Cel puţin 79 de morţi în urma prăbuşirii imobilului din Florida. O pisică a fost găsită în viaţă după 16 zile

×
Codul embed a fost copiat

Bilanţul tragic al prăbuşirii unui imobil în statul american Florida continuă să crească, după ce autorităţile au anunţat vineri descoperirea a 15 cadavre, astfel că numărul deceselor a ajuns la 79.

Din cele 79 de victime, 53 au fost identificate, iar 61 de persoane despre care se crede că ar fi fost de asemenea în imobil la momentul prăbuşirii sunt încă date dispărute, a spus primarul comitatului Miami-Dade, Daniella Levine Cava, într-o conferinţă de presă, transmite AFP, conform Agerpres.

Ea a salutat totuşi "un mic miracol care poate aduce puţină alinare unei familii în suferinţă". Pisica Binx, de culoare neagră, a fost descoperită în viaţă în apropierea unor dărâmături de la Champlain Towers South la peste două săptămâni de la catastrofă şi a fost predată proprietarilor, o familie în care mama şi fiica au fost rănite în timp ce fugeau din clădire, iar tatăl se numără printre dispăruţi.

După ce au sperat timp de câteva zile că ar mai putea exista supravieţuitori, autorităţile au fost nevoite să decidă miercuri oprirea operaţiunilor de salvare. Însă operaţiunile de căutare a corpurilor neînsufleţite ale victimelor continuă.

Citește și
“România se poate trezi peste noapte într-o situație infernală”, alimentată de revizionismul lui Trump și Putin | INTERVIU
Ultimul tratat nuclear între Rusia și SUA expiră pe 5 februarie. Ce urmează pentru controlul armamentului nuclear

Pe 24 iunie noaptea, imobilul Champlain Towers South s-a surpat parţial într-un mod încă în mare măsură de neînţeles, deşi structura clădirii părea degradată pe alocuri.

Restul clădirii a fost supus unei demolări controlate duminică, ceea ce a permis echipelor să avanseze prin zone inaccesibile anterior.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Clădirea din Miami, prăbuşită parţial în urmă cu aproape două săptămâni, a fost demolată
Clădirea din Miami, prăbuşită parţial în urmă cu aproape două săptămâni, a fost demolată

Clădirea din Miami, prăbuşită parţial în urmă cu aproape două săptămâni, a fost demolată.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.