Cele 19 persoane rapite au fost mutate din Sudan in Libia

60155075

Grupul din care face parte si o romanca de 33 de ani, si sotul ei, cetatean german, s-ar afla acum la 13-15 kilometri de frontiera cu Egiptul si Sudanul. Rapitorii s-au miscat insa nestingheriti printre dunele de nisip.


Egiptul poarta in continuare discutii cu rapitorii, iar oficialitatile sunt optimiste in privinta unei reusite intr-un timp cat mai scurt. 
Tot astazi, Egiptul a comunicat ca raufacatorii au cerut ca Germania sa fie tara care sa le plateasca sase milioane de euro in schimbul celor 19.

Rapirea turistilor in Egipt a creat o situatie jenanta pentru autoritatile egiptene care se laudau tocmai cu lipsa unor astfel de evenimente. Turismul asigura 6% din produsul intern brut.

Mutarea acestora survine dupa ce egiptenii anuntasera ca vorbesc, in sfarsit, la telefon cu rapitorii fara intermediari. 

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Americanii evită salata verde de teama unui parazit. Restaurantele pierd clienți pe bandă rulantă

Un focar de ciclosporiază care afectează mai multe state americane îi determină pe consumatori să evite restaurantele și să cumpere tot mai puțină salată verde. 

O femeie a fost găsită moartă într-o valiză, într-o clădire părăsită din Atena. Detaliul care le-a atras atenția polițiștilor

O femeie de 38 de ani din Scoția, găsită moartă într-o valiză abandonată într-o clădire părăsită din Atena, a fost identificată de autoritățile elene cu ajutorul Interpol și al bazelor de date din Statele Unite. 

O femeie din SUA a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. „Am fost mereu fascinată”

O femeie din Statele Unite a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. Paradoxal, în copilărie era îngrozită de aceste animale, iar totul a început după ce a văzut filmul „Fălci”.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.