Cercetătorii, în derută după ce paradisul elen Santorini a fost zguduit de șapte cutremure într-o singură zi

santorini cutremur
AFP

O nouă serie de şapte cutremure succesive de o magnitudine de peste 4 a zguduit insula greacă Santorini începând de miercuri seara şi până joi - inclusiv unul de magnitudinea 5,2 - un val de seisme care-i pune în derută pe cercetători, relatează AFP.

Şapte cutremure succesive cu o magnitudine mai mare de 4 au fost înregistrate joi, începând de la ora 2:23 GMT (4:23, ora României şi locală), de către Institutul de Geodinamică din Atena, autoritatea de referinţă în analiza seismică în Grecia.

Ele intervin după un cutremur de magnitudinea 5,2, cel mai puternic din weekend încoace, înregistrat miercuri seara.

Experţii nu a fost încă în măsură să prezinte o estimare definitivă a acestei activităţi seismice.

Însă ei insistă asupra faptului că este vorba despre o activitate seismică fără precedent.

Citește și
santorini
Cutremurele multiple din Santorini îi îngrijorează pe seismologi

În pofida ultimelor seisme succesive, ”intensitatea scade, dar nu s-a stabilizat”, a declarat la televiziunea publică ERT directorul însărcinat cu cercetarea la Institut, Athanassios Ganas.

”Suntem la mijlocul drumului”, a adăugat la acelaşi post adjunctul directorului Institutului, Vassilis Karastathis.

Institutul a anunţat joi că cel puţin 6.000 de cutremure au fost înregistrate în zona maritimă a Insulelor Santorini, Amorgos, Anafi şi Ios, toate insule turistice, începând de la 26 ianuarie.

Fără pagube și victime după seria de cutremure

Peste 11.000 de locuitori şi muncitori sezonieri au plecat de pe Insula Santorini începând de duminică pe cale maritimă şi aeriană, după ce operatorii şi-au consolidat legăturile cu feribotul şi avionul.

Unii experţi subliniază că regiunea nu a mai cunoscut o astfel de activitate seismică de la începutul înregistrărilor, în 1964.

Santorini, cunoscută în întreaga lume, este un vulcan care a intrat utima oară în erupţie în 1950.

Însă un comitet de experţi anunţa luni că actualele cutremure ”nu sunt legate de o activitate vulcanică”.

Aceste seisme nu au cauzat, până în prezent, nici pagube şi nici victime.

Însă echipe de salvare au fost trimise în regiune, ca măsură de precauţie, şi au fost desfăşuraţi senzori seismici suplimentari.

Directorul Autorităţii greceşti de Planificare şi Protecţie Seismică, Efthymios Lekkas, avertiza miercuri că există cinci zone de risc de alunecări de teren pe Insula Santorini.

Şcolile de pe 12 insule din arhipelagul Cicladelor au fost închise, ca măsură de prcauţie, până vineri, un lucru care a determinat multe familii cu copii să părăsească Santorini până la o îmbunătăţire a situaţiei.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cea mai sexy hocheistă din lume își pune fanii pe jar: „Dovada că îngerii există”
GALERIE FOTO Cea mai sexy hocheistă din lume își pune fanii pe jar: „Dovada că îngerii există”
Citește și...
Noi seisme au zguduit insula Santorini în doar câteva ore. Unul dintre cutremure are magnitudinea de peste 5
Noi seisme au zguduit insula Santorini în doar câteva ore. Unul dintre cutremure are magnitudinea de peste 5

Noi seisme au zguduit insula greacă Santorini în intervalul cuprins între miercuri seară şi joi dimineaţă, inclusiv unul care a avut o magnitudine de peste 5, înscriindu-se într-un val seismic care îi nedumereşte pe oamenii de ştiinţă.

Cutremurele multiple din Santorini îi îngrijorează pe seismologi
Cutremurele multiple din Santorini îi îngrijorează pe seismologi

Cutremurele multiple care au zguduit insula grecească Santorini au determinat mii de oameni să plece, au perturbat călătoriile turiștilor și au deteriorat infrastructura.

Exodul din Santorini, în imagini. Peste 6.000 de oameni fug din calea cutremurelor puternice de pe insulă | GALERIE FOTO
Exodul din Santorini, în imagini. Peste 6.000 de oameni fug din calea cutremurelor puternice de pe insulă | GALERIE FOTO

Aproape 6.000 de persoane au părăsit Santorini în 48 de ore din cauza numeroaselor seisme care continuau să zguduie această insulă turistică greacă şi insula vecină Amorgos, care îngrijorează populaţia, potrivit autorităţilor grece, relatează AFP.

Recomandări
Dezastrul ecologic de la Praid, resimțit și într-o țară vecină. Peștii și familii întregi de castori mor din cauza poluării
Dezastrul ecologic de la Praid, resimțit și într-o țară vecină. Peștii și familii întregi de castori mor din cauza poluării

Salinitatea din râul Târnava Mică e similară cu cea a Mării Negre, din cauza că Salina Praid este spălată de apele pârâului Corund. Poluarea cu cloruri omoară peștii, obișnuiți cu apa dulce, dar și familiile de castori care viețuiesc pe lângă râu.

Speranța apărută în Iran, după atacurile Israelului. La ce se așteaptă deja mulți dintre iranieni, încurajați și de Netanyahu
Speranța apărută în Iran, după atacurile Israelului. La ce se așteaptă deja mulți dintre iranieni, încurajați și de Netanyahu

Iranul a avertizat Statele Unite, Marea Britanie și Franța că le va ataca bazele și navele din regiune dacă vor ajuta Israelul să se apere.

Analiză POLITICO: Spațiul Schengen „se topește sub ochii noștri”. Criza cu care se confruntă după 40 de ani
Analiză POLITICO: Spațiul Schengen „se topește sub ochii noștri”. Criza cu care se confruntă după 40 de ani

Zona Schengen a Uniunii Europene nu mai este spațiul de liberă circulație dinamic și optimist de altădată, notează POLITICO într-o analiză dedicată provocărilor actuale cu care se confruntă statele membre.