Regina Camilla a sărbătorit 20 de ani de căsătorie cu pizza şi îngheţată italiană. GALERIE FOTO

62534198
Getty

Italienii i-au oferit miercuri pizza şi îngheţată reginei Camilla a Regatului Unit cu prilejul celebrării celei de-a 20-a aniversări a căsătoriei sale cu regele Charles al III-lea, în timpul unei vizite de stat a cuplului regal britanic în Italia.

Regina Camilla şi regele Charles au mers la renumita cafenea Giolitti din centrul Romei, unde regina a gustat îngheţată dintr-un pahar de hârtie, după ce monarhul britanic a susţinut un discurs istoric în Parlamentul italian, al cărui sediu se află în apropiere, informează Reuters.

Mai devreme, regina Camilla a primit o cutie cu pizza după ce a participat la un eveniment desfăşurat la o şcoală din Roma.

O cină mult mai formală se află în programul de miercuri seară, când preşedintele italian, Sergio Mattarella, va fi gazda unui banchet organizat în cinstea cuplului regal britanic la Palatul Quirinale.

Regele Charles a declarat în faţa Parlamentului italian că Marea Britanie a fost extrem de influenţată de gastronomia italiană.

„Sper că ne puteţi ierta pentru coruperea ocazională a minunatei voastre gastronomii. Facem acest lucru cu cea mai mare afecţiune posibilă”, a declarat suveranul britanic, stârnind râsete puternice în rândul parlamentarilor italieni.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Mark Rutte avertizează Rusia: „Dacă va folosi arma atomică în Ucraina, reacția NATO va fi devastatoare”

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat, miercuri, că, în cazul în care Rusia va folosi arme nucleare împotriva Ucrainei, reacția NATO va fi „devastatoare”.

Trump nu renunță la Groenlanda. Anunțul făcut de emisarul președintelui american: „Cred că este timpul”

Trimisul special al Statelor Unite în Groenlanda, o vastă insulă arctică pe care preşedintele Donald Trump o doreşte, a declarat miercuri pentru AFP că Statele Unite trebuie să-şi consolideze prezenţa pe acest teritoriu autonom danez.

Iranul sfidează ultimatumul lui Trump și transmite un mesaj ferm către SUA. Liderul american „nu se grăbește”

Iran a anunțat că analizează o nouă propunere de pace transmisă de SUA prin intermediul Pakistanului, în timp ce Donald Trump afirmă că „nu se grăbește” în această etapă a negocierilor.

Recomandări
O nouă zi de consultări la Cotroceni. Nicușor Dan continuă discuțiile pentru desemnarea viitorului premier

Preşedintele Nicuşor Dan va avea joi, la Palatul Cotroceni, consultări privind situaţia economică şi politică a ţării cu parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, din grupul PACE - Întâi România şi cu cei neafiliaţi.

O româncă dată dispărută după explozia din Germania a fost găsită moartă sub dărâmături. Căutările continuă

O româncă în vârstă de 25 de ani, dispărută după prăbusirea clădirii din Germania, a fost găsită moartă sub dărâmături.

Cum ajung locuințele noi să fie un pericol pentru proprietari. Case din cartiere rezidențiale, vândute cu contoare false

Rețelele improvizate de utilități pot declanșa incendii în cartierele rezidențiale. Potrivit experților, branșamentele subdimensionate de curent electric au condus adesea la aprinderea aparatelor electrice din case.