Serbia anunţă un număr record de morţi de COVID-19. Mii de oameni au ieșit iar în stradă

×
Publicitate

Autorităţile sârbe au anunţat vineri un număr record de morţi de noul coronavirus, denunţând "iresponsabilitatea" manifestanţilor care au ieşit în stradă în ultimele zile pentru a-şi striga furia faţă de modul de gestionare a crizei sanitare, relatează AF

În cursul ultimelor 24 de ore, statul din Balcani a înregistrat 18 decese şi 386 noi contaminări cu COVID-19, a declarat prim-ministrul Ana Brnabic presei, acuzând o "creştere dramatică".

Ea a făcut referire la persoanele care demonstrează de trei zile la Belgrad şi în alte oraşe, manifestaţii care au degenerat în violenţe în două seri în capitala sârbă.

"În ceea ce priveşte manifestaţiile, nu există un comportament mai iresponsabil în acest moment. Rezultatele manifestaţiilor le vom vedea în trei sau patru zile", a spus şefa guvernului, "implorându-i pe toţi cetăţenii să respecte cu stricteţe măsurile în vigoare", scrie Agerpres.

Furia manifestanţilor este îndreptată împotriva preşedintelui Aleksandar Vucic, acuzat că a favorizat un al doilea val al epidemiei ridicând rapid carantina iniţială pentru a putea organiza alegerile din 21 iunie, câştigate detaşat de formaţiunea sa, Partidul sârb al progresului (SNS).

Manifestaţiile au izbucnit marţi după anunţul preşedintelui privind reintroducerea izolării integrale în weekend. Între timp, autorităţile au renunţat la această măsură, ceea ce însă nu i-a descurajat pe oamenii să iasă în stradă.

Belgrad

Protestele au continuat și vineri, mii de oameni protestând în stradă.

Noul val de infectări a apărut după o ieşire rapidă din izolare, în urma căreia s-au desfăşurat manifestaţii sportive de masă, printre care şi un turneu de tenis organizat de Novak Djokovic, testat pozitiv câteva zile mai târziu.

Şi înalţi responsabili politici au fost testaţi pozitiv după sărbătorirea victoriei electorale a partidului la putere.

Pandemia a contaminat aproape 18.000 de persoane şi s-a soldat oficial cu 370 de morţi în Serbia.

Aleksandar Vucic a evocat spitale copleşite de aproape 4.000 de bolnavi de COVID-19.

Potrivit autorităţilor, situaţia sanitară este "cea mai critică la Belgrad".

Croaţia şi Bosnia au anunţat şi ele vineri un număr record de noi contaminări cotidiene, care se ridică la 116 şi respectiv 316.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Franța a înregistrat cea mai caldă zi din ultimii 80 de ani. Zeci de oameni au murit de când a venit canicula

Valul de căldură care sufocă Franța de joia trecută a luat 40 de vieți. Majoritatea victimelor sunt tineri care au murit înecați. Au fost înregistrate 43 de grade celsius în vest.

Problema urșilor ajunge la Comisia Europeană. România cere UE să relaxeze regulile pentru gestionarea animalelor sălbatice

Ministrul interimar al Agriculturii, Tánczos Barna, anunţă că a discutat cu Jessika Roswall, comisarul european pentru Mediu, despre problema urşilor în România.

Reacția lui Putin după ultimele atacuri devastatoare ale Ucrainei asupra Rusiei: „Aceste drone sosesc în număr uriaş”

Președintele rus Vladimir Putin a declarat marţi că Ucraina atacă infrastructura civilă din Rusia în încercarea de a destabiliza societatea, relatează Reuters.

Recomandări
Nicușor Dan nu va desemna un premier imediat după consultările de la Cotroceni - surse. Când ar putea face anunțul

Nicușor Dan a avut marți o nouă rundă de consultări pentru desemnarea unui nou premier. Cu toate acestea, desemnarea unui nou șef al Executivului nu va avea loc marți, deoarece președintele așteaptă un acord politic pentru viitorul cabinet.

Război în PNL după votul pentru Guvernul Veștea. Fostul premier desemnat și aliații săi, la un pas de excluderea din partid

Conducerea PNL pregătește excluderea acelor liberali care au susținut și chiar votat cabinetul Veștea. Pe listă se află Adrian Veștea, Cătălin Predoiu, Alina Gorghiu și Hubert Thuma.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.