Arabii au creat grâul care crește în deșert. Se dezvoltă la peste 50 °C și este cel mai nutritiv din lume | FOTO

62535323

Arabii au creat un soi de grâu care poate fi cultivat în deșert, unde se dezvoltă fără probleme la peste 50 de grade Celsius, cu o cantitate minimă de apă și fără îngrășăminte chimice. Pentru prima dată în istorie, arabii vor exporta grâu.

 

Emiratele Arabe Unite au creat un soi de grâu care poate fi cultivat în deșert, se dezvoltă fără probleme la peste 50 °C cu o cantitate minimă de apă și fără îngrășăminte chimice, fiind în același timp și grâul cu cel mai ridicat procent de proteine din lume, anunță presa de specialitate, citând un comunicat al companiei arabe care îl cultivă.

Prima recoltă din grâul care crește în deșert va fi culeasă în această vară, iar performanțele sale sunt atât de mari, încât Emiratele Arabe Unite au anunțat deja că va începe să-l și exporte către beneficiari din toată lumea.

Practic, pentru prima dată în istorie, arabii vor deveni exportatori de grâu.

Sharjah, un lider pentru inovare și excelență în Emiratele Arabe Unite, aduce o contribuție semnificativă la securitatea alimentară și sustenabilitatea globală prin producerea unui soi inovator de grâu cu un conținut de proteine ​​fără precedent de 19,3% - cea mai mare valoare înregistrată din lume.

Datorită interesului crescând din partea companiilor alimentare globale, Sharjah ia în considerare exportul de grâu bogat în proteine ​​pentru a se poziționa ca un jucător important pe piața internațională. Mai multe certificări internaționale, inclusiv certificatul de calitate alimentară HSP și eticheta „Fabricat în Emiratele Arabe Unite”, au demonstrat standardele alimentare înalte ale Emiratelor. În plus, proiectul a primit premiul pentru cea mai bună inovație pentru durabilitate în Emiratele Arabe Unite. Acest lucru subliniază impactul său asupra protecției mediului și progresului agricol”, scrie Business Wire, care preia un comunicat MC Group.

Prima recoltă a grâului din deșert, în această vară

Grâul creat de arabi necesită cu 30% mai puțină apă, iar făina obținută din acesta este folosită deja de producători locali pentru obținerea de paste și pâine 100% arăbești.

Dr. Amna Al Dahak, Ministrul Schimbărilor Climatice și Mediului din Emiratele Arabe Unite, a subliniat rolul proiectului în îmbunătățirea agriculturii inteligente din punct de vedere climatic. Ea a subliniat că utilizarea tehnologiilor moderne, inclusiv a sistemelor de irigare controlate de IA, a fost crucială pentru succesul proiectului, reducând consumul de apă cu 30%.

Ca parte a directivei Alteței Sale Sheikh Dr., dezvoltată de sultanul bin Mohammed Al Qasimi, conducătorul Emiratului Sharjah și membru al Consiliului Suprem al Emiratelor Arabe Unite, proiectul a presupus cultivarea acestui grâu bogat în proteine ​​pe 1.428 de hectare de deșert folosind tehnologii agricole avansate. Recolta de grâu ecologic din acest an este de așteptat să fie de aproximativ 6.000 de tone.

Noul soi de grâu dezvoltat la Ferma de Grâu Mleiha este deja folosit în produse locale precum pâine, paste făinoase și cereale, care au atras atât producători locali, cât și internaționali”, au transmis cei din EAU.

Grâul care crește în deșert, produs într-un laborator special

Arabii spun că soiul de grâu care crește în deșert a fost creat într-un ”laborator special”, printr-o metodă de accelerare a îmbunătățirii genetice. În acest moment, grâul Sharjah a devenit unul dintre cele mai valoroase soiuri din lume.

Prin acest proiect, Sharjah a demonstrat că inovația poate depăși chiar și cele mai grele provocări agricole”, a adăugat Al Dahak. Cu o producție anuală de 15.200 de tone, ferma acoperă acum întreaga cerere de grâu din Sharjah și reduce semnificativ dependența de importuri.

Succesul fermei se bazează pe dezvoltarea unui soi unic de grâu, „Sharjah 1”, care este proiectat pentru salinitate ridicată și condiții de secetă extremă. Un laborator special de biotehnologie a accelerat procesul de îmbunătățire genetică prin evaluarea a peste 1.450 de soiuri de grâu pentru a selecta cele mai performante soiuri.

”Grâul Sharjah depășește standardele globale, făcându-l unul dintre cele mai valoroase soiuri de grâu din lume”, a spus dr. Osama Hussein Qambar, expert în agricultură la Departamentul de Agricultură din Sharjah”, se mai arată în comunicat.

În plus, ferma integrează alte tehnologii de ultimă oră, cum ar fi imaginile termice prin satelit, pentru a optimiza randamentul și calitatea. Un sistem de monitorizare a vremii oferă prognoze live și ajută la protejarea culturilor de fluctuațiile mediului.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Ucraina dezminte faptul că sunt reuniuni planificate cu Rusia în Turcia, privind încetarea focului în Marea Neagră

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe ucrainean, Heorhii Tîhîi, a dezminţit luni că marţi şi miercuri vor avea loc în Turcia reuniuni privind încetarea focului în Marea Neagră între delegaţii din Ucraina şi Rusia, informează EFE.

”Putin își bate joc de Trump”. Polonezii speră ca ”SUA să vadă asta”

Vladimir Putin își bate joc de Donald Trump, a declarat luni ministrul polonez de Externe, care și-a exprimat speranța că Statele Unite văd acest lucru.

Imagini greu de privit. Cum arată acum orașul ucrainean Sumî, după atacul devastator cu rachete al Rusiei. VIDEO-GALERIE FOTO

Agenția Associated Press a difuzat înregistrări video cu urmările atacului devastator efectuat de Rusia în orașul ucrainean Sumî în 13 aprilie.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.