Reacția Ucrainei după închiderea ambasadelor occidentale. „Ţara teroristă are în desfăşurare un atac informațional”

62499066
AFP

Ucraina a criticat miercuri decizia mai multor state occidentale de a suspenda sau restrânge activitatea ambasadelor de la Kiev în urma unor informaţii despre un posibil raid aerian masiv rusesc, relatează agenţiile AFP şi EFE.

 

Conform Ucrainei, această ameninţare este similară cu cea din fiecare din cele o mie de zile care au trecut de la începerea războiului, iar acum singurul element în plus ar fi o operaţiune de război psihologic desfăşurată de Rusia.

"Ţara teroristă (Rusia n.red) are în desfăşurare un atac informaţional şi psihologic masiv contra Ucrainei", a afirmat într-un comunicat serviciul militar de informaţii ucrainean GUR, făcând referire la mesaje false atribuite acestui serviciu care circulă pe reţelele de socializare şi vorbesc despre un risc crescut de atacuri aeriene ruseşti.

"Ameninţarea de lovituri aeriene (...) este, din nefericire, o realitate cotidiană pentru ucraineni de mai mult de o mie de zile", a transmis la rândul său, într-un comunicat, Ministerul ucrainean de Externe, care îndeamnă ţările occidentale să nu alimenteze tensiunile prin închiderea ambasadelor de la Kiev. "Considerăm că ar fi corect din partea aliaţilor noştri să reacţioneze în ziua 1.001 la fel ca în cele 1.000 de zile precedente", a mai indicat MAE ucrainean.

Statele Unite au fost prima ţară care a anunţat suspendarea activităţii ambasadei sale la Kiev, în urma unor "informaţii despre un potenţial atac aerian semnificativ pe 20 noiembrie". Şi alte state au anunţat apoi o măsură similară sau de restrângere a activităţii propriilor misiuni diplomatice din capitala ucraineană.

După ce preşedintele american Joe Biden, aflat la final de mandat, a decis în cele din urmă duminică să dea curs cererii insistente a preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a ridica restricţiile asupra folosirii rachetelor ATACMS (cu o rază de acţiune de 300 de kilometri) pentru a putea fi lovite ţinte în interiorul Rusiei, aceasta din urmă a răspuns prin oficializarea revizuirii doctrinei sale nucleare.

În urma acestei revizuiri, Rusia va considera că orice agresiune împotriva sa efectuată de un stat non-nuclear, dar sprijinit de un stat nuclear, este un atac comun al acestora. Astfel, noua doctrină va permite represalii nucleare inclusiv în cazul unor atacuri convenţionale masive cu rachete sau drone asupra teritoriului rus sau al aliatului său belarus efectuate de o ţară care nu deţine arme nucleare, dar care este susţinută de puteri nucleare. De asemenea, Rusia va considera orice atac efectuat asupra sa de un membru al unei alianţe militare drept un atac efectuat de întreaga alianţă.

După unda verde primită de la Washington, Ucraina a folosit marţi în premieră rachete americane ATACMS asupra unei instalaţii militare în regiunea rusă de graniţă Briansk. Potrivit Moscovei, antiaeriana rusă a doborât cinci din cele şase rachete lansate în acest atac.

Preşedintele Vladimir Putin a ameninţat anterior cu "consecinţe grave" dacă ţările NATO permit Ucrainei să folosească armamentul occidental pentru a ataca ţinte pe teritoriul rus. El consideră că o asemenea autorizaţie presupune o implicare directă a NATO în conflict prin asistenţa oferită Ucrainei pentru localizarea ţintelor cu ajutorul sateliţilor americani sau europeni şi direcţionarea rachetelor către acestea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Şeful spionajului rus ameninţă: Ajutorul dat de NATO pentru loviturile cu rachete din Ucraina va fi pedepsit

Rusia va riposta împotriva ţărilor NATO care facilitează atacurile cu rachete cu rază lungă de acţiune pe care Ucraina le lansează împotriva teritoriului rus, a declarat şeful serviciului de informaţii externe al Federaţiei Ruse, Serghei Narîşkin.

Zeci de mașini au fost vandalizate în Franța cu mesaje suspecte legate de Ucraina. „Manipulări ale agenţilor ruşi” | FOTO

Locuitori din Lyon şi Villeurbanne, ca şi din alte oraşe franceze, şi-au găsit maşinile vandalizate.

 

Decizia luată de ambasada României la Kiev la doar o zi după ce forțele ucrainene au lovit Rusia cu rachete americane ATACMS

Ministerul Afacerilor Externe anunţă, miercuri, că Ambasada României la Kiev şi-a redus activitatea din cauza situaţiei de securitate.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatului de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri.