Cutremur în China. Cel puțin două persoane și-au pierdut viața

62174068
Shutterstock

Două persoane au murit, iar alte trei au fost grav rănite, în urma unui cutremur de suprafaţă, joi, în provincia Sichuan, în sud-vestul Chinei, potrivit presei oficiale, relatează AFP.

 

 

Autorităţile locale au anunţat că 50 de persoane au fost rănite uşor, potrivit News.ro.

Guvernul local a confirmat morţile, fără să precizeze locul şi fără să ofere detalii, potrivit postului China Global Television Network (CGTN).

Institutul american de geofizică USGS a estimat magnitudinea cutremurului la 5,4, însă Centrul chinez al seismelor o estimează la 6,0.

Ambele organisme situează epicentrul la mică adâncime - doi kilometri -, la aproximativ 120 de kilometri sud-vest de megalopolisul Chongqing, cu aproximativ 30 de milioane de locuitori.

În urma seismului, autorităţile au plasat în al doilea nivel de urgenţă salvatorii din regiunea Sichuan, potrivit presei publice.

Oraşul Luzhou a trimis servicii de urgenţă la faţa locului, a anunţat agenţia chineză oficială de presă China Nouă, fără să facă alte precizări.

”Pagube importante sunt probabile, iar catastrofa poate fi largă”, estimează USGS într-o evaluare preliminară.

Cel puţin ”22 de case din comitatul (Luxian) s-au surpat”, au anunţat autorităţile locale.

În 2008, în provincia Sichuan a avut loc un cutremur de magnitudinea 7,8, în care au murit şi sau fost dispăruţi în total 87.000 de oameni.

 

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Criza munițiilor în SUA. Pentagonul a consumat 65% din rachetele Patriot și aproape toate ATACMS. „Stocuri insuficiente”

Armata Statelor Unite și-a epuizat o mare parte din stocul de rachete de mare precizie cu rază lungă de acțiune în timpul războiului de cinci luni cu Iranul.

Imagini rare din Coreea de Nord. Unde s-au refugiat supușii lui Kim Jong-Un de valul de căldură fără precedent | VIDEO

Un val de căldură excepțional a umplut plajele din Coreea de Nord, unde mii de oameni au căutat să se refugieze de temperaturile sufocante, potrivit unor imagini rare difuzate de presa de stat.

Strâmtoarea Ormuz, pe cale să fie redeschisă. Oficial american: „Mergem către o normalizare”

Secretarul american al Trezoreriei, Scott Bessent, a declarat marți că un acord pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz ar putea fi încheiat cu Iranul până miercuri, într-un interviu acordat postului CNBC.

Recomandări
Anunțul lui Ilie Bolojan, după trei ședințe: Situația de la Cernavodă ”rămâne dificilă", dar nivelul apei nu a mai scăzut

Premierul demis, Ilie Bolojan, a anunțat, marți, după trei ședințe de lucru, că situația aprovizionării cu combustibil s-a îmbunătățit, dar rămâne dificilă la Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării.

Un grup de drone detectat de MApN în apropierea graniței României. A fost emis RO-Alert în Tulcea

Sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale a detectat astăzi, 4 august, la ora 15:13, un grup de ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina.

Președintele Nicușor Dan a promulgat două legi ”importante pentru stabilitatea economică și protejarea veniturilor românilor”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, marți, că a semnat decretele de promulgare pentru două acte normative pe care le consideră esențiale pentru stabilitatea economică a țării și pentru protejarea veniturilor românilor.