Coreea de Nord a lansat o racheta, care a parcurs 500 de kilometri. Reactia SUA si a Japoniei

×
Publicitate

Coreea de Nord a lansat o racheta balistica, a anuntat ministerul sud-coreean al Apararii, potrivit caruia este vorba de o "provocare" ce vizeaza sa testeze administratia presedintelui american, Donald Trump, transmite AFP.

Potrivit acestuia, racheta a fost lansata in jurul orei locale 07,55, duminica (22,55 GMT sambata), de la baza aeriana Banghyeon, situata in vestul Coreii de Nord, si s-a indreptat spre est, in directia Marii Japoniei (denumita de sud-coreeni Marea de Est - n.r.).

Racheta a parcurs circa 500 de kilometri iar apoi a cazut in mare, a declarat pentru AFP un purtator de cuvant al ministerului Apararii. "Tipul exact al acestei rachete balistice trebuie inca sa fie determinat", a adaugat el.

Potrivit agentiei de presa sud-coreene Yonhap, armata Coreei de Sud apreciaza ca Phenianul ar fi putut testa o racheta cu raza medie de actiune Musudan.

Pentru ministerul Apararii de la Seul, tirul de duminica "vizeaza sa atraga atentia mondiala spre Coreea de Nord evidentiind capacitatile sale nucleare si in domeniul rachetelor. Estimam ca este o provocare armata menita sa testeze reactia noii administratii americane, condusa de presedintele Trump."

Citește și
Zelenski: Discuțiile cu Rusia și SUA au fost amânate până săptămâna viitoare
Zelenski: Discuțiile cu Rusia și SUA au fost amânate până săptămâna viitoare

Acesta este primul tir cu racheta balistica efectuat de regimul nord-coreean dupa alegerea lui Donald Trump la presedintia SUA.

Racheta Coreea de Nord

In octombrie 2016, Coreea de Nord a lansat in doua randuri rachete Musudan de la aceeasi baza aeriana.

Totodata, potrivit agentiei Reuters, surse militare americane si sud-coreene au precizat ca racheta de duminica nu pare a fi o racheta balistica intercontinentala (ICBM), data fiind distanta parcursa.

Presedintele Donald Trump a fost informat asupra lansarii de racheta iar Casa Alba continua sa monitorizeze situatia, a spus un oficial al Casei Albe.

Armata SUA a confirmat ca a detectat un test cu racheta al Coreii de Nord si evalueaza lansarea, conform declaratiei, de la Washington, a unui oficial al Apararii.

"Testul de lansare a unei rachete balistice de catre Coreea de Nord este o provocare care violeaza in mod flagrant din nou rezolutiile Consiliului de Securitate al ONU", a subliniat Statul Major Inter-Arme de la Seul, citat de agentia EFE.

Racheta Coreea de Nord

Testul a avut loc in timpul vizitei premierului japonez, Shinzo Abe, in Statele Unite, unde s-a intalnit vineri cu presedintele american, Donald Trump, care a promis intarirea aliantei de aparare in fata amenintarilor Coreii de Nord.

Dupa cum a informat guvernul japonez, citat de EFE, racheta a cazut in afara zonei economice exclusive a Japoniei si nu a provocat daune, insa Tokyo a decis sa protesteze oficial fata de Phenian pentru lansarea efectuata.

Pentru moment, media nord-coreeana nu a confirmat lansarea, ceea ce face de obicei cand incercarea a fost una de succes, mai noteaza EFE.

Reactia lui Donald Trump

Presedintele american, Donald Trump, a asigurat Japonia de sustinerea totala a SUA dupa tirul cu racheta balistica efectuat duminica dimineata de Coreea de Nord in ciuda rezolutiilor ONU, transmite AFP.

"Vreau ca toata lumea sa inteleaga si sa fie constienta de faptul ca Statele Unite sunt in spatele Japoniei, marele sau aliat, in procent de 100%", a declarat Trump, intr-o scurta alocutiune in Florida.

"Ultimul tir cu racheta al Coreii de Nord este absolut intolerabil", a declarat, cu cateva secunde mai inainte, de pe acelasi podium, prim-ministrul japonez, Shinzo Abe.

"Coreea de Nord trebuie sa respecte pe deplin rezolutiile Consiliului de Securitate al ONU. Presedintele Trump m-a asigurat ca este pe deplin angajat pentru continuarea si intarirea aliantei noastre.", a adaugat liderul japonez, invitat de Donald Trump in acest weekend la resedinta sa Mar-a-Lago.

Articol recomandat de sport.ro
Jutta Leerdam, cadou de 200.000 de euro: Jake Paul și-a răsfățat „regina”
Jutta Leerdam, cadou de 200.000 de euro: Jake Paul și-a răsfățat „regina”
Citește și...
Zelenski: Discuțiile cu Rusia și SUA au fost amânate până săptămâna viitoare
Zelenski: Discuțiile cu Rusia și SUA au fost amânate până săptămâna viitoare

La inițiativa părții americane, negocierile trilaterale dintre Ucraina, Rusia și Statele Unite au fost amânate până săptămâna viitoare - 16-22 martie, a anunțat președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

Iranul o acuză pe Ursula von der Leyen de ipocrizie, după reacţia sa faţă de bombardamentele americano-israeliene
Iranul o acuză pe Ursula von der Leyen de ipocrizie, după reacţia sa faţă de bombardamentele americano-israeliene

Ministerul de Externe iranian a acuzat-o marţi de ipocrizie pe preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru "tăcerea" acesteia faţă de atacurile aeriene efectuate de SUA şi Israel împotriva Iranului, relatează agenţia DPA.

Rafinăria Ruwais din Emiratele Arabe Unite, una dintre cele mai mari din lume, închisă după un atac iranian cu dronă
Rafinăria Ruwais din Emiratele Arabe Unite, una dintre cele mai mari din lume, închisă după un atac iranian cu dronă

Rafinăria de la Ruwais, în Emiratele Arabe Unite (EAU) - una dintre cele mai mari din lume - şi-a suspendat marţi producţia, în urma unui atac cu dronă în zonă, potrivit unei surse apropiate citată de AFP.

Recomandări
Surse: SUA cer României permisiunea să folosească baza Kogălniceanu pentru eventuale intervenții în Orientul Mijlociu
Surse: SUA cer României permisiunea să folosească baza Kogălniceanu pentru eventuale intervenții în Orientul Mijlociu

Statele Unite ar fi cerut permisiunea să folosească baza de la Mihail Kogălniceanu pentru eventuale intervenții în Orientul Mijlociu.

Bugetul de stat pe 2026. Cine sunt pensionarii care ar putea primi ajutoare de 1.000 de lei. Pensiile rămân înghețate
Bugetul de stat pe 2026. Cine sunt pensionarii care ar putea primi ajutoare de 1.000 de lei. Pensiile rămân înghețate

Ministerul Finanțelor a publicat proiectul bugetului pe anul acesta. Pensiile rămân înghețate, dar cei cu venituri mici vor primi ajutoare de la stat. Sunt bani în plus pentru Apărare, Educație și Energie.

Pentagonul anunță cea mai intensă zi de bombardamente în Iran. Teheranul îl amenință pe Trump, războiul escaladează
Pentagonul anunță cea mai intensă zi de bombardamente în Iran. Teheranul îl amenință pe Trump, războiul escaladează

Șeful Pentagonului a promis pentru marți cea mai intensă zi de bombardamente americane în Iran.