Seful serviciilor secrete din Coreea de Nord, destituit din functie pentru abuz de putere. Ordinul dat de Kim Jong-Un

61660526

Seful serviciilor secrete nord-coreene a fost destituit pentru abuz de putere.

Acestar ar fi jucat un rol principal in executarea lui Jang Song-thaek, unchiul tanarului lider nord-coreean Kim Jong-Un, potrivit unei surse bine informate de la Seul, citate vineri de agentia de presa Yonhap, conform Agerpres.

Kim Won-hong (72 de ani) a fost inlaturat de la conducerea Ministerului Securitatii Statului la mijlocul lunii ianuarie, el fiind totodata retrogradat de la general de 4 stele la 2 stele, potrivit sursei mentionate.

"Ministrul Securitatii Statului a fost destituit din cauza problemelor expuse in urma unei inspectii de amploare ce a vizat ministerul sau, efectuata de Biroul executiv al Partidului Muncitorilor la sfarsitul anului trecut", conform sursei Yonhap.

Kim Won-hong a fost numit in aprilie 2012 in calitate de ministru al Securitatii Statului si a orchestrat in decembrie 2013 executarea lui Jang Song-thaek, cu sprijinul conducerii partidului.

Potrivit expertilor, principala cauza a acestei destituiri ar fi un conflict intern in cadrul regimului de la Phenian din considerentul concentrarii unei prea mari puteri in mainile Ministerului Securitatii Statului, care ar fi devenit despotic.

Ministerul Unificarii de la Seul a confirmat demiterea lui Park Won-hong. Purtatorul de cuvant al ministerului, Jeong Joon-Hee, a declarat intr-o conferinta de presa vineri dimineata ca "ministrul nord-coreean al Securitatii Statului a fost retrogradat de la general de 4 stele la 2 stele, apoi destituit dupa un interogatoriu" la Biroul executiv al Partidului Muncitorilor din Coreea (WPK). Liderul nord-coreean si-a destituit consilierul sau cheie "care a pus in aplicare un regim de teroare", a adaugat acelasi purtator de cuvant.

Ministerul Securitatii Statului are o autoritate puternica, in atributiile sale intrand supravegherea lagarelor de prizonieri politici si arestarea celor care incearca sa fuga din tara.

Conform unor informatii neverificate, liderul regimului de la Phenian, Kim Jong-Un, ar fi executat peste 100 de inalti militari si cadre guvernamentale in incercarea de a-si consolida autoritatea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
Citește și...
Iranul a deschis din nou Strâmtoarea Ormuz: „Navele și vasele pot trece în siguranță”

Iranul asigură trecerea în siguranţă a navelor prin Strâmtoarea Ormuz în cadrul unui nou regim juridic, a declarat luni ambasadorul Iranului la Moscova, citat de ziarul Vedomosti, conform Reuters.

Soldat israelian, surprins când vandaliza o statuie a lui Iisus în sudul Libanului. IDF: „Se vor lua măsuri severe”

Soldatul surprins într-o fotografie în timp ce ridica o bară de fier pentru a lovi o statuie a lui Iisus în sudul Libanului face parte din armata israeliană, a confirmat aceasta în cursul nopţii, în urma unei anchete deschise duminică.

Ce cumpără tot mai mulți șoferi după creșterea prețurilor la benzină. Vânzările au explodat

Vânzările de automobile complet electrice pe principalele pieţe auto din Europa au crescut cu aproape o treime în primul trimestru, deoarece şoferii au căutat alternative la motoarele cu combustie.

Recomandări
Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică. Ce urmează

Social-democraţii se reunesc, luni, la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

Cum vor arăta primele facturi la gaze după eliminarea plafoanelor. „Ar trebui să ne schimbăm puțin comportamentul”

Din aprilie, plafoanele pentru facturile la gaz pentru consumatorii casnici au fost eliminate, iar Guvernul a anunțat un preț reglementat.

Ce a spus Rumen Radev despre Europa, după ce a câștigat alegerile în Bulgaria. Planurile pe care le are cu Rusia

Rezultate neașteptate la alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria, unde fostul președinte, Rumen Radev, se îndreaptă spre o victorie categorică în alegeri. Și ar putea obține chiar o majoritate parlamentară.