O furtuna solara puternica ameninta Pamantul.Ne va lua 10 ani sa ne revenim

60439755

Dupa 10 ani de aparenta liniste, Soarele se pare ca se “trezeste” la viata si i-a pus pe jar pe astronomi. Mai multe rapoarte NASA avertizeaza ca exploziile solare de acum cateva saptamani au fost doar precursoarele unei furtuni solare puternice.

Atat de puternice, incat ar putea afecta intregul sistem energetic al Pamantului.

Rapoartele NASA releva ca aceasta furtuna solara ar putea avea loc peste urmatorii 100 de ani sau peste urmatoarele 100 de zile, insa un astronom australian spune ca oamenii de stiinta pun pariu pe al doilea scenariu.

Cu toate ca specialistii NASA combat aceasta teorie, ei urmaresc o posibila producere a acestei furtuni inca din 2006 si se pare ca exista rapoarte recente care sustin ca furtuna ar putea lovi Pamantul chiar in 2012.

Furtuni similare au mai avut loc in 1859 si in 1921 cand au provocat haos, perturband telegrafele la o scara larga. Furtuna din 2012 ar putea avea un potential perturbator mult mai mare, pentru ca nivelul tehnologic al societatii moderne este incomparabil mai bine dezvoltat.

“Parerea generala printre astronomi si in mod special in randurile acelora care studiaza activitatea solara este ca furtuna care se va produce in 2012 sau poate in 2013 va fi cea mai violenta din ultimii 100 de ani”, spune conferentiarul universitar si editorialistul Dave Reneke.

“Furtuna solara ar putea afecta in mod special companiile aerine si de comunicatii si pe oricine foloseste sistemele GPS”, a mai adaugat acesta.

Dincolo de toate aceste scenarii, ceea ce vor astronomii sa spuna este ca important nu e atat faptul ca furtuna solara va fi sau nu cel putin la fel de puternica precum cele din 1859 si 1921, cat faptul ca nu s-a mai produs niciuna semnificativa de la jumatatea anilor ’80.

Specialistii NASA au relevat intr-un studiu recent ca daca o furtuna solara similara cu cele din 1859 si 1921 ar lovi Pamantul acum, ea ar provoca o pagauba de la 1 trilion la 2 trilioane de dolari si ar dura 10 ani pentru ca infrastructura de inalta tehnologie sa-si revina complet.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Singurul opozant al lui Vladimir Putin de la ultimele alegeri prezidențiale a fost arestat. Ce pretext a folosit Kremlinul

Poliţia rusă l-a arestat luni pe opozantul Boris Nadejdin, candidat la alegerile prezidenţiale din 2024, după cum a confirmat el însuşi pe conturile sale de socializare, relatează EFE.

Un șofer a traversat cu 172 km/h un tunel din Elveția și a făcut 21 de depășiri ilegale în doar 6 minute. Ce a urmat

Un șofer german de 22 de ani a gonit cu aproape 172 km/h prin Tunelul Gotthard din Elveția, unde limita este de 80 km/h, și a făcut 21 de depășiri ilegale pe linie dublă continuă. 

Actorul Sam Neill a murit. Starul din ”Jurassic Park” avea 78 de ani și anunțase recent că se vindecase de cancer

Actorul Sam Neill, cunoscut în special pentru rolul său din ”Jurassic Park”, a murit la vârsta de 78 de ani. Starul neozeelandez anunțase la începutul acestui an că se vindecase de cancer.

Recomandări
România, dar și alte țări din UE, au fost atacate cibernetic de Rusia. Nicușor Dan: Acțiunile ”fac parte dintr-o campanie”

România, dar și alte țări membre ale Uniunii Europene, au fost, în ultimii ani, ținta unor atacuri cibernetice ale unor grupări care sunt controlate de Serviciul Federal de Securitate al Federaţiei Ruse (FSB), afirmă oficialii UE.

Criză politică în România. Sorin Grindeanu, după discuția de la Cotroceni cu PNL și USR: „Nu s-a degajat o soluție”

Criza politică din România se prelungește pe o perioadă nedeterminată. Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că, după discuția care a avut loc, luni, 13 iulie, la Palatul Cotroceni, cu liderii PNL, USR și UDMR ”nu se degajă o soluție”.

DOCUMENT. Motivarea deciziei prin care judecătorii au suspendat provizoriu hotărârile Congresului PNL din 21 iunie

Tribunalul București a publicat, luni, motivarea prin care judecătorii au suspendat provizoriu hotărârile și efectele Congresului extraordinar al Partidului Național Liberal, care a avut loc în 21 iunie.