Trump spune că Ucraina este de vină pentru că Rusia a invadat-o și îl face pe Zelenski ”extrem de incompetent”

×
Publicitate

Donald Trump spune că Ucraina este de vină pentru că Rusia a invadat-o și îl acuză pe Volodimir Zelenski că este ”extrem de incompetent”, în cele mai dure reproșuri aduse vreodată de SUA ucrainenilor târâți în război de Kremlin.

Preşedintele Donald Trump l-a ironizat marţi pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, pe care l-a calificat drept un negociator slab şi „extrem de incompetent”, în timp ce tensiunile au continuat să crească în legătură cu primele discuţii directe ale administraţiei sale cu Rusia pe tema încetării războiului pe care Moscova l-a declanşat în urmă cu aproape trei ani, relatează Politico.com.

Comentariile lui Trump au venit pe fondul criticilor din partea aliaţilor europeni şi a multor experţi americani în informaţii, potrivit cărora Ucraina şi ţările europene care au investit în apărarea Ucrainei au fost excluse din negocierile ce au început marţi dimineaţă între oficialii americani şi ruşi în Arabia Saudită.

Afirmând că runda iniţială de discuţii a decurs „foarte bine”, Trump s-a arătat deranjat de frustrarea lui Zelenski de a fi fost exclus de la masa discuţiilor şi de decizia preşedintelui ucrainean de a nu mai merge la Riad pentru discuţii suplimentare cu delegaţia americană în această săptămână.

”Nu ar fi trebuit să începeți niciodată războiul”

„Astăzi am auzit, 'Oh, ei bine, nu am fost invitaţi'”, a spus Trump când a fost întrebat despre criticile din partea Ucrainei, părând să îşi îndrepte tirul către Zelenski. „Ei bine, aţi fost acolo timp de trei ani. Ar fi trebuit să-i puneţi capăt - trei ani! Nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată. Nu ar fi trebuit să începeţi niciodată (războiul -n.r). Ar fi trebuit să încheiaţi o înţelegere”, a declarat Donald Trump.

Citește și
Vladimir Putin: Consecinţele războiului din Iran ar putea fi la fel de grave ca cele ale pandemiei de Covid-19
Vladimir Putin: Consecinţele războiului din Iran ar putea fi la fel de grave ca cele ale pandemiei de Covid-19

Comentariul - care ignoră faptul că Rusia a fost cea care a invadat Ucraina fără a fi provocată, în urmă cu trei ani - este cel mai dur reproş al lui Trump la adresa părţii ucrainene. Acesta a venit în timp ce Zelenski şi liderii din întreaga Europă se străduiesc să aibă un răspuns la indiciile tot mai numeroase că cel mai important aliat al Kievului din ultimii trei ani pare să fie mai interesat de normalizarea relaţiilor cu Rusia decât de asigurarea supravieţuirii Ucrainei.

Trump a confirmat, de asemenea, interesul său pentru forţarea alegerilor în Ucraina ca parte a oricărei soluţii diplomatice la război. „Avem o situaţie în care nu am avut alegeri în Ucraina, în care avem legea marţială în Ucraina, în care liderul din Ucraina - adică urăsc să o spun, dar a scăzut la 4% rata sa de aprobare - şi ţara a fost făcută praf”, a declarat Trump.

Ucrainenii sunt șocați de indiferență arătată de Trump

În timp ce ratingul de aprobare publică al lui Zelenski a scăzut faţă de primele zile ale războiului, acesta are încă sprijinul unei majorităţi restrânse a ucrainenilor - 52%, potrivit unui sondaj de luna trecută, notează Politico.

Trump a negat, de asemenea, că forţarea alegerilor în Ucraina ar fi o prioritate rusă. „Acesta nu este ceva al Rusiei”, a spus Trump. „Este ceva ce vine din partea mea şi a multor alte ţări”, a susţinut şeful Casei Albe.

