie în anumite regiuni. Acesta va fi precedat de o campanie de comunicare a vaccinării începând de luni.

În fiecare an, în Franţa, HPV, abrevierea de la virusul papiloma uman, este responsabil de peste 6.000 de noi cazuri de cancer, cel mai adesea al colului uterin, care provoacă 1.100 de decese pe an, sau al vulvei sau vaginului, dar şi al sferei ORL, al anusului sau al penisului.

Citește și
ambulanta africa
Atac armat într-un cămin de muncitori din Africa de Sud. 11 persoane au murit, între care un copil de trei ani

Un studiu recent publicat în The Lancet a arătat că, la un moment dat, 31% dintre bărbaţii cu vârsta de peste 15 ani sunt infectaţi cu un virus de tip HPV. Mai important, unul din cinci bărbaţi (21%) este purtător al unui HPV oncogen, adică potenţial cancerigen.

Deşi bărbaţii cei mai afectaţi au vârste cuprinse între 25 şi 29 de ani (35%), toţi bărbaţii activi din punct de vedere sexual sunt „un rezervor major de infecţii genitale cu HPV”", continuă studiul.

„Această meta-analiză Lancet confirmă elemente empirice şi teoretice: virusul HPV se găseşte peste tot şi este extrem de transmisibil”, a declarat pentru AFP Emmanuel Ricard, purtător de cuvânt al Ligue contre le cancer şi medic de sănătate publică.

Potrivit Agenţiei Internaţionale de Cercetare a Cancerului, citată în The Lancet, în 2018 au fost înregistrate în întreaga lume aproximativ 69.400 de cazuri de cancer la bărbaţi cauzate de HPV.

Primul beneficiu evident al vaccinării băieţilor este că injecţia îi protejează direct împotriva cancerelor şi a verucilor din sfera anogenitală (penis şi anus), pentru care eficacitatea vaccinului a fost deja stabilită.

Un alt beneficiu aşteptat este „o protecţie probabilă împotriva cancerelor ORL induse de HPV, care sunt mai frecvente la bărbaţi", a declarat, pentru AFP, Judith Mueller, medic epidemiolog, profesor la École des Hautes Études en Santé Publique (EHESP) şi cercetător la Institutul Pasteur.

Vaccinarea băieţilor tineri, a viitorilor parteneri sexuali şi a soţiilor, ar trebui, de asemenea, să reducă riscul de transmitere a acestor virusuri.

În termeni practici, „recomandările de vaccinare neutre din punct de vedere al genului vor fi mai uşor de promovat”, spune cercetătoarea Judith Mueller: „Comunicarea nu mai trebuie să se adreseze doar fetelor, ci doar tinerilor”.

Potrivit cercetătoarei, vaccinarea băieţilor este cu atât mai importantă cu cât acoperirea actuală "nu este încă optimă". Până la sfârşitul anului 2022, 48% dintre fete şi 13% dintre băieţii în vârstă de 15 ani au primit cel puţin o doză de vaccin.

 
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Atac armat într-un cămin de muncitori din Africa de Sud. 11 persoane au murit, între care un copil de trei ani
Atac armat într-un cămin de muncitori din Africa de Sud. 11 persoane au murit, între care un copil de trei ani

Bărbaţi înarmaţi au luat cu asalt sâmbătă un cămin de muncitori din Pretoria, capitala Africii de Sud, ucigând 11 persoane, între care un copil de trei ani şi doi adolescenţi, a anunţat poliţia, transmite AFP.

Administrația Trump extinde interdicția de călătorie pentru cetățenii din peste 30 de țări
Administrația Trump extinde interdicția de călătorie pentru cetățenii din peste 30 de țări

Administrația Trump va extinde interdicția de călătorie pentru cetățenii din peste 30 de țări, a anunțat secretarul pentru securitate internă Kristi Noem, după atacul comis de un cetățean afgan asupra a doi membri ai Gărzii Naționale.

Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică: Scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică: Scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat

Scutul de protecție al centralei nucleare de la Cernobîl nu își mai poate asigura funcția de siguranță după avariile provocate de un atac cu drone atribuit Rusiei, avertizează AIEA.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.