Preşedintele a mai afirmat că ucrainenii, care luptă pentru supravieţuirea ţării lor, „s-au săturat” de moarte şi distrugere şi sunt dornici să vadă sfârşitul războiului. „Oamenii vor să vadă că se întâmplă ceva”, a spus Trump.

Această declaraţie, notează Politico, este contrazisă de realitatea din Ucraina, unde oficialii aleşi şi o mare parte a populaţiei au fost şocaţi de acţiunile administraţiei Trump, care par indiferente la soarta naţiunii. Printre acestea se numără nu numai discuţiile cu Moscova, ci şi propunerea SUA de a revendica jumătate din drepturile Ucrainei asupra minereurilor rare ca plată pentru ajutorul deja primit şi fără garanţii de securitate viitoare.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cum arată iubita starului din naționala Turciei?! Joacă la Galatasaray
GALERIE FOTO Cum arată iubita starului din naționala Turciei?! Joacă la Galatasaray
Citește și...
Vladimir Putin: Consecinţele războiului din Iran ar putea fi la fel de grave ca cele ale pandemiei de Covid-19
Vladimir Putin: Consecinţele războiului din Iran ar putea fi la fel de grave ca cele ale pandemiei de Covid-19

Liderul rus, Vladimir Putin, a declarat joi că este dificil de prevăzut consecințele conflictului din Orientul Mijlociu, dar a spus că unii experți au comparat impactul potențial al acestuia cu cel al pandemiei de COVID.

Noi reguli la pompă în Germania pentru a stopa scumpirile rapide. Amenzi de până la 100.000 de euro pentru încălcări
Noi reguli la pompă în Germania pentru a stopa scumpirile rapide. Amenzi de până la 100.000 de euro pentru încălcări

Parlamentul Germaniei a adoptat primele măsuri pentru a tempera creșterea accelerată a prețurilor la benzină. 

Bulgaria lansează AI gratuit pentru cetățeni: modelul BgGPT 3.0, disponibil la nivel național
Bulgaria lansează AI gratuit pentru cetățeni: modelul BgGPT 3.0, disponibil la nivel național

Bulgaria este printre puținele țări unde statul, nu companiile private, dezvoltă inteligență artificială pentru cetățeni. INSAIT a lansat BgGPT 3.0, noua generație a modelului lingvistic național, disponibil gratuit pentru public, scrie Agerpres.

Recomandări
Guvernul a adoptat ordonanța privind criza carburanților. Adaosul comercial, plafonat până la 30 iunie
Guvernul a adoptat ordonanța privind criza carburanților. Adaosul comercial, plafonat până la 30 iunie

Guvernul a aprobat OUG-ul prin care limitează marja comercială a benzinei şi motorinei, a explicat ministrul Dezvoltării. Proiectul nu are încă avizul de la Consiliul Economic și Social.

O dronă rusească s-a prăbușit în România. MApN şi SRI au efectuat cercetări în județul Tulcea | FOTO
O dronă rusească s-a prăbușit în România. MApN şi SRI au efectuat cercetări în județul Tulcea | FOTO

Ministerul Apărării anunţă, joi, că, după o nouă serie de atacuri ale Rusiei în Ucraina, în apropierea graniţei cu România, o dronă a pătruns în spaţiul aerian românesc şi s-a prăbuşit la 2 km de localitatea Parcheş, Tulcea, în afara zonei locuite.

Meteorologii au actualizat prognoza. Cod galben de ploi torențiale în patru județe și viscol la munte | HARTĂ
Meteorologii au actualizat prognoza. Cod galben de ploi torențiale în patru județe și viscol la munte | HARTĂ

Meteorologii ANM au emis avertizări pentru perioada 26 martie, ora 12:00 – 30 martie, ora 10:00, vizând intensificări ale vântului, ploi moderate cantitativ și ninsori la munte, cu strat de zăpadă.